3 kwietnia 2014

Federico Moccia - Chwila szczęścia

Federico Moccia przedstawia historię młodych ludzi we współczesnych Włoszech. Nicco na co dzień pracuje na dwa etaty: przed południem w rodzinnej firmie, popołudniami w biurze nieruchomości. Spotyka się z Alessią, której niestety nie potrafi ukazać swoich uczuć. Postanawia, że wyzna jej miłość w jej urodziny. Jednak dziewczyna ma dość tego i pomimo tego, że chłopak naprawdę się stara, odchodzi od niego. Załamany Nicco nie potrafi się pozbierać po stracie ukochanej. Jednak nie zostaje sam. Jego przyjaciel, Gruby, stara się mu pomóc, by mógł szybciej zapomnieć o Alessi. Podczas jednej z imprez poznają dwie Polki - Paulę i Anię. Włosi poddają się urokowi pięknych nieznajomych i spędzają z nimi swój wolny czas. Gruby, który ma już dwie dziewczyny, nie widzi przeszkód, by oczarować Paulę, natomiast Nicco, pomimo tęsknoty za Alessią, nie potrafi obojętnie przejść koło Anki. Jak potoczą się dalsze losy bohaterów?
Czasami jesteśmy tacy roztargnieni, że kolejny dzień nie wydaje nam się szczególnie ważki. Tymczasem codziennie może wydarzyć się coś, co odmieni nasze życie, codziennie może być ten nowy dzień.

Każdy z nas przeżywa szczęśliwe chwile. Jedne z nich są krótkie, jednak zdarzają się też takie, które trwają bardzo długo. Niestety w obecnych czasach, często zdarza się, że nie potrafimy ich dostrzec, złapać, a jeżeli już je mamy, to nie umiemy się nimi cieszyć. Tak było w przypadku Nicco, który za długo zwlekał z wyrażeniem swoich uczuć i stracił to, co jest najcenniejsze - MIŁOŚĆ. Moccia w piękny sposób opowiedział historię, która z pewnością mogłabym odzwierciedlać losy wielu osób. Stara się nam przekazać, że od czasu do czasu powinniśmy zapomnieć o "wyścigu szczurów" i skupić się na szukaniu tego, co może uczynić nas szczęśliwymi. Dzięki takim sytuacjom stwarzamy niepowtarzalne i szczęśliwe chwile, które warto przeżyć. Moim zdaniem idealnie odzwierciedla to cytat z poezji Horacego: "Carpe diem".

Chwila szczęścia to moje pierwsze spotkanie z twórczością Federico Moccii. W sumie sięgnęłam po nią, bo koleżanki zachwalały inne powieści tego autora, a w szczególności ich ekranizacje. Autor pięknie pisze o uczuciach, tęsknocie. Powieść pełna jest sentencji, które warto zapamiętać. Z jednej strony, nie mogłam zapomnieć o niej, ma w sobie to "coś", co kazało mi do niej wracać. Niestety z drugiej strony, przebrnięcie przez 320 stron zajęło mi rekordowo dużo czasu. Nie spodziewałam się tego, że tak ciężko pójdzie mi czytanie książki o tak niewielkiej objętości. Poza tym, książka ma piękną okładkę. Bardzo ładna, kolorowa, przyciąga uwagę.

Ocena: 7/10

Autor: Federico Moccia
Tytuł: Chwila szczęścia
Tytuł oryginału: Quell'attimo De Felicita
Seria: Chwila szczęścia, #1
Tłumaczenie: Karolina Stańczyk
Liczba stron: 320
Data premiery: 19 marca 2014
Wydawca: Wydawnictwo MUZAZa możliwość przeczytania tej powieści bardzo dziękuję Business & Culture______________________
Powieść bierze udział w wyzwaniach:
"Pod hasłem"
"wyzwanie KLUCZNIK"

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.