15 stycznia 2018

Piotr Bąk - "Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż"

Są osoby, które dzięki swojej skromności, wytrwałości i ciężkiej pracy wspinają się na sam szczyt. Właśnie taki był Arkadiusz Gołaś, jeden z najznakomitszych zawodników w historii polskiej siatkówki. Mimo, że zginął w wypadku samochodowym pod Klagenfurtem mając zaledwie 24 lata, zapisał się złotymi zgłoskami w pamięci kibiców, zarówno tych starszych, jak i młodszych, którzy nie mieli okazji podziwiać go na boisku. Świetny zawodnik, co potwierdził niejednokrotnie w trakcie spotkań, a jak wynika z relacji jego najbliższych i przyjaciół, także wspaniały człowiek. 

Siatkówką interesuję się od kilkunastu lat, środowisko siatkarskie jest mi bliskie, dlatego ucieszyłam się, że ktoś w końcu podjął się napisania biografii Arka Gołasia. Miałam pewne oczekiwania względem niej i liczyłam na to, że autorowi uda się dotrzeć do informacji, które nie są dostępne dla ludzi spoza tego środowiska. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to solidne wykonanie książki. Twarda oprawa z jednym z najlepszych zdjęć zawodnika. Trzeba przyznać, że w tej kwestii pozycja spełniła moje oczekiwania, a nawet je przekroczyła. Książka podzielona jest na rozdziały, które odpowiadają etapom życia i rozwoju kariery siatkarza, jest również kilka stron ze zdjęciami, głównie z meczów. 

Do bloku skoczył najwyżej jak mógł, a za ręce złapał go sam Bóg!

Początek biografii niesie ze sobą dość mocny ładunek emocjonalny i nie spodziewałam się, że autor postawi na coś takiego już na wstępie. Te pierwsze kilkadziesiąt stron opowiadających o wypadku, pogrzebie i tym, co wydarzyło się później czytałam ze ściśniętym gardłem. Potem, gdy autor przystępuje do opisania życia i kariery Gołasia, nie ma miejsca na emocji, gdyż zostały zastąpione suchymi faktami. Co prawda, często pojawiają się wypowiedzi jego rodziny lub najbliższych, które dodają tej biografii wartości, ale czasami czułam, jakbym czytała fragment z encyklopedii, a nie biografię. Mnóstwo danych, wyników spotkań i składów – dla kibiców będzie to nie lada gratka, ale dla osoby postronnej może się okazać po prostu nudne. Mimo, że postać Arkadiusza Gołasia jest naprawdę ciekawa, sposób w jaki została „zaserwowana” czytelnikowi jego biografia trochę mnie rozczarował. Zabrakło mi odrobinę historii z dzieciństwa i anegdot z lat późniejszych. Ponadto nie spodobały mi się liczne dygresje, powtórzenia i odbieganie od tematu, przez co czasami traciłam wątek. Jednak są i plusy! Widać, że autor naprawdę przyłożył się do zbierania materiałów do książki. Wcześniej wspomniane wypowiedzi z rodziną i znajomymi, zwłaszcza z Krzysztofem Ignaczakiem sprawiały, że na mojej twarzy pojawiał się uśmiech, „Igła” w typowy dla siebie lekki sposób opowiada o czasach studenckich, wspólnie spędzanym czasie z Gołasiem. Podsumowanie: Arkadiusz Gołaś to zawodnik, który jest wzorem dla wielu młodych zawodników. Piotr Bąk poprzez tą biografię oddał hołd zmarłemu, który prawdopodobnie gdyby nie ten tragiczny wypadek byłby obecnie jednym z najlepszych środkowych na świecie. Treść wzrusza, niekiedy bawi, a po zakończeniu nadchodzi czas refleksji. Cieszę się, że w końcu powstała taka biografia. Moim zdaniem nie tylko kibice siatkówki będą usatysfakcjonowani po lekturze. Mimo, że ma ona kilka wad, naprawdę warto po nią sięgnąć, chociażby po to, by przybliżyć sobie sylwetkę Arka Gołasia. 


Autor: Piotr Bąk
Tytuł: "Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż"
Liczba stron: 320
Premiera: 8 listopada 2017
Wydawca: Sine Qua Non

Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż [Piotr Bąk]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non za możliwość przeczytania niniejszej pozycji :)


Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.