8 lutego 2018

Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska - "Ogród Zuzanny"


Zuzanna mieszka z synkiem Wojtkiem w rodzinnym domu w Starej Leśnej wraz z matką i babcią. Na co dzień pracuje w firmie Kozak Gardens, dla której projektuje i wykonuje ogrody. Właśnie jedno z takich zleceń wywróciło jej życie do góry nogami, kiedy okazuje się, że zleceniodawcą jest Adam Przygodzki, mężczyzna, z którym przez krótki okres czasu spotykała się na studiach, jednak z uwagi na chorobę matki wycofała się ze związku i rzuciła studia. Po kilkunastu latach ich drogi przecinają się ponownie, każde z nich ma za sobą przykre doświadczenia, przez które trudno im się otworzyć na drugiego człowieka. Z czasem zaczynają się czuć coraz swobodniej w swoim towarzystwie, a Wojtek zaakceptował Adama. Czy w tym przypadku powiedzenie „stara miłość nie rdzewieje” okaże się prawdziwe? 

Ogród Zuzanny to pierwsza część cyklu Miłość zostaje na zawsze, za którą stoją Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska. Pierwsza z nich to romanistka z wykształcenia, a dziennikarka z powołania. Do tej pory na swoim koncie miała jedynie bajki dla dzieci, za które była wielokrotnie nagradzana. Natomiast Jagna Kaczanowska jest psychologiem i szefową działu w miesięczniku Twój Styl. Uwielbia pracować w ogrodzie, w którym można znaleźć historyczne odmiany róż oraz peonii. „Ogród Zuzanny” to ich wspólny debiut pisarski. 

Nie ukrywam, że do sięgnięcia po tę książkę skusiła mnie piękna, estetyczna okładka. Poza świetnym wydaniem, powieść urzeka historią nie tylko głównej bohaterki Zuzanny, ale wszystkich postaci, które występują w książce. Co prawda tytuł, jak i nazwa serii sugeruje, że mamy do czynienia z romansem, jednak poza wątkiem romantycznym, który jest naprawdę ciekawie skonstruowany i co najważniejsze – nie jest nachalny, możemy poznać mieszkańców Starej Leśnej, śledzić ich perypetie i niekiedy śmiać się na głos z ich poczynań. Historia utrzymana jest w pozytywnej atmosferze, przez co czytanie jest czystą przyjemnością. Humor jest wyważony, a zabawne sytuacje nie czyhają na czytelnika na każdym kroku, lecz idealnie uzupełniają wątek rodzinny i romantyczny. Z pewnością dużą rolę odgrywa styl pisania, jakim posługują się autorki. Nawet liczne opisy nie są nużące i bez najmniejszych problemów pozwalają czytelnikom przenieść się oczami wyobraźni do Starej Leśnej. Widać, że duet pisarski postawił na prostotę przekazu, co w połączeniu z opowiadaną historią dało świetny efekt. Jednak najbardziej spodobało mi się to, jak autorki przedstawiły relacje między trzema pokoleniami kobiet z rodu Czaplicz. Wszystko opisały w dość sugestywny sposób, przez co czytelnik bez najmniejszych problemów może sobie to wyobrazić i przenieść się do Kurzej Stopki, by poobcować z bohaterami. 

Ogromną zaletą powieści są jej bohaterowie. Każdy z nich jest inny, ma swoje dobre i złe strony, przez co wydaje się być bardziej „ludzki”. Wszystkich polubiłam od pierwszego wejrzenia. Są tak energiczni, radośni i charakterystyczni, że nie sposób ich pomylić. Autorki serwują istny wachlarz postaci. Wśród nich warto wymienić Cecylię (moja ulubienica!), która mimo ukończenia dziewięćdziesięciu lat jest wesołą, żywiołową kobietą, która czerpie z życia to, co najlepsze. Jej totalnym przeciwieństwem jest jej córka Krystyna, matka Zuzanny, która uważa, że w życiu nie ma miejsca na uczucia i romantyzm. W dodatku nieustannie narzeka, jęczy itp. Zuzanna natomiast udała się do babki, która prawdopodobnie zaszczepiła w niej duszę romantyczki i miłość do kwiatów. Wymieniając bohaterów nie sposób nie wspomnieć o proboszczu Fąfarze, który na co dzień jeździ na harleyu, aptekarzu, który jest napastowany przez wielbicielkę i cukierniku z dziada pradziada, którzy zjeżdżają się co piątek do Cecylii na partyjkę brydża. Tak naprawdę jedyną postacią, która nie wzbudziła żadnych pozytywnych emocji jest Kozak, który wykorzystuje pracowników, w tym również Zuzannę i nade wszystko chce zaimponować swojej młodziutkiej żonie Monice. Muszę przyznać, że od czasu I że Ci nie odpuszczę Joanny Szarańskiej nie spotkałam się z tak ciekawymi i w większości pozytywnymi bohaterami. 


Podsumowanie: Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska poprzez Ogród Zuzanny pokazały, że czasami nie trzeba nic mówić, by przekazać to, co się czuje, czego dowodem jest relacja głównej bohaterki z Adamem Przygodzkim, a także więzi łączące kobiety z rodu Czaplicz. Powieść ukazuje jak ogromną rolę w życiu człowieka odgrywa miłość, przyjaźń oraz rodzina. Jest to historia inspirowana życiem, dlatego z łatwością można wczuć się w rolę poszczególnych postaci. Przyznaję, że powieść okazała się dla mnie miłym zaskoczeniem, chociaż nie oczekiwałam takiego zakończenia! Mimo wszystko, z chęcią sięgnę po kolejny tom 😊

Autor: Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska
Tytuł: Ogród Zuzanny
Cykl: Miłość zostaje na zawsze, #1
Liczba stron: 400
Premiera: 31 stycznia 2018
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.

Ogród Zuzanny [Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE
Bardzo dziękuję Wydawnictwu W.A.B. za możliwość przeczytania niniejszej powieści :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.