29 grudnia 2016

Tana French - "Zdążyć przed zmrokiem" + wyniki konkursu ;)

  Autor: Tana French
  Tytuł: "Zdążyć przed zmrokiem"
  Cykl: Dublin Murder Squad, t.I
  Liczba stron: 496
  Premiera: 4 listopada 2016
  Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Zdążyć przed zmrokiem [Tana French, Joanna Warchoł]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Rob Ryan pracujący jako detektyw Dublińskiego Wydziału Zabójstw wraz z partnerką prowadzi śledztwo dotyczące morderstwa 12-letniej baletnicy Katy w małym miasteczku Knocknaree. Nikt z jego przełożonych nie wie, że blisko 20 lat wcześniej, był jednym z trójki dzieci, które bawiły się w lesie niedaleko tego miasteczka i jako jedyny powrócił w dziwnych okolicznościach, mając na sobie buty pokryte krwią nieznanego pochodzenia. Dodatkowo, chłopiec nie potrafił przypomnieć sobie co stało się z jego przyjaciółmi, którzy zaginęli w lesie. Teraz, kiedy prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa, musi powrócić do miejsca, które kojarzy mu się z bólem i stratą. Powrót do tego miasteczka sprawia, że zabliźnione rany otwierają się na nowo….


Zanim zaczniecie czytać, chciałbym wam powiedzieć dwie rzeczy: że pragnę prawdy. I że kłamię. 

Tana French dorastała w Irlandii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych oraz Malawi. Do ojczyzny powróciła w 1990, gdzie osiedliła się na stałe. Studiowała w Trinity College w Dublinie, obecnie pracuje w teatrze i w filmie. „Zdążyć przed zmrokiem” to jej debiutancka powieść.

Opis na okładce zapowiada, iż powieść jest kryminałem, który zapadnie w pamięci na długo. Tymczasem „Zdążyć przed zmrokiem” to umiejętne połączenie śledztwa z płaszczyzną psychologiczną. Pomimo tego, że powieść liczy blisko 500 stron akcja toczy się powoli, czasami wręcz mozolnie. Przebieg śledztwa przerywany jest co jakiś czas wspomnieniami Roba, który na nowo przeżywa tragedię, a także nawiązuje do jego relacji z osobami, z którymi współpracuje, zwłaszcza do partnerki Cassie Maddox.  To pozycja, która bada naturę psychopatów i pamięci, a raczej jej braku. Powieść poza wątkiem kryminalnym opowiada o rozpaczy, błędach i bólu Roba, które działają na niego autodestrukcyjnie. Wszystko jest takie prawdziwe, nic nie jest naciągane, przez co nie można oderwać się od książki. Historia detektywa jest swoistym ostrzeżeniem, że nasze największe zmory żyją w nas i że sami jesteśmy swoimi największymi wrogami. 

French zastosowała w powieści narrację pierwszoosobową, co okazało się świetnym zabiegiem. Dzięki temu czytelnik staje się bezpośrednim odbiorcą historii Roba. Chwilami czułam, jakbym razem z bohaterami kluczyła np. po wykopaliskach archeologicznych, gdzie znaleziono ciało nastolatki, albo siedziała z nimi w jednym pomieszczeniu. Z drugiej strony cały ten zabieg sprawia, że powieść ma charakter opisowy, co automatycznie rzutuje na wartkość akcji, która niekiedy była tak powolna, że byłam bliska porzucenia tej powieści. Ciekawym aspektem całej historii jest relacja łącząca Roba z Cassie. Na pierwszy rzut oka są całkowicie różnie, jednak po zapoznaniu się z nimi, mogę powiedzieć, że świetnie spisują się jako partnerzy. 

"Na początek chcę was ostrzec, byście nie zapominali o tym, że jestem detektywem. Nasz związek z prawdą jest niczym pęknięta podstawka, która załamuje światło i dezorientuje obserwatora jak rozbite szkło. Prawda to fundament naszych karier, ścigamy ją za pomocą strategii skrupulatnie zbudowanych z kłamstw i skrywanych faktów oraz przeróżnych wariacji na temat podstępów."

Podsumowanie: „Zdążyć przed zmrokiem” to dopracowany w każdym szczególe thriller, który nie tylko przeniesie Was na miejsce zbrodni, ale również wprowadzi w zawiłości ludzkiej psychiki. Co prawda, akcja nie pędzi jak szalona, a zakończenie może Was rozczarować, jednak utwór jest godny polecenia. Jestem przekonana, że ta powieść była pierwszym i nie ostatnim spotkaniem z twórczością Tany French. 

Za możliwość przeczytania tej powieści gorąco dziękuję Wydawnictwu Albatros :)


Ponadto, zapraszam na wyniki konkursu! :)

Do rozdania zgłosiło się 29 osób :) 

Książkę otrzymuje Zwykła Matka! :) 

Wszystkim bardzo dziękuję za zgłoszenia i zapraszam na kolejne rozdania/konkursy, a zwyciężczynię proszę o podesłanie adresu na maila: ja.ksiazkoholik93@gmail.com ;)
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.