26 września 2015

91. Chris Kyle, Jim DeFelice, Scott McEwan - "Cel snajpera. Historia najbardziej niebezpiecznego snajpera w dziejach amerykańskiej armii"

Autor: Chris Kyle, Jim DeFelice, Scott McEwan
Tytuł: "Cel snajpera. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach amerykańskiej armii"
Tytuł oryginału: "American Sniper: The Autobiography of the Most Lethal Sniper in U.S. Military History"
Tłumaczenie: Michał Romanek
Liczba stron: 432
Data premiery: 23 lipca 2012
Wydawca: Wydawnictwo ZNAK

Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach amerykańskiej armii [Chris Kyle, Scott McEwen]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Przeczytaj pierwszy rozdział na stronie wydawnictwa --> KLIK

„- Nieważne, ile zarabiasz (...). Robota nie jest warta żadnych pieniędzy, jeśli nie daje ci szczęścia.”


Moja przygoda ze „Snajperem” rozpoczęła się od filmu. Byłam pod ogromnym wrażeniem czynów tego bohatera i gdy tylko dowiedziałam się, że jest to ekranizacja autobiografii Chrisa Kyle’a postanowiłam ją przeczytać. Byłam ciekawa, czy dokonania głównego bohatera to wymysł twórców, czy rzeczywiście Teksańczyk jest tak dobry w tym, co robi. 

„Cel snajpera (…)” jest historią żołnierza służącego w Navy SEALS, który zapisał się na kartach amerykańskiej historii jako najskuteczniejszy snajper. Podczas misji w Iraku zastrzelił ponad 250 osób, z czego 160 trafień został oficjalnie potwierdzonych przez Pentagon.  Sojusznicy nazywali go Legendą, zaś wrogowie określili go mianem "Szajtan ar-Ramadi" (Diabeł z Ramadi). 


Chris Kyle pochodzi z Teksasu i jego życie od samego początku kręciło się wokół rancza i rodeo. Rzucił studia, jednak czuł, że to, co robi nie daje mu radości. Od zawsze fascynowało go wojsko i postanowił dołączyć do armii. Aby dostać się do elitarnej jednostki Navy SEALs, musiał przejść szereg szkoleń, testy, a także przetrwać ‘piekielny tydzień’. W międzyczasie poznał Tayę, która została jego żoną.  Służył Ojczyźnie przez 10 lat na froncie, był na czterech zmianach w Iraku, podczas których został dwukrotnie ciężko ranny. 


„Wbrew temu, co ci powtarzała mama... przemoc rozwiązuje problemy.”

„Cel snajpera. (…)” to ciekawa lektura. Chris Kyle pokazuje nam wojnę, poświęcenie oraz patriotyzm ze swojej perspektywy. Nie uważa się za bohatera, pomimo tego co osiągnął i nie chce, by wszyscy dookoła traktowali go inaczej niż innych ludzi. Ogromnym plusem jest to, że autor mówi to, co myśli, a nie jakąś gotową formułkę. W książce można wyczuć tą spontaniczność, która z jednej strony jest dobra, ale z drugiej strony wprowadza mały chaos we wspomnieniach żołnierza. Czasami się gubiłam w tym wszystkim. Język jest prosty, dość obrazowy i dość łatwo można sobie wyobrazić to, co opisuje bohater. Bardzo spodobał mi się zabieg wprowadzenia podrozdziałów, w których wypowiada się żoną Kyle’a. Dzieli się swoimi obawami, tęsknotą, miłością do męża oraz pokazuje, jak ciężkie było jej  życie, gdy nie było go obok. 

Książka jest skarbnicą wiedzy – jeżeli ktoś się interesuje wyposażeniem oraz bronią, z jaką mają do czynienia żołnierze służący w Navy SEALs, to autobiografia Kyle’a jest właśnie dla niego. Mamy tutaj wszystko: strategie wojskowe, opisy treningów, sposoby walki, rodzaje broni itd. Możemy również przeczytać o współpracy Chrisa Kyle’a z polskimi oddziałami GROM. Autor zachwala przygotowanie naszych żołnierzy, a także… polską wódkę, którą miał okazję spróbować. W książce zamieszczone są również zdjęcia, które pokazują go w trakcie misji.

Wadą autobiografii jest z pewnością chaotyczność, przeskakiwanie z wątku na wątek. Czytelnik po pewnym czasie z łatwością może się pogubić w natłoku informacji. Ponadto, nie każdego interesują rozległe opisy broni, których jest pełno w tej książce.

Reasumując: Chris Kyle to niezwykły człowiek, który niejednokrotnie dowiódł swojego męstwa i patriotyzmu w trakcie misji. Był nie tylko żołnierzem, ale również ojcem i synem. Po odejściu z wojska poświęcił się pomaganiu innym żołnierzom, którzy zmagali się z zespołem stresu pourazowego. Widać, że w autobiografię włożył kawał serca, a sama książka jest niezwykłą gratką dla osób lubiących tematykę wojskową. 

Ocena: 6/10

Książka bierze udział w wyzwaniu:
*czytam opasłe tomiska


* zdjęcia pochodzą z portalu www.imdb.com
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.