4 stycznia 2018

Premiery miesiąca, czyli co nowego w kinie? :) - styczeń '18


Rok 2017 minął mi w zaskakująco szybko. W tym czasie przeczytałam wiele książek, zobaczyłam mnóstwo ciekawych filmów, a nowy rok niesie ze sobą kolejną porcję nowości. Co będzie można zobaczyć w styczniu na dużym ekranie? Sprawdźcie!


5 stycznia
"I tak cię kocham"

Scenariusz: Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon
Reżyseria: Michael Showalter
Gatunek: Komedia romantyczna
Produkcja: USA
Premiera światowa: 20 stycznia 2017
W rolach głównych: Kumail Najiani (Kumail) Zoe Kazan (Emily), Holly Hunter (Beth), Ray Romano (Terry)
Opis: Ta historia wydarzyła się naprawdę: mężczyzna z kapitalnym poczuciem humoru i konserwatywną rodziną na głowie spotkał przypadkiem nowoczesna dziewczynę, która miała dosyć związków. I choć dzieliło ich prawie wszystko, to właśnie w sytuacjach pozornie bez wyjścia życie potrafi pokazać swoje najzabawniejsze oblicze i udowodnić, że nigdy nie należy tracić nadziei. 

Zwiastun:

*****

"Gra o wszystko"
Scenariusz i reżyseria: Aaron Sorkin
Gatunek: Biograficzny, dramat
Produkcja: USA
Premiera światowa: 8 września 2017
Na podstawie książki Molly Bloom - "Molly's Game"W rolach głównych: Jessica Chastain, Idris Elba, Kevin Costner
Opis: Młoda, piękna i wszechstronnie utalentowana. Kochała ryzyko i nie bała się gry o wszystko. Światowej klasy zawodniczka w narciarstwie alpejskim, która fortunę zdobyła nie dzięki nartom, a dzięki kartom. Molly Bloom przez 10 lat prowadziła najbardziej ekskluzywny, nielegalny klub pokerowy w USA. Gościła gwiazdy Hollywood, największe postaci światowego biznesu, a także bossów rosyjskiej mafii. Pod jej dachem wygrywano miliony i tracono fortuny. Poznała tajemnice najpotężniejszych tego świata. Gdy sądziła, że zdobyła wszystko, do jej drzwi zapukało FBI. Zagrożona wieloletnim więzieniem, utratą dorobku życia, po raz kolejny postanowiła podjąć walkę. Tym razem jej jedynym sprzymierzeńcem okazał się adwokat, który jako pierwszy poznał prawdziwe oblicze Molly Bloom.

Zwiastun:

*****

"Party"
Scenariusz i reżyseria: Sally Potter
Gatunek: Komedia
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera światowa: 13 lutego 2017
W rolach głównych: Patricia Clarkson (April), Bruno Ganz (Gottfried), Cherry Jones (Martha), Emily Mortimer (Jinny), Cillian Murphy (Tom), Kristin Scott Thomas (Janet), Timothy Spall (Bill)
Opis: Janet (Kristin Scott Thomas) organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministra zdrowia w brytyjskim rządzie. Wśród gości są sarkastyczna April (Patricia Clarkson) i jej mąż Gottfried (Bruno Ganz), zwolennik medycyny alternatywnej; para wyzwolonych lesbijek – Martha (Cherry Jones) oraz jej o kilkanaście lat młodsza partnerka Jinny (Emily Mortimer); dziwnie podenerwowany bankier Tom (Cillian Murphy), który zaczyna imprezę od wciągnięcia kreski kokainy w toalecie. Tymczasem mąż gospodyni, Bill (Timothy Spall), zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta...

