24 listopada 2013

"Akta Harry;ego Dresdena: Śmiertelne maski"

Autor: Jim Butcher
Tytuł: "Śmiertelne maski"
Oryginalny tytuł: "Death masks"
Seria: "Akta Harry'ego Dresdena"
Liczba stron: 296
Wydawca: Amber Wydawnictwo
Rok wydania: 2005


Fabuła:

Kolejne spotkanie z Harrym Dresdenem, magiem, który nieustannie pakuje się w nowe kłopoty. Tym razem mag jest w jeszcze większym niebezpieczeństwie niż dotychczas. Czyha na niego Ortega, jeden z najbardziej doświadczonych wampirów, który wyzywa Dresdena na pojedynek na śmierć i życie.W tej samej chwili zwraca się do niego o pomoc ojciec Vincent, który prosi go o znalezienie jednej z najważniejszych relikwii chrześcijańskich - Całunu. Warto też zauważyć, że w tym samym czasie w mieście pojawia się Susan, wielka miłość maga. Czując na karku oddech wysłannika Czerwonego Dworu oraz demonów, które chcą przywłaszczyć Całun dla siebie, by zapoczątkować apokalipsę, Dresden z charakterystyczną dla niego ignorancją oraz sprytem zagłębia się w poszukiwaniach. Im jest bliższy rozwiązania, tym sprawy stają się coraz bardziej pogmatwane. Nie będę pisać oczywiście jak się zakończyło, jednak muszę jeszcze zauważyć, że tym razem Dresden nie jest sam. Pomagają mu Rycerze, w tym Michael oraz dwóch nowych przybyszów.

18 listopada 2013

Prawo rzymskie. Historia, tradycja, współczesność

Autor: prof. Marek Kuryłowicz
Tytuł: Prawo rzymskie. Historia, tradycja, współczesność
Liczba stron: 173
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej
Rok wydania: 2003Recenzja:

"Prawo rzymski. Historia, tradycja, współczesność" jest podręcznikiem akademickim, do którego każdy student, spragniony wiedzy, powinien sięgnąć. Prof. Marek Kuryłowicz, twórca licznych dzieł związanych z historią prawa, wyszedł naprzeciw potrzebom i stworzył to oto dzieło. Jako studentka prawa mogę stwierdzić, że podręcznik jest napisany przystępnym językiem, zrozumiałym dla przeciętnego człowieka. Wszystko jest opisane w sposób chronologiczny. Każde zagadnienie jest opracowane bardzo dokładnie, szczególnie łacińskie paremie. Prof. Kuryłowicz, który obecnie jest kierownikiem Katedry Prawa Rzymskiego na UMCS, rzetelnie przekazał wiedzę z prawa rzymskiego, które bardzo często jest zmorą studentów prawa (także moją ;) ).

Ucząc się tej gałęzi prawa napotkałam na wiele pomocy naukowych, które niestety były pisane językiem stricte prawniczym i historycznym, co niekiedy jest ogromnym utrudnieniem dla czytelnika.Wiadomo, każdemu lepiej się czyta podręcznik, który jest zrozumiały, niż ten, który przekazuje tą samą wiedzę, tylko w bardziej zagmatwany sposób. Dlatego, moim zdaniem, ten podręcznik przedstawiający historię prawa rzymskiego oraz jego recepcję, jest zdecydowanie najbardziej przystępny. Polecam go każdemu studentowi, który ma problemy z tym materiałem, ponieważ prof. Kuryłowicz w obrazowy sposób opisuje wszystkie przemiany.


"Ius est ars boni et aequi"Źródło okładki: lubimyczytac.pl
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.