19 sierpnia 2013

"Lot nad kukułczym gniazdem" ("One Flew Over Cuckoo's Nest")

"
"Lot nad kukułczym gniazdem" to debiutancka oraz najgłośniejsza powieść Kena Keseya.

Lot nad kukułczym gniazdem [Ken Kesey]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Fabuła:

Książka opowiada o losach pacjentów jednego z oddziałów szpitala psychiatrycznego. Narratorem jest jeden z bywalców oddziału, Indianin Bromden. Opisuje funkcjonowanie placówki, która jest zarządzana przez Wielką Oddziałową. Wszystko musi chodzić jak w szwajcarskim zegarku, a jeżeli wystąpi jakaś drobna usterka, to niemal natychmiast zostaje ona usunięta. Życie na oddziale jest monotonne. Pacjenci dzielą się na Okresowych, czyli takich, którzy mogą poruszać się o własnych siłach i dostrzegają sytuację na oddziale, i na Chroników, którzy nie są świadomi otaczającej ich rzeczywistości.
Wszystko się zmienia wraz z pojawieniem się w placówce nowego pacjenta, niejakiego Randle'a Patricka McMurphy'ego. Oszust, rozpustnik, hazardzista, który by uniknąć odsiadki w więzieniu udał chorego psychicznie. Nowy, nieznający regulaminu i zwyczajów panujących w szpitalu, jest zszokowany monotonnością panującą na oddziale. Od samego początku zachodzi za skórę Wielkiej Oddziałowej. Nie chce dopasować się do reszty, próbuje obudzić w nich ochotę do życia. Z czasem udaje mu się to, coraz częściej na oddziale można usłyszeć pojedynczy chichot, słowo sprzeciwu. Czy jednej jednostce uda się zbudzić do życia innych? Czy przeciwstawią się wszechobecnemu Kombinatowi?


Recenzja:

Jest to METAFORA. Jedna, wielka metafora. Zaraz po skończeniu lektury, zaczęłam się zastanawiać o czym tak naprawdę jest ta powieść. Pierwsze skojarzeni: władza. Jest o władzy dyktatorskiej, która ogranicza innych. Jest o silnej jednostce, która potrafi podburzyć innych. Jest o wyzwoleniu się spod dyktatury. Jest o WOLNOŚCI. Jest to ewidentna krytyka totalitaryzmu. Dyktator, którego uosobieniem w powieści jest siostra Ratched, walczy z rewolucją, która przybiera na sile. Pomimo tego, że zniszczy jednostkę, która zburzyła podstawy jej władzy, nie będzie w stanie na nowo zaprowadzić porządek.

Świetny debiut pana Keseya. Powieść jest dość trudna, pełna alegorii, jednakże po przeczytaniu nie dziwię się, dlaczego znajduje się w kanonie literatury.
Polecam!
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.