11 grudnia 2017

Alek Rogoziński - "Do trzech razy śmierć"

Co byście zrobili, gdyby zaproszono Was na zjazd, w którym wezmą udział nielubiane przez Was osoby? Przed tym dylematem stoi Róża Kroll, autorka poczytnych kryminałów, która ulega namowom swojego PR-owca Pepe i jedzie do zabytkowego dworku pod Krakowem. Wszystko wskazuje na to, że czeka ją kilka dni w towarzystwie nie do końca lubianych koleżanek po fachu. Pozornie nudny weekend przeradza się w niebezpieczną grę, której zasady są znane tylko zabójcy. Nikt nie wie co kieruje sprawcą, ale dziwnym trafem morderstwa odpowiadają opisom z książki Róży Krull. Kto i dlaczego zabija?

Alek Rogoziński na co dzień jest dziennikarzem magazynu Party, jednak jego największą pasją jest pisanie kryminałów. Na polskim rynku wydawniczym zadebiutował w marcu 2015 roku powieścią „Ukochany z piekła rodem”, a „Do trzech razy śmierć” zapoczątkowała cykl o przygodach Róży Krull.

Alek Rogoziński to autor, którego nie da się nie znać. Gdzie się nie obejrzę, tam recenzje jego książek, więc w końcu postanowiłam przeczytać którąś z nich. Mój wybór padł na pierwszy tom cyklu o Róży Krull – „Do trzech razy śmierć”. Początkowo miałam problem z "wkręceniem się" w akcję. Wszystko wydawało mi się przegadane, a śmieszne sformułowania atakowały mnie na każdym kroku, co mnie trochę denerwowało. Jednak po kilkudziesięciu stronach, gdy już przyzwyczaiłam się do stylu autora, nie potrafiłam się oderwać od książki. Kodeksy i ustawy poszły w zapomnienie, bo na scenę weszła Róża Krull, dzięki której niejednokrotnie uśmiech zagościł na mojej twarzy. Tłem dla poczynań poczytnej autorki kryminałów jest zjazd literatek, w trakcie którego czytelnik odkrywa kulisy kulisy pracy i życia pisarzy, które nie zawsze jest kolorowe (ach te deadline'y!) i ukazuje jego ciemne strony, skandale i afery. Zakończenie było ciekawe, jednak w pewnym momencie zaczęłam podejrzewać, kto stoi za tym wszystkim. Bardziej interesowało mnie śledzenie poczynań Kiki Luny, która dawała popalić innym uczestniczkom zjazdu i była najbarwniejszą (no, obok Róży) bohaterką powieści.

Trzeba przyznać, że Alek Rogoziński potrafi tworzyć ciekawych bohaterów. W „Do trzech razy śmierć” stworzył prawdziwy korowód barwnych postaci, które dodały historii kolorytu. Główna bohaterka, Róża Krull, jest przekomiczna, jednak po pewnym czasie zaczęła działać mi na nerwy.  Chaotyczna, roztrzepana i zwariowana. Może dlatego Pepe tak szybko zaskarbił sobie moją sympatię i nie zmieniło się to do końca powieści. Jednak oboje są niczym w porównaniu do Kiki Luny, która swoją ekstrawagancją pobiła wszystkich na głowę. 

Podsumowanie: „Do trzech razy śmierć” to dobra komedia z wątkiem kryminalnym, przy której nawet największy ponurak uśmiechnie się niejednokrotnie pod nosem. Autor wykorzystał dobrze znane środowisko literackie jako tło morderstw i trzeba przyznać, że całość wyszła naprawdę „smacznie”. Pewne zastrzeżenia mam do kreacji głównej bohaterki i chociaż wiem, że to celowy element komediowy, to jakoś nie mogę się do niej przekonać. Może w „Lustereczko, powiedz przecie” będzie lepiej 😉 

Autor: Alek Rogoziński
Tytuł: "Do trzech razy śmierć"
Cykl: Róża Krull na tropie, #1
Seria: Mroczna Strona
Liczba stron: 328
Premiera: 1 lutego 2017
Wydawca: FILIA

Do trzech razy śmierć [Alek Rogoziński]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.