28 lutego 2014

7. Wyspa Motyli


Autor: Corina Bomann
Tytuł: Wyspa Motyli
Oryginalny tytuł: Die Schmetterlingsinsel
Stron: 464
Rok wydania: 16 lipca 2013
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte

"(...) ciekawość nie zawsze jest naganna. - powiedział Vikrama. - Czasami pomaga otworzyć się na inne kultury"


Każdy z nas ma jakieś tajemnice. Czasami są one błahe, ale chwilami zdarzają się takie "z prawdziwego zdarzenia". Diana wraca do Anglii, gdzie mieszka najbliższa rodzina - ciotka Emmely. Niestety jest ona dość wiekową osobą i główna bohaterka jedzie do Londynu, by się z nią pożegnać. Po jej śmierci, Diana postanawia spełnić jej ostatnią wolę i przyrzeka, że rozwiąże rodzinny sekret. Na drodze do poznania tej tajemnicy dostaje małe wskazówki, które prowadzą ją prosto do egzotycznego raju w Kolombo, na Sri Lance. Pomaga jej miejscowy historyk, Jonathan Singh, znawca kultury. Kluczem do odkrycia rodzinnego sekretu jest liść palmowy znaleziony w schowku w angielskiej posiadłości. Zawiera zapis przyszłości jej praprababki Grace, która przeniosła się z rodziną do Kolombo, gdzie jej ojciec przejął uprawę herbaty. Co odkryje Diana?
Nie będę ukrywać, że sięgnęłam po powieść Coriny Bomann ze względu na bajeczną okładkę. Od samego początku urzekła mnie i miałam nadzieję, że podobnie będzie z wnętrzem książki. Nie pomyliłam się. Niemiecka pisarka przenosi czytelnika w cudowny, egzotyczny świat, gdzie poznajemy kulturę od podszewki. Pomimo tego, że akcja nie toczy się w zawrotnym tempie, nie można się nudzić czytając tą powieść. Bogata kultura, filozofia - wszystko dla miłośników Dalekiego Wschodu. Autorka posługuje się niezwykle plastycznym językiem, dzięki czemu czułam, jakbym towarzyszyła głównej bohaterce w odkrywaniu sekretu.

Akcja jest dość ciekawa, na co z pewnością wpływa to, że mamy do czynienia z dwoma rzeczywistościami: teraźniejszością oraz przeszłością, w której poznajemy losy Grace po przeprowadzce do Kolombo. Muszę przyznać, że bardziej interesowała mnie historia praprababki niż poszukiwania głównej bohaterki.Ocena: 7/10
Źródło okładki: empik.pl
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.