1 grudnia 2017

Autor bestsellerowej "Kolei podziemnej" w Polsce!


Colson Whitehead, autor powieści „Kolej podziemna” uhonorowanej m.in. National Book Award i Nagrodą Pulitzera, uznawanej za jedną z najważniejszych książek o Ameryce, jakie kiedykolwiek napisano, odwiedzi Polskę na początku grudnia. W czasie krótkiej wizyty spotka się z czytelnikami dwa razy – 3 grudnia w Krakowie, w ramach cyklu „Festiwal Conrada po godzinach” oraz 4 grudnia w Warszawie w siedzibie AGORY.

Colson Whitehead zdobył ogromną popularność i uznanie krytyków obsypaną nagrodami powieścią „Kolej podziemna”. Urodził się, dorastał i mieszka w Nowym Jorku na Manhattanie, jest autorem sześciu powieści i dwóch książek z dziedziny literatury faktu. Od 2015 roku ma stała kolumnę w „The New York Times Magazine”. W kwietniu tego roku Colson Whitehead, wraz z kanadyjską pisarką Margaret Atwood, trafił na prestiżową listę stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie amerykańskiego tygodnika „Time”. Także w kwietniu oficjalnie potwierdzono informację o ekranizacji „Kolei podziemnej”. Realizacją serialu na podstawie powieści Colsona Whiteheada zajmie się Barry Jenkins, twórca oscarowego filmu „Moonlight”, zdobywcy statuetki dla najlepszego filmu 2016 roku. 

Tytułowa kolej podziemna istniała naprawdę. Tą nazwą określano sieć przerzutową stworzoną przez abolicjonistów z myślą o pomocy zbiegłym z plantacji czarnoskórym niewolnikom. Dzięki niej uciekinierzy mogli dostać się na północ i tam, przy odrobinie szczęścia, rozpocząć nowe życie, jako wolni ludzie. O tym właśnie, w wielkim uproszczeniu, opowiada książka Whiteheada. Ale autor nie poprzestaje na historii brawurowej ucieczki w przygodowym anturażu: kolej w jego powieści zyskuje jednocześnie dosłowny i metaforyczny wymiar, nabierając tym samym przerażającej głębi…

Spotkanie w Krakowie 3 grudnia, które poprowadzi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada, rozpocznie się o godz. 17.00 w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27). Zakończy je pokaz filmu „Nie jestem twoim Murzynem” (początek o godz. 19.00), do którego wprowadzenie wygłosi sam pisarz. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie https://www.facebook.com/events/138958463536401/ dostępne są na portalu Evenea https://colsonwhitehead.evenea.pl/ Liczba zaproszeń jest ograniczona.

Spotkanie w Warszawie 4 grudnia, rozpocznie się o godzinie 19.00 w siedzibie AGORY na ul. Czerskiej 8/10. Poprowadzi je Juliusz Kurkiewicz. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie https://www.facebook.com/events/289105064942992/ dostępne są na portalu Evenea.

*****

Jeżeli jeszcze nie znacie powieści Colsona Whitehead'a, to może skusicie się na audiobook, który miał premierę 29 listopada?  Książka jest dostępna zarówno w plikach mp3, jak i na płycie CD, a czyta ją Marcin Popczyński, którego można również usłyszeć w interpretacji powieści Brandona Sandersona. Ja już czytałam "Kolej podziemną" i gorąco polecam! Powieść poza genialną okładką zadziwia wnętrzem, dlatego warto sprawdzić :)


Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.