26 czerwca 2016

Anna Moczulska - "Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet"

Autor: Anna Moczulska
Tytuł: "Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet"
Liczba stron: 320
Premiera: 24 sierpnia 2015
Wydawca: Znak Literanova


Chyba większość małych dziewczynek marzy o tym by zostać księżniczką, mieszkać w przepięknym zamku, mieć cudownego księcia oraz móc jeździć karocą... Byłoby wspaniale, jednak to tylko dziecięce marzenia… Mimo tego, życie niektórych księżniczek przypominały historie z bajek, które prawdopodobnie mamy/ciocie/babcie opowiadały nam na dobranoc. Ich losy przybliżyła nam Anna Moczulska w "Bajkach, które zdarzyły się naprawdę”.


Anna Moczulska lubi historię, ale nie taką, którą znamy ze szkolnego podręcznika. Postacie historyczne nie stanowią dla niej jedynie bohaterów w wielkich bitwach, dlatego w swoich tekstach, które można przeczytać na blogu: www.kobietyihistoria.blogspot.com, skupia się na charakterze danych osób, dzięki czemu możemy dostrzec, że byli oni takimi samymi ludźmi jak my. „Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historia słynnych kobiet” to jej debiut na polskim rynku wydawniczym.

Książka podzielona jest na pięć części, a każda z nich stanowi oddzielną bajkę. Do każdego działu zostały przydzielone księżniczki i królewny, których losy są odzwierciedleniem danej bajki. Mamy tutaj do czynienia z Kopciuszkami, w które wcieliły się Elżbieta Rakuszanka, Katarzyna I, Anna Leonowens i Zofia Chotek, Śpiące Królewny, którymi zostały siostry: Anna, Katarzyna i Zofia Jagiellonki, Księżniczki na ziarnku grochu: Jane Grey, Teresa Kunegunda Sobieska, Karolina Matylda Hanowerska, Stefania Klotylda Koburg oraz Eliza Radziwiłłówna, Królewny Śnieżki i straszne macochy: Halszka z Ostroga i Beata Łaska, Barbara Radziwiłłówna z Boną Sforzą oraz Elżbieta Bawarska zwana Sisi z teściową Zofią Wittelsbach, a także Piękne i Bestie: Klara Zach z Kazimierzem Wielkim, Joanna Szalona wraz z Filipem Pięknym, Maria I Tudor i jej najbliżsi, Sydonia von Borck w parze z Ernestem Ludwikiem Pięknym oraz Joanna Grudzińska z Konstantym Pawłowiczem Romanowem. Jak widzicie gama bohaterów jest naprawdę bogata. Części poprzedzone są wstępami, które wprowadzają nas do danej bajki.

Muszę przyznać, że sięgnęłam po tę książkę w ciemno… Spodziewałam się raczej dat, „suchych” faktów z życia bardziej lub mniej znanych księżniczek lub królewien, a dostałam TAKIE COŚ. Anna Moczulska w niezwykle przystępny sposób opowiedziała losy poszczególnych postaci, a jej lekkie pióro sprawiło, że nawet się nie spostrzegłam kiedy dotarłam do ostatniej strony książki. Historia opowiedziana w zupełnie inny, ciekawy sposób, który wciąga od samego początku. Niejednokrotnie uśmiechnęłam się czytając o losach poszczególnych kobiet, ale zdarzały się również momenty, kiedy po prostu mroziło mi krew w żyłach. Nie chciałabym żyć w czasach, kiedy kobieta była uznawana za rzecz, a nie osobę, dlatego cieszę się, że Autorka przedstawiła szereg odważnych i niezwykle silnych postaci. 

Podsumowanie: Historia jeszcze nigdy nie była tak przyjemna. Anna Moczulska stworzyła książkę, która dostarcza nie tylko interesujących faktów, ale pokazuje, że historia nie musi być nudna. Dawno nie czytałam tak fajnie napisanej pozycji. Jest to doskonała lektura dla wszystkich, dlatego gorąco ją polecam! :) Z chęcią przeczytałabym kolejną książkę tej Autorki :)

Książka  bierze udział w wyzwaniu:
* Klucznik: ładne oczy masz; książka z długim tytułem

Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet [Anna Moczulska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.