13 marca 2016

Ally Condie - "Dobrani"

Autor: Ally Condie
Tytuł: "Dobrani"
Tytuł oryginału: "Matched"
Liczba stron: 352
Premiera: 8 marca 2011
Wydawca: Prószyński i S-ka

"To dziwne uczucie, kiedy wiesz coś, o czym nie wiedzą inni, i gdy masz coś, czego nie powinieneś mieć."

Wyobraźcie sobie, że żyjecie w społeczeństwie, gdzie nie ma miejsca na spontaniczność, gdzie wszystko jest ustalone z góry, począwszy od zajmowanego stanowiska pracy, skończywszy na rodzaju posiłku spożywanego danego dnia. Wszystkie sny i wspomnienia są kontrolowane, by nie pojawiło się w nich nic, co mogłoby zagrozić temu systemowi. Nie ma czego takiego jak miłość. Mając 17 lat młodzi ludzie wybierają się na Ceremonię Doboru, gdzie dowiadują się, kto jest ich wybrankiem. Cztery lata później zawierają umowę małżeńską, a między 24 a 31 rokiem życia mają obowiązek założyć rodzinę. Potem pozostaje im już tylko praca, wychowywanie dzieci, a gdy ktoś osiągnie 80 lat, to podaje mu się truciznę. W takim świecie żyje Cassia wraz z rodziną. Chcielibyście funkcjonować w takim Społeczeństwie?

"To zadziwiające, jak mocno trzymamy się fragmentów przeszłości, czekając na przyszłość."

Ally Condie to amerykańska pisarka, która specjalizuje się w nauczaniu języka angielskiego. Przez pewien czas była nauczycielką w szkole średniej, ale potem postanowiła całkowicie poświęcić się pisaniu. „Dobrani” to pierwsza powieść jej autorstwa, po którą sięgnęłam. 

Okładka tej książki jest niezwykle ważna dla treści zawartej w niej. Jest minimalistyczna, jednak przyciąga wzrok i jest w niej coś tajemniczego, co sprawia, że chcemy sięgnąć po nią. Idealnie oddaje to, co się dzieje w powieści i stanowi swoistą metaforę sytuacji, w której znajduje się główna bohaterka.

"Dobór służy przede wszystkim dwóm celom: zapewnia zdrowych i sprawnych obywateli naszemu Społeczeństwu oraz pozwala zainteresowanym obywatelom doświadczyć udanego życia rodzinnego. Optymalny Dobór jest dla Społeczeństwa sprawą najwyższej wagi."

Ally Condie stworzyła ciekawą wizję świata. Na pierwszy rzut oka funkcjonowanie tego społeczeństwa jest idealne. Wszystko z góry ustalone, nikt nie musi się o nic martwić, a wszystkim rządzą statystyki. Ludzie zapominają o tym, że posiadają wolną wolę i bezwiednie podporządkowują się rządzącym. Czytając powieść przed oczami miałam reżim totalitarny, w którym grupa rządząca ingeruje nie tylko w politykę, ale również w życie prywatne swoich obywateli, także w to intymne. Podobnie jak w tym reżimie, w Społeczeństwie nie ma miejsca na dobro indywidualne – liczy się jedynie dobro ogółu. Gdyby to nie przekonało obywateli, to stosuje się propagandę, następnie terror, a jeżeli jednostka będzie stawiać opór, to jedynym wyjściem jest jej likwidacja. I tak właśnie było w przypadku Ky’a, który w żaden możliwy sposób nie chciał się podporządkować panującym zasadom. 

Jednak „Dobrani” to nie tylko opowieść o pozornie idealnym Społeczeństwie. Opisana została również miłość i dążenie do wolności. Cassia łamie zasady, które rządzą Społeczeństwem, jednak jako główna bohaterka średnio przypadła mi do gustu. Wydaje się być nijaka, dopiero w końcówce książki podejmuje konkretne decyzje. Podobnie jak Cassia, inni bohaterowie nie zostawili po sobie żadnego śladu w pamięci i wydaje mi się, że jest to wina fabuły, która została tak wyeksponowana, że przytłoczyła inne ważne elementy tej powieści.


Podsumowanie: „Dobrani” Ally Condie to przyjemna lektura. Czyta się naprawdę szybko, jednak tak naprawdę niewiele pozostało mi z niej w pamięci. Brakuje charakterystycznych postaci, na których opierałaby się cała fabuła. Sama historia i opis Społeczeństwa jest ciekawy i moim zdaniem to właśnie to jest największym plusem tej książki. Poza nimi, nie dostrzegam żadnych innych zalet tej powieści. Miałam dość dużej oczekiwania względem „Dobranych”, bo słyszałam wiele dobrych recenzji, jednak zawiodłam się i wiem, że raczej nie wrócę do tej serii.
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.