Zwiastun:

*****

12 stycznia
"Pomniejszenie"
Scenariusz: Alexander Payne, Jim Taylor
Reżyseria: Alexander Payne
Gatunek: Komedia, Sci-fi
Produkcja: USA
Premiera światowa: 30 sierpnia 2017
W rolach głównych: Matt Damon (Paul Safranek), Christoph Waltz (Dusan Mirkovic), Hong Chau (Ngoc Lan Tran), Kristen Wiig (Audrey Safranek)
Opis: Film pokazuje, co może się stać z ludźmi i światem, kiedy norwescy naukowcy – próbując znaleźć rozwiązanie problemu przeludnienia – odkrywają sposób na zmniejszenie ludzi do wysokości zaledwie 5 cali. Proponują też trwający 200 lat program przekształcenia rzeczywistości z wielkiej w małą. Ludzie szybko orientują się, jak wygodniejsze i zamożniejsze życie mogą wieść w zminiaturyzowanym świecie. Obietnica lepszego życia kusi także niewyróżniającego się niczym Paula Safranka (Matt Damon) oraz jego żonę Audrey (Kristen Wiig). Oboje decydują się na życie w mniejszym rozmiarze i mniejszym świecie. Ta decyzja zmienia ich życie na zawsze.

Zwiastun:

*****

"Pasażer"
Scenariusz: Byron Willinger, Philip de Blasi
Reżyseria: Jaume Collet-Serra
Gatunek: Thriller
Produkcja: USA
Premiera światowa: 11 stycznia 2018
W rolach głównych: Liam Neeson (Michael MacCauley), Vera Farmiga (Joanna)
Opis: Dla agenta ubezpieczeniowego Michaela MacCauley'a każdy dzień wygląda tak samo – praca i powrót pociągiem do domu. Wszystko zmienia się, gdy w czasie jednej z podróży poznaje tajemniczą kobietę. Nieznajoma, która wydaje się wiedzieć o Michaelu dosłownie wszystko, zleca mu niezwykłe zadanie. Zanim pociąg dotrze do celu, mężczyzna ma zlokalizować i wskazać osobę, która tego dnia nie powinna się w nim znajdować. Jeśli tego nie zrobi, ucierpi zarówno on sam, jego rodzina, jak i pozostali współpasażerowie. Nie mając wyboru, Michael postanawia rozwiązać zagadkę. Z każdą minutą i przebytym kilometrem stawka rośnie, a mężczyzna przekonuje się, że stał się pionkiem w szalenie niebezpiecznej intrydze.

Zwiastun:

*****

19 stycznia
"Cudowny chłopak"
Scenariusz: Stephen Chbosky, Jack Thorne, Steve Conrad
Reżyseria: Stephen Chbosky
Gatunek: Dramat
Produkcja: Hongkong, USA
Premiera światowa: 15 listopada 2017
Na podstawie: R.J.Palacio - "Cud chłopak"W rolach głównych: Julia Roberts (Isabel Pullman), Owen Wilson (Nate Pullman), Jacob Tremblay (Auggie Pullman)
Opis: Dla 10-letniego Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż "zwykły dzień w szkole". Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak, zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz "dziwadłem". Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica. Urocza Summer potrafi dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd. Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w Auggiem siłę, dzięki której będzie potrafił udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym. 

Zwiastun:

*****

26 stycznia
"Więzień Labiryntu: Lek na śmierć"
Scenariusz: T.S. Nowlin
Reżyseria: Wes Ball
Gatunek: Akcja, Sci-fi
Produkcja: USA
Premiera światowa: 5 stycznia 2018
Na podstawie: James Dashner - "Więzień Labiryntu: Lek na śmierć"W rolach głównych: Dylan O'Brien (Thomas), Kaya Scodelario (Teresa), Thomas Brodie-Sangster (Newt)
Opis: W spektakularnym finale epickiej sagi o „Więźniu labiryntu” Thomas staje na czele grupy zbiegłych Streferów, którzy wyruszają z ostateczną misją. Jeśli chcą ocalić swych przyjaciół, muszą wkraść się do legendarnego Ostatniego Miasta – kontrolowanego przez DRESZCZ labiryntu, który kryje w sobie najniebezpieczniejszą z dotychczasowych pułapek. Ci, którzy wyjdą z niej żywi, poznają odpowiedzi na pytania, które Streferzy zadają sobie od chwili, gdy znaleźli się w pierwszym labiryncie.

