12 lutego 2016

Rick Riordan - "Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Klątwa Tytana"

Autor: Rick Riordan
Tytuł: "Klątwa Tytana"
Seria: Percy Jackson i bogowie olimpijscy, t. III
Liczba stron: 312
Data premiery: 10 marca 2010
Wydawca: Galeria Książki

Klątwa Tytana [Rick Riordan]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
"Najniebezpieczniejszymi wadami są te, które w umiarze są dobrem"


Gdy Grover wysyła Percy’emu wiadomość, w której prosi o pomoc w uratowaniu dwójki nowych herosów, chłopiec nie zastanawia się długo i wraz z przyjaciółka Annabeth spieszy na ratunek. Jednak to nie koniec – na młodych bohaterów czyha starożytny potwór, który może zniszczyć nie tylko świat śmiertelników, ale również Olimp. Jedyną osobą, która może go wytropić jest Artemida, która zaginęła. Percy wraz ze swoimi przyjaciółmi i Amazonkami robią wszystko, by odnaleźć boginię i powstrzymać Kronosa, który coraz bardziej rośnie w siłę. Czy im się uda?


Już w „Złodzieju pioruna” i „Morzu potworów” Rick Riordan udowodnił, że nie brak mu pomysłów na fabułę. Jednak po zakończeniu każdego kolejnego tomu obawiam się, że autor nie będzie potrafił utrzymać poziomu z poprzedniej części, co sprawiło, że do „Klątwy Tytana” podchodziłam początkowo z rezerwą. Sam początek mnie zaskoczył, a później było już tylko lepiej. Rick Riordan z typową dla siebie łatwością wplata kolejne mity do fabuły, dzięki czemu poznajemy nowych bogów, herosów, tytanów i inne postacie nie z tej ziemi. Nie brakuje również komizmu oraz swoistego poczucia humoru, które tak bardzo podobały mi się w poprzednich tomach. 

"Nawet najdzielniejszym zdarza się upadek"

„Klątwa Tytana” jest jednak odrobinę inna od poprzednich części. To właśnie w tym tomie Autor zapowiada wielką wojnę bogów olimpijskich z tytanami pod dowództwem Kronosa, a przepowiednia mówiąca o herosie, który może zniszczyć Olimp powoduje, że akcja toczy się jak szalona i chyba podobnie jak inni czytelnicy mam dylemat – kto będzie tą osobą, która rozpocznie wielką wojnę. Autor przygotowuje nas do decydującego starcia, mistrzowsko buduje napięcie, a liczne zwroty akcji powodują, że od książki nie można się oderwać. 

Język powieści jest dostosowany do głównej grupy odbiorców, czyli młodych ludzi, dzięki czemu każdą kolejną część czyta się z czystą przyjemnością. Przekomarzania głównych bohaterów, żarty i dowcipne wypowiedzi są na porządku dziennym i powodowały, że od czasu do czasu uśmiechałam się pod nosem ;)

"Ze złem łatwo jest walczyć. Z brakiem mądrości... bardzo trudno"

Podsumowanie: „Klątwa Tytana” jest świetną kontynuacją przygód Percy’ego Jacksona. „Morze potworów” nie podobało mi się za bardzo, dlatego podchodziłam do tej części z pewną rezerwą, która okazała się niepotrzebna. Trzeci tom jest świetny! Autor powoli buduje napięcie i przygotowuje czytelników do wielkiej bitwy. Już nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po kolejne tomy! :D

Seria "Percy Jackson i bogowie olimpijscy":
Złodziej pioruna | Morze potworów | Klątwa Tytana | Bitwa w Labiryncie | Ostatni Olimpijczyk

Książka bierze udział w wyzwaniu:
*Klucznik: Czasoumilacze
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.