29 czerwca 2014

27. Consilia Maria Lakotta - "Madeleine"

Autor: Consilia Maria Lakotta
Tytuł: "Madeleine"
Tytuł oryginału: "Madeleine"
Liczba stron: 260
Data premiery: 18 czerwca 2014
Wydawca: Wydawnictwo M

Madeleine [Consilia Maria Lakotta]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Madeleine, studentka farmacji, oraz Helier, student medycyny, spotykają się ze sobą. Łączy ich niezwykłe uczucie. Wydawać by się mogło, że są dla siebie stworzeni. Jednak rok akademicki dobiega końca i para zakochanych wraca na wakacje w rodzinne strony. Madeleine przy okazji odwiedza ojca chrzestnego, dzięki któremu ma szansę studiować. Właśnie tam, para spotyka Yvonne, jej kuzynkę. Dziewczyna jest cyniczna, egoistyczna, bezwzględna i jest przekonana, że potrafi rozkochać w sobie każdego mężczyznę. Helier, który pozostaje obojętny na jej wdzięki, intrygi i inne próby Yvonne, staje się jej obiektem pożądania. Jak bezwzględna Francuzka wpłynie na miłość młodych studentów?

Na początku muszę zaznaczyć, że jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Consilii Marii Lakotty. Powieść opowiada o losach dwóch osób, Madeleine oraz Helier, którzy są w sobie zakochani. Jednak wiadomo, że na drodze do pełni szczęścia znajduje się wiele pokus. Młodzieńcza miłość wydaje się być piękna, wręcz idealna.

Madeleine - prosta dziewczyna, pochodząca z Granville - miasta, które przypomina twierdzę. . Studentka farmacji, która utrzymuje się w Paryżu dzięki funduszom ojca chrzestnego. Zakochana w w Helier, prawdopodobnie to jej pierwsza miłość. Jej matka zmarła gdy miała 14 lat, straciła także dwóch braci, którzy utonęli. Pozostał jej tylko ojciec, który skupia się na pracy. Mądra, miła, skromna, chętnie niesie pomoc.

Helier - student medycyny, pochodzi z Wyspy Normandzkiej położonej u wybrzeży półwyspu Cotentin. Wydawać by się mogło, że jest zakochany po uszy w młodej Madeleine. Ambitny młodzieniec, który w przyszłości chciałby pomagać ludziom poprzez leczenie. Jest pod urokiem Yvonne, jednak stara się tego nie okazywać.

Yvonne - kuzynka Madeleine, która pomieszkuje u jej ojca chrzestnego. Typowa femme fatale, która chciałaby mieć na każde skinienie palca wszystkich otaczających ją mężczyzn. Bezwzględna, egoistyczna, zapatrzona w siebie, dumna, przekonana o swojej wyższości materialistka. Nie jest zdolna do prawdziwej miłości. Zazdrości swojej kuzynce jej ukochanego, który od samego początku staje się jej obiektem pożądania.

Tak pokrótce prezentuje się charakterystyka głównych bohaterów powieści "Madeleine". Tworzą trójkąt, wokół którego skupiona jest cała akcja książki. Autorka stworzyła piękny utwór, cechujący się językiem w dawnym stylu. Zachowuje maniery, tradycje oraz zwyczaje panujące jeszcze kilkadziesiąt lat temu w kontaktach międzyludzkich. Na początku nie mogłam się przystosować do tego języka, ale im więcej przeczytałam, tym bardziej się do tego przyzwyczajałam. Akcja powieści nie toczy się szybko, więc mogłoby się zdawać, że jest nudna. Nic bardziej mylnego! Dzięki zastosowaniu tego zabiegu dokładnie poznajemy historię trójkąta miłosnego oraz dalsze losy bohaterów.

Przedstawiona historia została ujęta w subtelny sposób. Czyta się ją bardzo szybko, wręcz pochłania. Poza tym, okładka jest bardzo ładna i tajemnicza, dzięki czemu przyciąga wzrok czytelnika. Moim zdaniem okładka idealnie oddaje klimat powieści, a prezentowany zamek przypomina twierdzę, która znajduje się w Granville.Ocena: 7/10 - przyjemna lektura, która pozwala nam poznać historię miłości młodych ludzi

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję Wydawnictwu M

________________________________________________
Powieść bierze udział w wyzwaniach:
*Grunt to okładka
*Kiedy kobieta przejmuje dowodzenie

Źródło: www.empik.pl
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.