21 czerwca 2014

25. Dorota Stasikowska - Woźniak - "Mandragora"


Autor: Dorota Stasikowska-Woźniak
Tytuł: "Mandragora"
Liczba stron: 360
Data premiery: 19 marca 2014
Wydawca: Burda Książki


Mandragora [Dorota Stasikowska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Witajcie w zaczarowanym świecie Mandragory!" - brzmi jak bajka, prawda? Mandragora to grupa istniejąc od kilku wieków zrzeszająca członków 12 krajów. W danym momencie zgrupowanie nie może liczyć więcej niż 12 osób. Co jest ich zadaniem? Utrzymanie harmonii oraz równowagi pomiędzy mężczyznami i kobietami.

Ewa, osoba, która stara się by dołączyć do Mandragory, musiała zostać zaproszona do tajnego kręgu. Przed tym jak zostanie pełnoprawną członkinią została zobowiązana do poznania historii 12 osób, które tworzą Mandragorę. Każda z nich reprezentuje inne środowisko. Znajduje się wśród nich nieszczęśliwie zakochany pisarz, aktorka, która pamięta jeszcze występy w czasach okupacji, pani profesor, która specjalizuje się w imagistyce społecznej oraz prawach kobiet, sędzia i wielu, wielu innych. Wszyscy opowiadają jej swoją historię, która w pewien sposób jest niesamowita i łączy w sobie rzeczywistość z elementami bajki, prawdę z mistycyzmem. Po wysłuchaniu wszystkich opowieści, Ewa może stać się członkiem kręgu wyznającego Boginię.


Niepozorna książka, tajemniczy tytuł - wszystko przemawiało za tym, bym po nią sięgnęła. Już na samym początku powieść zahipnotyzowała mnie swoją fabułą. Każda opowieść mogłaby stanowić oddzielną formę literacką, jednak tutaj tworzy zgraną całość. Wydawać by się mogło, że historie 12 osób będą się od siebie różnic, nie będzie wspólnego mianownika, jednak już w połowie lektury dostrzegłam, że wspomnienia członków Mandragory łączy się, niekiedy "zazębiają". Wszystkie emanują mistyką, magią, czymś nie z tej Ziemi. Ewa będzie mogła usłyszeć historie, które pozwolą jej poznać pozostałych członków Mandragory, a także zapozna się z ich filozofią i nastawieniem do życia. Będzie mogła usłyszeć o nieszczęśliwej miłości, romansach, zdradach, bajce o czarownicy, związkach homoseksualnych, jednak najważniejszą częścią będzie poznanie historii, z których aż bije siła kobiet.

Każdy sięgający po tą powieść będzie mógł zapoznać się z pięknymi, a zarazem różnorodnymi opowieściami ludzi. Poznacie historię nieszczęśliwego związku poety z Romą, trudne wybory, które stały przed większością członków, natkniecie się na opisy przyjemności, obowiązków, które powodowały, że inni zatracali się w drugiej osobie.

Autorka "Mandragory" porusza się po bardzo szerokim obszarze. W jej powieści porusza wiele kontrowersyjnych kwestii, które jeszcze kilkanaście lat temu uznawano za zakazane. Bohaterowie łamią przyjęte normy moralne, ich zdaniem najważniejsze jest ich własne szczęście, nie liczą się zasady, które obowiązują w ówczesnej rzeczywistości.

Wszystko tworzy wielkie spectrum, które pozwala nam poznać różne podejścia do życia. Powieść obfituje w piękne myśli, które warto zapamiętać. Pozwolę sobie zacytować jedną z nich, która zapadła mi w pamięci: "Życie to gra - zaczął. - Trzeba liczyć na siebie. Dobry zawodnik niczego nie zaniedbuje. Zdobywa cele i triumfuje, jeśli pokona swoje słabości, odrzuci nienawiść, pożądanie i inne skrajne uczucia. Jeśli jest perfekcjonistą pamiętającym, że zwycięża dzięki sobie, ale za przyzwoleniem Ducha Świata, z którym jest w pełnej harmonii. Wszyscy jesteśmy aktorami i wszyscy stanowimy widownię. Bardziej lub mniej przypadkową. Żądną sensacji, specjalnego traktowania lub całkowicie obojętną. Życie to powieść, która pisze się dla każdego z nas, aż do śmierci. Tak, teraz kiedy mam już swoje lata już to wiem: ona się pisze. Chociaż czasami chwytamy za pióro, chcemy decydować, zapełniać strony wydarzeniami, kierować ludzkim losem, dawać i odbierać życie, sprawiać, by ktoś kochał, tęsknił, porzucał, był znany lub czuł się niedoceniony. Kusi nas tworzenie, mami ułuda mocy. Tworząc, czujemy się bogami."*
Ocena: 8/10Za możliwość przeczytania powieści p. Doroty Stasikowskiej-Woźniak bardzo dziękuję Wydawnictwu Burda Książki

                                        ________________________________________
Powieść bierze udział w wyzwaniu:
*Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę!
*Kiedy kobieta przejmuje dowodzenie


* D.Stasikowska-Woźniak - "Mandragora", s.11Źródło okładki: www.burdaksiazki.pl
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.