7 stycznia 2018

H.M. Ward - "Zranieni 2"


Przeszłość upomina się o Sidney i Petera, chociaż oni woleliby zapomnieć o niej raz na zawsze. Dziewczyna postanawia powrócić do swojego rodzinnego miasta, by spotkać się z chorą matką. W tej trudnej podróży towarzyszy jej nie kto inny jak Peter, który również musi załatwić rodzinne sprawy. Jednak zanim wybiorą się do rodzinnego miasta Sidney, mężczyzna opowiada jej o swojej przeszłości, która wprawia ją w osłupienie i sprawia, że dziewczyna zastanawia się nad sensem ich związku. Czy Sidney i Peter uporają się z przeszłością?

H.M. Ward to amerykańska autorka, która ma na swoim koncie serię Ferro Family, w skład której wchodzą inne cykle: Zranieni, The Arrangement oraz Stripped opowiadające o losach braci Ferro. „Zranieni” to pierwsza powieść tej autorki przetłumaczona na język polski.

Może nie wyczekiwałam z utęsknieniem na drugi to serii, jednak byłam ciekawa co tym razem zgotowała dla głównych bohaterów autorka. Tym razem H.M. Ward odbiega trochę od utartych schematów, których było pełno w pierwszej części i serwuje czytelnikom kilka niespodzianek. Niezmiennie fabuła kręci się wokół Sidney i Petera, którzy muszą zmierzyć się z demonami przeszłości, jednak pojawia się kilka smaczków, dzięki którym powieść jest znacznie lepsza od poprzedniej. Przede wszystkim zawdzięcza to mniejszej przewidywalności, ale również humorowi i relacji Sidney z najstarszym bratem Ferro – Seanem, której daleko było do ideału. Jednak o ile cała powieść mi się podobała, to zakończenie niczym mnie nie zaskoczyło, przez co cała historia trochę straciła w moich oczach.

W drugiej części autorka skupiła się na bohaterach – nie tylko na uczuciu ich łączącym, ale również na ich przeszłości, dzięki czemu możemy ich lepiej poznać. Sidney przeszła metamorfozę – z cichej, spokojnej i zamkniętej dziewczyny stała się kobietą, która potrafi postawić na swoim i jeżeli trzeba, to walczy jak lwica, zaś Peter nie zmienił się. Nadal był dla dziewczyny opoką, wspierał ją w jej zmaganiu się z przeszłością i w tym samym czasie starał się uporządkować własną. Jednak to nie oni wyróżniają się najbardziej w tej powieści, lecz nowa postać – Sean Ferro, najstarszy brat Petera. Drań, który po trupach dąży do celu, jednak coś w jego sposobie bycia sprawiło, że go polubiłam i nie pomyliłam się w jego ocenie. Z chęcią przeczytałabym serię poświęconą temu bohaterowi!

Podsumowanie: Po „Zranionych” nie miałam za dużych oczekiwań względem kontynuacji. Może to i dobrze, bo mile się zaskoczyłam, gdyż drugi tom serii jest znacznie lepszy od poprzedniego. Jest ciekawiej, więcej nieprzewidywalnych zwrotów akcji i bohaterowie w końcu są wyraziści. Czyta się szybko i przyjemnie, a niektórym może dostarczyć wiele emocji. Całą serię oceniam pozytywnie. Opowiada o miłości i zaufaniu, a przede wszystkim o tym, że czas leczy rany i czasami warto powalczyć z demonami przeszłości, by móc zacząć nowe, lepsze życie.  

Autor: H.M. Ward
Tytuł: "Zranieni 2"
Seria: Zranieni, #2
Tłumaczenie: Małgorzata Stefaniuk
Liczba stron: 184
Premiera: 20 października 2017
Wydawca: Editio Red
Seria "Zranieni":
Zranieni | Zranieni 2


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Editio Red za możliwość przeczytania niniejszej powieści :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.