Zwiastun:

*****

"Tamte dni, tamte noce"
Scenariusz: James Ivory
Reżyseria: Luca Guadagnino
Gatunek: Melodramat
Produkcja: Brazylia, Francja, USA, Włochy
Premiera światowa: 22 stycznia 2017
Na podstawie: Andre Aciman - "Call Me By Your Name"W rolach głównych: Armie Hammer (Oliver), Timothee Chalamet (Elio Perlman), Michael Stuhlbarg (PAn Perlman), Amira Casar (Annella Perlman), Esthel Garrel (Marzia)
Opis: Północne Włochy, lato 1983 roku. Elio Perlman, błyskotliwy siedemnastolatek o amerykańsko-włoskim pochodzeniu, spędza wakacje w XVII-wiecznej willi, komponując i grając muzykę klasyczną, czytając i flirtując ze swą przyjaciółką – Marzią. Cieszy go każda chwila spędzona w willi, zwłaszcza że za kompana ma swego ojca, szanowanego profesora specjalizującego się w greko-romańskiej kulturze, oraz matkę Annellę, tłumaczkę, która uczy chłopaka rozkoszować się kulturą i przyrodą Włoch. Obycie i wykształcenie oraz talent Elia sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z dorosłym, w pełni ukształtowanym mężczyzną, a jednak wielu rzeczy musi się jeszcze nauczyć – zwłaszcza w obcej mu dotąd dziedzinie – miłości. Pewnego dnia do willi przybywa Oliver, młody amerykański stypendysta, pracujący z ojcem Elia nad swym doktoratem. W porażająco pięknych krajobrazach spalonej słońcem Italii Elio i Oliver odkrywają odurzającą siłę wzajemnego przyciągania. To lato zapamiętają na zawsze.

Zwiastun:

*****

"Wszystkie pieniądze świata"
Scenariusz: David Scarpa
Reżyseria: Ridley Scott
Gatunek: Thriller
Produkcja: USA
Premiera światowa: 18 grudnia 2017
W rolach głównych: Michelle Williams (Gail Harris), Christopher Plummer (Jean Paul Getty), Mark Wahlberg (Fletcher Chase)
Opis: Miliarder Jean Paul Getty jest znany z nieustępliwego charakteru i skąpstwa. Gdy grupa nieznanych sprawców porywa jego ukochanego wnuka i żąda wielomilionowego okupu, Getty odmawia zapłacenia choćby dolara. Zrozpaczona matka porwanego – Gail robi wszystko, by skłonić teścia do zmiany zdania, ale bez skutku. Czas ucieka, a porywacze zaczynają tracić cierpliwość. Życie chłopca wisi na włosku i nic nie wskazuje na to, że uda się jeszcze zapobiec tragedii. Wtedy do drzwi Gail puka tajemniczy mężczyzna twierdząc, że jest wysłannikiem Jean Paula Getty’ego, specjalizującym się w sprawach „nie do rozwiązania”…

Zwiastun:

*****

"Czas mroku"
Scenariusz: Anthony McCarten
Reżyseria: Joe Wright
Gatunek: dramat historyczny
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera światowa: 1 września 2017
W rolach głównych: Gary Oldman (Winston Churchill)
Opis: W pierwszych dniach II wojny światowej, gdy Francja chyli się ku upadkowi, Wielka Brytania stoi przed widmem rychłego najazdu wojsk niemieckich. Gdy armia nazistów wydaje się niepowstrzymana, a na plażach Dunkierki stacjonują wojska alianckie, przyszłość Europy Wschodniej jest w rękach nowo wybranego premiera Wielkiej Brytanii – Winstona Churchilla (nominowany do Oscara Gary Oldman). Manewrując między politycznymi rywalami, musi dokonać ostatecznej decyzji: negocjować z Hitlerem i ocalić naród brytyjski przed przerażającymi skutkami wojny albo wezwać lud do walki, narażając na niespotykane dotąd niebezpieczeństwo.

Zwiastun:

*****

Muszę przyznać, że w styczniku pojawi się kilka świetnych filmów, ale najbardziej czekam na "Grę o wszystko" i "Cudownego chłopaka", a dla niezdecydowanych polecam "I tak cię kocham". Oglądałam na pokazie przedpremierowym i muszę przyznać, że naprawdę fajna komedia romantyczna z przesłaniem 😉
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.