25 marca 2018

R.J. Palacio - "Cudowny chłopak"Prawie każdy z nas chciałby coś w sobie zmienić. Jednemu przeszkadzają odstające uszy, drugiemu za duży nos, czy dodatkowa fałdka, jednak wszystko to można w większym lub mniejszym stopniu zatuszować lub poprawić. August Pullman nie miał tyle szczęścia. Od dzieciństwa towarzyszą mu okrzyki zdziwienia i strachu, a wszystko przez zdeformowaną twarz w wyniku dyzostosy twarzowo-żuchwowej. Mimo licznych operacji, jego wygląd sprawia, że wiele osób go unika lub kpi z niego i wyśmiewa. Przed chłopcem kolejne wyzwanie – rodzina postanawia zrezygnować z nauczania domowego na rzecz szkoły. August po raz pierwszy przekroczy próg szkoły i zasiądzie w szkolnej ławce. Czy odnajdzie się w nowym środowisku? Czy dzieci zaakceptują go mimo odmiennego wyglądu?

R.J. Palacio to amerykańska pisarka, która  przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako grafik i projektowała okładki książki. Przypadek sprawił, że pewnego dnia spotkała pod sklepem chłopca, który zainspirował ją do napisania „Cudownego chłopaka”. Niniejsza książka jest również jej debiutem pisarskim.

„Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat."

O tej książce było głośno już przy okazji pierwszego wydania. Mnóstwo pozytywnych opinii sprawiło, że gdy tylko zobaczyłam ją w zapowiedziach wiedziałam, że muszę ją przeczytać, zwłaszcza, że kilka dni później do polskich kin wchodził film, który powstał na jej podstawie. Powieść podzielona jest na osiem części i opowiedziana jest z perspektywy widzenia sześciu bohaterów. Na pierwszy rzut oka fabuła nie jest skomplikowana, jednak gdy czytelnik zagłębi się odrobinę w treść, dostrzeże więzi łączące poszczególnych bohaterów z Augustem. Mimo, że poświęcono im znacznie mniej miejsca niż chłopcu, to ich historie i przeżycia są równie ważne i dopełniają całokształt. Bez najmniejszych problemów można wczuć się w rolę narratora danego rozdziału i dostrzec, co nim kierowało w danym momencie.

Ogromnym plusem powieści jest jej język. Autorce udało się stworzyć powieść, która będzie zrozumiała zarówno dla starszych, jak i najmłodszych. Mimo, iż poszczególne części przedstawione są z perspektywy dzieci i język niejako jest dostosowany do czytelnika w podobnym wieku, to dorośli również oddają się w tej historii i nie będą się nudzić.

W trakcie czytania zżyłam się z bohaterami i mimo, że to August został najbardziej wyeksponowany, to najbardziej polubiłam Vię, siostrę Augusta, oraz Jacka, jego kolegę ze szkoły. Dziewczyna od chwili narodzin brata żyła w jego cieniu, dlatego zamknęła się w sobie i mimo, że go kocha, chce w końcu pozbyć się łatki „siostra TEGO chłopca”. Chce zacząć żyć po swojemu, być doceniona przez otoczenie, by nikt nie spychał jej na margines. W powieści Palacio stara się ukazać skomplikowane relacje nastolatki z rodzicami, którzy nie poświęcają jej za dużo uwagi, oraz bratem, z którym świetnie się dogaduje i trzeba przyznać, że wyszło jej to (moim zdaniem) naprawdę dobrze. Drugim bohaterem drugoplanowym, który zwrócił moją uwagę jest Jack, rówieśnik Augusta. Początkowo podchodziłam do niego z rezerwą, zwłaszcza po niefortunnym wydarzeniu, jednak później zrehabilitował się w moich oczach i jego postawa była godna pochwały. Młody, mądry chłopiec, który jako jeden z pierwszych wyciągnął dłoń w stronę Augusta i nie bał się jego inności. Dostrzegł w nim nie dziecko ze zdeformowaną twarzą, lecz świetnego kompana do zabaw i psikusów. Fajnie obserwowało się rodzącą się przyjaźń między chłopcami.

Podsumowanie: „Cudowny chłopak” to historia, która bawi, ale przede wszystkim uczy. Uczy tolerancji w stosunku do inności oraz jej akceptacji. To, że jest się innym, nie oznacza, że jest się gorszym i z góry skazanym na wyśmiewanie i kpiny otoczenia. Przemiana Augusta pokazuje, że mimo przeciwności losu należy stawić czoła nieznanemu, gdyż tylko dzięki temu można wyjść z tej walki zwycięsko. Książkę polecam każdemu – przekaz płynący z tej historii trafi do czytelników bez względu na wiek.

Autor: R.J. Palacio
Tytuł: "Cudowny chłopak"
Wydanie: II
Tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgard
Liczba stron: 416
Premiera: 17 stycznia 2018
Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Cudowny chłopak [R.J. Palacio]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE
Cudowny chłopak. Wydanie filmowe [R. J. Palacio]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Albatros za możliwość przeczytania niniejszej powieści! :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.