7 kwietnia 2015

70. Eric-Emmanuel Schmitt - "Trucicielka i inne opowiadania"

Źródło: wwwlubimyczytac.pl
Autor: Eric-Emmanuel Schmitt
Tytuł: "Trucicielka i inne opowiadania"
Tytuł oryginału: "Concerto a la memoire d'un ange"
Liczba stron: 240
Data premiery: 7 lutego 2011
Wydawca: Znak Literanova

"Kiedy stajemy się tym, kim mamy być? W młodości czy później? Jako nastolatki, mimo danej nam inteligencji i temperamentu, jesteśmy w dużej mierze tworami edukacji, naszego środowiska, rodziców; jako dorośli, tworzymy siebie sami, poprzez własne wybór"

"Trucicielka..." to zbiór czterech opowiadań, które na pierwszy rzut oka nic nie łączy, jednak może na początku przybliżę fabułę każdego z nich.

Tytułowa "Trucicielka" opowiada o kobiecie, która została oskarżona o zabójstwo swoich trzech mężów oraz kochanka. Pomimo tego, że wygrała proces i została uniewinniona, to stała się miejscową atrakcją. Ludzie z całego kraju przyjeżdżają do Saint-Sorlin, by zobaczyć ją na własne oczy. Czy kobieta skrywa jakieś tajemnice, czy jest ofiarą wymiaru sprawiedliwości?

Kolejnym opowiadaniem jest "Powrót". Ojciec czterech córek w trakcie pracy na statku dowiaduje się, że jedna z nich nie żyje. Niestety nie wie która. Jak ta informacja wpłynie na niego?

"Koncert Pamięci anioła" opowiada historię dwóch chłopców. Chris - młody, ambitny muzyk, który chce wygrywać we wszystkich kategoriach i dyscyplinach za wszelką cenę. Alex jest jego przeciwieństwem. Dobry, spokojny, pogodny, nie lubi współzawodnictwa, traktuje je jak zabawę. Jednak pewne wydarzenie zmienia tą dwójkę na zawsze...  Jak to zdarzenie wpłynie na chłopców? Kim się staną?

"Elizejska miłość" - opowiadanie o uczuciu łączącym francuską parę prezydencką. Catherine - przykładna żona, zawsze stojąca u boku swojego ukochanego, natomiast Henri to typowy polityk, który zrobi wszystko, aby utrzymać się przy władzy wykorzystując wszelkie możliwe chwyty. Żona w końcu porzuca maskę, którą ubierała codziennie i mówi: "Nie kocham Cię", co rani jego ego. Jak to wpłynie na ich związek? Przetrwa czy się rozpadnie?

Bardzo długo zastanawiałam się, czy zapoznawać się z twórczością tego autora, ponieważ moi znajomi prezentowali dość odmienne zdania na temat jego książek. Gdy zobaczyłam egzemplarz "Trucicielki..." postanowiłam, że w końcu je przeczytam ;) Już na początku muszę zaznaczyć, że nie żałuję i na pewno nie było to moje ostatnie spotkanie z tym autorem.

Eric-Emmanuel Schmitt stworzył cztery opowiadania pozornie tak różne od siebie, jednak po lekturze dwóch lub trzech z nich można zobaczyć, że jednak coś je łączy. W każdym z nich poruszany jest temat obsesji, która przybiera różne formy. Nie będę tutaj zdradzać, jakie one są, by nie odbierać tym, którzy nie czytali jeszcze tych historii przyjemności. Poza tym, w każdym z nich pojawia się postać św. Rity, która czczona jest w Kościele katolickim jako święta od spraw trudnych i beznadziejnych, a także jako patronka matek i kobiet we wszystkich stanach. Każda opowieść jest inna, nie ma tutaj miejsca na utarte schematy. Autor zaskakuje i co najważniejsze - ukazał unikalne postacie, wyraziste, takie.. realne, dzięki czemu czyta się te opowiadania zdecydowanie lepiej.

Najbardziej spodobała mi się "Elizejska miłość" - przewrotna historia małżeństwa, które jest na skraju rozpadu. Wysnute wnioski są prawdziwe i życiowe.


A czy Wy zetknęliście się z twórczością tego autora? Jeśli tak, to co o niej myślicie?

_____________________________________
Książka bierze udział w wyzwaniu:
*wyzwanie Klucznik (wizerunek kobiety na okładce)
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.