27 października 2015

93. Joelle Charbonneau - "Testy"

Autor: Joelle Charbonneau
Tytuł: "Testy"
Tytuł oryginału: "The Testing"
Przekład: Janusz Maćczak
Seria: Testy, t.I
Liczba stron: 381
Data premiery: 8 października 2014
Wydawca: YA!

Testy [Joelle Charbonneau]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

„Pamiętaj, nie ufaj nikomu”

Ziemia po Wojnie Siedmiu Faz to już nie ta sama planeta co kiedyś. Planeta została zniszczona: jałowa gleba, zatruta woda, zdemolowane miasta. Władze postanowiły odbudować państwo, a do tego potrzebne są im najtęższe umysły. Jak wybiorą najlepszych? Testy! Co to takiego? To komplikacja różnych zadań, które mają sprawdzić zdolności kandydata na Uniwersytet. Oceniani są pod względem inteligencji, sprytu, zaradności, podejmowanych decyzji, uczciwości i wielu innych kryteriów. Poddani są ciągłej ocenie. Jedną z kandydatek jest główna bohaterka trylogii, Malencia Vale, którą najbliżsi nazywają po prostu Cią. Dziewczyna, podobnie jak trójka innych nastolatków, pochodzi z Krainy Wielkich Jezior i po ukończeniu szkoły w swojej osadzie, przeszła do historii. Po kilkudziesięciu latach przerwy, wcześniej wspomniana czwórka zakwalifikowała się do Testów. Radość młodych ludzi nie zna granic, jednak przed samym wyjazdem ojciec Cii, który sam przeszedł przez Testy i ukończył studia, ostrzegł ją, aby nikomu nie ufała… 


Joelle Charbonneau to człowiek – orkiestra. Zaczynała od występów w operze i teatrze muzycznym, a następnie rozpoczęła pisanie książek. Obecnie udziela prywatnych lekcji śpiewu oraz pisze powieści dla młodych ludzi. Najpopularniejsza jest trylogia „Testy”, od której rozpoczęłam swoją przygodę z twórczością tej autorki. 

 „Najlepsi przywódcy to tacy, którzy wprawdzie popełniają błędy, ale uczą się na nich i już nigdy więcej ich nie powtarzają. W takiej sytuacji jedynym sposobem poszerzenia swojej wiedzy jest zrozumienie popełnionych przez siebie błędów”

Książka od samego początku wydawała mi się znajoma. Przypuszczam, że trylogia Collins rozpoczęła w literaturę pewien nurt i większość dystopii kurczowo trzyma się tego wzorca. „Testy” powielają niektóre schematy z „Igrzysk śmierci”, jednak znajdziemy w nich również coś świeżego. Książka przypadła mi do gustu już po przeczytaniu kilku pierwszych stron i w sumie pochłonęłam ją w jedno popołudnie ;) Wszystko obraca się wokół jednego pytania: „Co to znaczy być dorym przywódcą?” i w związku z tym w pierwszym tomie trylogii zobaczymy próby odpowiedzi na to pytanie, mniej lub bardziej trafne. 

Z pewnością jedną z największych zalet jest pomysł na fabułę. Świat po Wojnie Siedmiu Faz sprawił, że odnową Ziemi mogli zająć się jedynie wykwalifikowani ludzie. Z takim tłem powieści jeszcze się nie spotkałam. Zazwyczaj były to rządy dyktatora i niezadowolenie ludu, a nie proces szkolenia młodzieży. Spodobała mi się forma testów, które miały sprawdzić kandydatów pod różnym kątem, na pewno było to coś innego. Poza tym, jest to jedna z nielicznych (o ile nie jedyna) dystopii, w której nie skupiono się na wątku miłosnym – i co najważniejsze – nie ma trójkąta miłosnego (w końcu!). 

Źródło: instagram
Aby tradycji stało się zadość, w książce dopatrzyłam się również kilku mankamentów. Niewielkich, ale jednak są. Największą wadą jest to, że ostatni etap testów przypomina mi walkę o przetrwanie na arenie w „Igrzyskach śmierci”. Czasami miałam wrażenie, że nie przyglądam się zmaganiom Cii i Thomasa, ale Katniss i Peety. Taka… powtórka z rozrywki.

Podsumowanie: „Testy” to pierwszy tom trylogii Charbonneau, który wprowadza nas do całkowicie innego świata. Pomimo tego, że jest to kolejna dystopia i niektóre elementy są powielane, to widać, że autorka ma pomysł na coś innego. Pierwszą część pochłonęłam w bardzo krótkim czasie i już teraz wiem, że sięgnę po kolejne tomy.

Ocena: 7/10


Książka bierze udział w wyzwaniu:
* czytam opasłe tomiska
*grunt to okładka
*wyzwanie KLUCZNIK

Trylogia Testy:
Testy | Samodzielne studia | Egzamin dojrzałości


Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.