27 maja 2018

Alek Rogoziński - Lustereczko, powiedz przecie

Róża Krull powraca i to z przytupem! Pewnego dnia jest świadkiem samobójstwa jednego z pretendentów do korony w konkursie Mister Polonia. Z wcześniejszych obserwacji (tak, obserwacji!), autorka nie zauważyła by mężczyzna miał problemy, ba, wręcz przeciwnie – wszystko układało się po jego myśli. I tym razem ciekawość bierze górę i Róża wraz z Pepe, Betty oraz… Rafałem Maślakiem ruszą tropem zabójcy. W co tym razem wplącze się Róża?

Alek Rogoziński na co dzień jest dziennikarzem magazynu Party, jednak jego największą pasją jest pisanie kryminałów. Na polskim rynku wydawniczym zadebiutował w marcu 2015 roku powieścią Ukochany z piekła rodem, a Lustereczko, powiedz przecie to druga część cyklu z Różą Krull w roli głównej.

Alka Rogozińskiego nie da się nie znać. Gdzie się człowiek nie obejrzy, tam recenzje jego książek. Po Do trzech razy śmierć, która nie do końca przypadła mi do gustu, dość długo zastanawiałam się czy sięgnąć po kontynuację, ale dałam autorowi drugą szansę. Tym razem nie potrzebowałam dużo czasu, by wkręcić się w historię. Czytałam, kartki znikały w ekspresowym tempie i ani się spostrzegłam, a dotarłam do ostatniej. Tym razem autor pokazał w krzywym zwierciadle konkursy piękności. Po raz kolejny Alek Rogoziński okazał się świetnym obserwatorem i chociaż niektóre zachowania zostały przejaskrawione, pokazał kulisy tego typu eventów, ich ciemne strony, skandale z nimi związane i aż nie chce mi się wierzyć, że są osoby, których jedynym celem życiowym są występy w tego typu konkursach. Wszystko to zostało okraszone typowym dla autora poczuciem humoru, jednak i chociaż było ich znacznie mniej niż w pierwszym tomie, to i tak chwilami miałam wrażenie, że niektóre z nich są umieszczane na siłę…

Tym, co wyróżnia powieści Rogozińskiego na tle innych komedii kryminalnych są niebanalni bohaterowie. Każdy z nich daje coś od siebie, przez co historia od razu staje się przyjemniejsza w odbiorze. Są realistyczni i myślę, że niektórzy mogliby znaleźć podobną osobę wśród swoich znajomych. Od naszego ostatniego spotkania we wrześniu ubiegłego roku Róża nie zmieniła się ani na jotę i nadal stanowi zagrożenie dla innych, ale także i dla samej siebie, jednak w porównaniu do pierwszego tomu irytowała mnie trochę mniej, zaś Pepe jest niezmiennie moim ulubieńcem.

Podsumowanie: Lustereczko, powiedz przecie podobało mi się znacznie bardziej niż Do trzech razy śmierć. To dobra komedia kryminalna, w której bohaterowie odgrywają kluczową rolę. To oni tak naprawdę nadają tempo historii i sprawiają, że chwilami trudno powstrzymać się od śmiechu. Lekki styl autora sprawia, że przez powieść się płynie, dlatego przed rozpoczęciem lektury zarezerwujcie sobie kilka godzin  wolnego, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziecie mogli się od niej oderwać 😊

Autor: Alek Rogoziński
Tytuł: Lustereczko, powiedz przecie
Cykl: Róża Krull na tropie, #2
Liczba stron: 320
Premiera: 27 września 2017
Wydawca: Wydawnictwo FILIA

Lustereczko powiedz przecie [Alek Rogoziński]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Cykl Róża Krull na tropie:
Do trzech razy śmierć | Lustereczko, powiedz przecie | Kto zabił Kopciuszka
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.