27 października 2013

Jim Butcher - Rycerz lata

Po odejściu Susan, Harry Dresden zmienia się nie do poznania. Zamyka się w sobie, zapomina o wszystkim i wszystkich,  całe dnie włóczy się po mieście bez celu. Niechlujny, zapuszczony, przybity, załamany. W chwili, gdy nawet on sam myśli, że już niżej nie może się stoczyć, przed drzwiami jego biura staje nie kto inny jak Królowa Zimy, Mab, która wykupiła jego dług od matki chrzestnej. Składa Dresdenowi propozycję nie do odrzucenia. Jego zadaniem jest odkrycie prawdziwego zabójcy Rycerza Lata i oczyszczenie z jakichkolwiek podejrzeń jej samej. W tym samym czasie Czerwony Dwór wypowiada Radzie wojnę i jedyną rzeczą jaka może powstrzymać ich przed rozpoczęciem ataku jest oddanie w ich ręce właśnie jego - Harry'ego. Harry Dresden będzie jedyną osobą, która będzie mogła powstrzymać wojnę: między Latem a Zimą oraz między magami i wampirami. Losy świata spoczywają na jego barkach.

Czwarty już tom przygód Harry'ego Dresdena. Można orzec, że jest to postać kultowa. Twórczość Jima Butchera jest niezwykła. Po książki z tej serii sięgałam po obejrzeniu serialu, który powstał na ich podstawie. Z tomu na tom, akcja staje się coraz ciekawsza. Autor wprowadza czytelnika w świat, który jest niezwykle realistyczny. Nie ukazuje go jako piękne i idealne miejsce, lecz opisuje je takim, jaki jest naprawdę. Harry zmienia się w niechluja, jednak nie oznacza to, że stracił swoją moc lub ciętą ripostę. Postać maga jest jedyną, która wyróżnia się, a przecież tyle przewijało się ich przez poprzednie tomy! Bardzo podoba mi się to, że napięcie jest stopniowane; nie ma w powieści takiego fragmentu, który byłby pozbawiony szybkości i charakterystycznego dla Butchera dynamizmu akcji. Wiele zwrotów akcji, język przystępny. Twórca nie operuje słownictwem, które mogliby zrozumieć tylko ludzie po studiach doktoranckich (już i z takimi utworami się stykałam - niestety!), co oznacza, że jest dobrze opisane. Jest także dość plastyczny - osoba z taką bujną wyobraźnią jak ja, bez problemu może przenieść się w realia świata przedstawionego w powieści.

Hmmm... co jeszcze mogłabym dodać? Z pewnością Butcher mnie zaskakuje. Wiele mówi się o tym, że po kilku tomach danej serii, autor wypala się, brakuje mu pomysłów, które mogłyby jeszcze zaskoczyć czytelnika. Cóż...Jak widać twórca serii "Akta Dresdena" nie ma z tym najmniejszego kłopotu i za to go cenię. Każda część jest inna, jednak pomimo tego w ogólnym rozrachunku tworzą jedną wielką całość. Jego twórczość jest dość specyficzna i jednocześnie intrygująca, ponieważ potrafi skutecznie połączyć fabułę fantasy z wątkiem kryminalnym.

Jako, że jestem fanką tej serii, to ocena będzie dość subiektywna. Przyznaję 8/10 i czekam na to, by kolejne tomy przygód zostały przetłumaczone na język polski :)

Autor: Jim Butcher
Tytuł: Rycerz lata
Tytuł oryginału: Summer Knight
Cykl: Akta Harry'ego Dresdena, #4
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Liczba stron: 472
Premiera: 9 sierpnia 2013
Wydawca: Wydawnictwo MAG

Akta Dresdena: Rycerz Lata [Jim Butcher]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.