16 stycznia 2016

104. Rick Riordan - Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Morze potworów

Autor: Rick Riordan
Tytuł: "Morze Potworów"
Seria: Percy Jackson i bogowie olimpijscy, t.II
Liczba stron: 276
Data premiery: 29 października 2009
Wydawca: Wydawnictwo Galeria Książki

Morze Potworów [Rick Riordan]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
"Nie wolno przekreślać nikogo z rodziny,niezależnie od tego,jak ten ktoś się o to stara.Nie ważne,jak bardzo cię nienawidzą,jak cię zawstydzają albo po prostu nie doceniają twojego geniuszu,mimo że wynalazłeś internet..."

Po uratowaniu świata przed wielką wojną bogów, Percy Jackson wraca do normalnego życia, a przynajmniej do jego namiastki. Na co dzień chodzi do szkoły, jednak pewnego dnia jego zwyczajne życie ponownie wywraca się do góry nogami. W Obozie Herosów zachorowała Thalia – sosna, która stanowi magiczną granicę i zapewnia mu ochronę. Percy po raz kolejny wyrusza wraz z Annabeth w daleką podróż po złote runo, aby w ten sposób pomóc Obozowi.


Po „Złodzieju pioruna” wiedziałam, że muszę sięgnąć po kolejną część serii o przygodach herosa Percy’ego Jacksona. Jednak „Morze Potworów” musiało dość długo czekać na swoją kolej. Podobnie jak pierwszą część, i tą przeczytałam w oka mgnieniu. Dzieje się tutaj o wiele więcej niż w premierowym tomie, akcja pędzi jak szalona, a czytelnik nawet nie zorientuje się, jak do końca książki pozostanie mu kilkanaście stron.

"Wiedza nie zawsze jest pożyteczna."

W „Morzu Potworów” po raz kolejny stykamy się z porcją wierzeń starożytnych Greków i mitologicznych bohaterów. Herosi, bogowie, cyklopi, syreny… i wiele, wiele innych postaci, które sprawiają, że tematyka nie jest ciężka, a samą powieść czyta się z ogromną przyjemnością. Poza znanymi mitami, pojawiają się również takie, które nie są znane wszystkim, np. mit o Jazonie i jego wyprawie po złote runo. Ponadto do nieustraszonej trójki dołącza nowy członek. Jest nim przyrodni brat Percy’ego – Tyson, który jest cyklopem. Sympatyczny, wzbudza sympatię od pierwszych stron książki, chociaż czasami jego naiwność oraz lekkomyślność mnie zadziwiała!

"Młodzi ludzie nie zawsze słuchają poleceń, ale jeśli im się powiedzie i zrobią coś wspaniałego, czasem udaje im się uniknąć kary."

Jednak to nie jest największy plus tej powieści. Jest nią język. Rick Riordan, jak mało kto, potrafi dzięki plastyczności języka przenieść czytelnika do wykreowanego świata w książce. Pełno jest trafnych uwag i żartów, które niejednokrotnie sprawiały, że uśmiechałam się pod nosem w trakcie lektury.

Podsumowanie: „Morze Potworów” to druga część serii o przygodach herosa Percy’ego Jacksona. Moim zdaniem, jest ona lepsza od poprzedniej, szczególnie, że więcej się tutaj dzieje. Na kartach powieści pojawiają się nowi, ciekawi bohaterowie, którzy wnoszą coś od siebie do historii nieustraszonego herosa. Wierzę, że trzecia część również mnie nie rozczaruje ;)
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.