24 lipca 2017

A. M. Chaudiere, Angelina Caligo - "Na jej rozkazy"

Fanny Thacker pracuje dla czasopisma dedykowanego dla miłośników kwiatów. W ramach pracy udaje się do siedziby przedsiębiorstwa Art.F Corporation, której szefem jest Rosalie Lewis – tajemnicza kobieta, która jak mało kto chroni swoją prywatność. Jednym wybrykiem  Fanny zwraca na siebie uwagę w czasie dnia otwartego, dzięki czemu otrzymuje propozycję stażu w firmie Rose. Decyzja ta podyktowana jest nie tylko umiejętnościami dziennikarskimi dziewczyny, ale przede wszystkim „chemią”, która od samego początku łączy obie kobiety. Rosalie robi wszystko, by zbliżyć się do Fanny, jednak dziennikarka nie jest pewna, czy chce nawiązać bliższe relacje z szefową Art.F. Czy bizneswoman uda się przekonać młodą, zbuntowaną kobietę do siebie?

Angelina Caligo i A.M. Chaudiere to para, nie tylko w życiu zawodowym, ale i w prywatnym. A.M. Chaudiere zadebiutowała na polskim rynku wydawniczym powieścią „Niewolnica”, zaś Angelina Caligo wydała tomik poezji „Kobieciara”. „Na jej rozkazy” to wspólne dzieło polskich autorek. 

„Na jej rozkazy” opisywane jest jako lesbijska wersja „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. Nie potrafię odnieść się do tego porównania, gdyż nie czytałam książek E.L. James, jednak w trakcie lektury dostrzegałam liczne podobieństwa do ekranizacji tejże powieści.  Akcja rozkręca się bardzo powoli, wyczuwalne są  Wydarzenia poznajemy zarówno z perspektywy Fanny, jak i Rose, które wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu cała historia jest spójna. Pierwsze podobieństwo do trylogii Greya można dostrzec już na początku – Rose to odpowiednik Christiana. To ona jest dominą w tym związku, opiekuje się Fanny, a także ofiaruje wiele prezentów. Fanny zaś, podobnie jak Anastasia rozpoczyna znajomość od przeprowadzenia wywiadu. Od tamtej chwili między kobietami wytwarza się więź, która następnie przekształca się w coś poważniejszego. Ku mojemu zdziwieniu pierwsze sceny erotyczne pojawiły się dopiero w połowie powieści, jednak od tamtego momentu bohaterki przezywały orgazm za orgazmem. Nadto w historii wyczuwalna jest niechęć do mężczyzny, próba ukazania, że nie wszystko zawdzięcza się mężczyźnie. Z jednej strony dobrze, że autorki tak akcentowały samodzielność kobiety, jednak chwilami było to przesadzone… 

W powieści wyeksponowane są dwie główne bohaterki – Fanny i Rose. Pierwsza z nich na pierwszy rzut okaz jest zbuntowana, niepokorna, o czym mają świadczyć jej tatuaże, piercing oraz niecodzienny kolor włosów. Jednak to tylko pozory, gdyż tak naprawdę Fanny jest wrażliwa i czasami łatwowierna. Rose jest przeciwieństwem partnerki. Surowa, zimna, wyrachowana, liczy się dla niej jedynie osiągnięcie zamierzonego celu. Jednak jak wiadomo przeciwieństwa się przyciągają, a obie kobiety się uzupełniają.

Język powieści jest dosadny. Autorki nie stronią od przekleństw i słów, które zwyczajowo pojawiają się w tego typu pozycjach. Irytowały mnie jedynie literówki i niekiedy źle odmienione wyrazy. Styl powieści nie przypadł mi do gustu, przez co przez większą część czasu męczyłam się czytając tę książkę, jednak mam w zwyczaju dokończyć każdą lekturę, nawet tą najgorszą.

Podsumowanie: „Na jej rozkazy” to powieść, która nie przypadnie każdemu do gustu. Jest specyficzna, jednak trzeba przyznać, że takiej pozycji w polskiej literaturze jeszcze nie było i autorki przecierają szlak innym. Podobieństwo do powieści E.L. James jest w dużym stopniu odczuwalne, różnią je tylko niektóre wydarzenia. Jako osoba młoda, lubię od czasu do czasu sięgnąć po tego typu literaturę, jednak nie wiem czy podjęłabym się drugi raz przeczytania tej pozycji… Nie trafiła w mój gust czytelniczy, a powodem nie jest sama treść, lecz bardziej sposób jej przedstawienia. Nawet jeżeli pojawi się kontynuacja, to raczej po nią nie sięgnę.


Autor: A.M. Chaudiere, A. Caligo
Tytuł: "Na jej rozkazy"
Cykl: Trylogia różana, #1
Liczba stron: 272
Premiera: 30 października 2016
Wydawca: Wydawnictwo Czarna Kawa

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarna Kawa za możliwość przeczytania niniejszej pozycji.
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.