27 kwietnia 2018

B.A. Paris - "Na skraju załamania"


Deszczowa noc, zbliża się burza. Cass Anderson wraca ze spotkania ze znajomymi i mimo przestróg męża jedzie drogą przez las. W zatoczce widzi kobietę siedzącą w aucie i mimo, że serce mówi jej, że powinna się zatrzymać i sprawdzić czy nieznajoma nie potrzebuje pomocy, mija ją i jedzie do domu. Rano dowiaduje się, że ta kobieta została brutalnie zamordowana. Od tamtej chwili zaczyna zżerać ją poczucie winy, że nie zatrzymała się i być może zapobiegłaby morderstwu. Coraz częściej zapomina o spotkaniach, nie może przypomnieć sobie czy zamknęła drzwi w domu, jaki jest kod do alarmu, a także gdzie zaparkowała samochód… Obraz kobiety siedzącej w samochodzie zaparkowanym w zatoczce w lesie zaczyna ją prześladować i stopniowo popada w obłęd, a leki przepisane przez lekarza powodują jedynie stan otępienia. Czy Cass poradzi sobie z poczuciem winy? Czy znajdzie sposób by uspokoić swoje sumienie?

B.A. Paris dorastała w Anglii, jednak większą część swojego dorosłego życia spędziła we Francji. Pracuje w finansach, a także jako nauczycielka. Do tej pory napisała trzy powieści, a Za zamkniętymi drzwiami jest jej debiutem pisarskim.

O B.A. Paris słyszałam wiele dobrego przy okazji premiery Za zamkniętymi drzwiami, która przez długi czas królowała na blogach. Była wychwalana przez wielu, jednak nie miałam jeszcze sposobności jej przeczytać… Gdy zobaczyłam, że w Polsce zostanie wydana druga powieść tej autorki nie musiałam się długo zastawiać, chociaż podobnie jak do innych „gorących hitów” podchodziłam dość ostrożnie. Teraz wiem, że moje obawy były kompletnie nieuzasadnione. Historia Cass wciąga od pierwszych stron, a napięcie rośnie z każdym kolejnym rozdziałem. Niepewność i strach głównej bohaterki są wręcz odczuwalne, a sposób w jaki zostały opisane jest tak sugestywny, że niekiedy łapałam się na tym, że wstrzymywałam oddech wraz z Cass, a wrażenie to potęgowała pierwszoosobowa narracja. Fabuła jest naprawdę ciekawa, jednak w pewnym momencie zaczynałam podejrzewać, jak może zakończyć się ta powieść i w 50% moje przypuszczenia się sprawdziły. Uważny czytelnik niejednokrotnie wyłapie niuanse, dzięki którym domyśli się zakończenia. Jedynie osoba sprawcy była dla mnie dość dużym zaskoczeniem, bo wszelkie poszlaki sprawiły, że skupiłam się na całkowicie innej postaci.

Trzeba przyznać, że B.A. Paris potrafi stworzyć naprawdę szeroką gamę ciekawych bohaterów, jednak kreacja Cass Anderson to po prostu petarda! Stopniowe popadanie w obłęd zostało opisane w dość sugestywny sposób, dzięki czemu na własnej skórze czułam emocje targające postacią. 

Podsumowanie: Na skraju załamania to moje pierwsze spotkanie z twórczością B.A.Paris i z pewnością mogę je zaliczyć do udanych. Pomysł, by zbudować akcję wokół jednego przypadkowego wydarzenia wydawał mi się początkowo dość osobliwy, jednak po przeczytaniu całej powieści mogę przyznać, że jest to rewelacyjny thriller, który powinien usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Jestem przekonana, że ci, którzy polubili prozę autorki za sprawą Za zamkniętymi drzwiami nie zawiodą się również na jej najnowszej książce. 

Autor: B.A. Paris
Tytuł: Na skraju załamania
Tytuł oryginału: The Breakdown
Tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgard
Liczba stron: 352
Premiera: 15 lutego 2018
Wydawca: Albatros

NA SKRAJU ZAŁAMANIA [B.A. Paris]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.