5 stycznia 2015

57. C.S. Lewis - "Opowieści z Narnii. Książę Kaspian"


Autor: C.S. Lewis
Tytuł: "Opowieści z Narnii. Książę Kaspian"
Tytuł oryginału: "Prince Caspian"
Seria: Opowieści z Narnii, t. II
Liczba stron: 222
Data premiery: 16 maja 2008
Wydawca: Media Rodzina

Opowieści z Narnii Tom 2: Opowieści z Narnii. Książę Kaspian [Clive Staples Lewis]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE
Opowieści z Narnii 2: Książę Kaspian [C. S. Lewis]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Pamiętacie jeszcze rodzeństwo Pevensi? Dokładnie rok temu wrócili z magicznej krainy, Narnii, gdzie najwyższą władzę sprawuje Aslan. W tamtym świecie dzieci były królami i królowymi, a Narnia przeżywała rozkwit. Jednak rodzeństwo powróciło do rzeczywistości i od tamtych chwil minął rok… Kończą się wakacje, Pevensi czekają na stacji kolejowej na najbliższy pociąg do miasta. Jednak po chwili odkrywają, że znajdują się na plaży. Zdają sobie sprawę, że to Narnia, jednak nie wiedzą gdzie się znajdują, ani co ich czeka, dlatego cieszą się słońcem i błękitem morza. Gdy spotykają karła Zuchona, dowiadują się, że Telmarowie opanowali całą krainę, a życie prawowitego władcy, Kaspiana X, jest zagrożone. Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja mają pomóc młodemu księciu w pokonaniu tyrana.


Z pewnością cykl „Opowieści z Narnii” jest jednym z najlepszych, jakie czytałam w dzieciństwie, dlatego z radością powróciłam do serii, którą dostałam kilkanaście lat temu pod choinkę. Pomimo moich zachwytów nad sagą C.S. Lewisa, druga część nie przypadła mi do gustu tak bardzo, jak pierwsza. Z pewnością brakuje jej pewnego dynamizmu, który towarzyszył na każdym kroku w „Lwie, czarownicy i starej szafie”. Pnie ma również tej różnorodności i przez tą część brnęłam dość długo, szczególnie, że nie jest on jakimś grubym tomiskiem. Pomimo tego braku, czytając ten cykl powracam do dziecięcych lat.

Uważam, że w tym przypadku bez najmniejszego żalu przyznaję, że film „Książę Kaspian” jest zdecydowanie lepszy od książki. Zdaję sobie sprawę, że powieść jest przeznaczona dla dzieci, dlatego nie można było w niej zawrzeć wszystkiego, co znajduje się w ekranizacji. Film cechuje się dobrą akcją, dodano kilka scen, które spowodowały, że stał się on dużo ciekawszy i fabuła „trzyma się kupy”.


Ocena: 5/10


______________________________________
Książka bierze udział w wyzwaniach:
* Grunt to okładka (Kaspian trzyma miecz w dłoniach)
*Czytam opasłe tomiska (II część Opowieści z Narnii)
*Wyzwanie Klucznik: niewspółcześnie, spod choinki
*Karciane wyzwanie książkowe: autor całej serii książek (10 pik)
*52 książki: książka, w której znajdziesz magię
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.