30 czerwca 2018

Natalia Sońska - Cała przyjemność po mojej stronie

Czasami nasze wykształcenie nie ma nic wspólnego z pracą, którą podejmujemy. Idealnym przykładem jest Jagoda Mazurek, która ukończyła ekonomię, jednak spełnia się w całkiem innej branży. Na co dzień pracuje w cukierni „Słodka”, gdzie piecze pyszne ciasta według własnych przepisów. Praca daje jej mnóstwo radości i jednocześnie stanowi ucieczkę od problemów osobistych. Co niedzielę w cukierni pojawia się Tomasz, przystojny i szarmancki mężczyzna, który zawsze zamawia sernik. Jego zachowanie intryguje pracowników cukierni, a sama Jagoda stara się nie dopatrywać w tym niczego szczególnego. Jak potoczą się losy tej dwójki?

Natalia Sońska to młoda, 25-letnia absolwentka prawa, której debiut literacki Garść pierników, szczypta miłości ujrzał światło dziennie w listopadzie 2015 roku. Do tej pory autorka wydała sześć powieści oraz jedną napisaną wspólnie z inną młodą autorką – Agatą Przybyłek pt. Przyjaciółki. Cała przyjemność po mojej stronie otwiera cykl Jagodowa miłość.

Pierwsze, co rzuca się w oczy to słodka okładka, która kusi czytelnika, by ten niezwłocznie po nią sięgnął, jednak sama treść nie jest już tak cukierkowa… Fabuła skupia się na Jagodzie i Tomaszu, którzy przeszli niejedno. Życie ich nie oszczędzało i dopiero dzięki więzi, która rodzi się między nimi, mają realna szansę na wyjście na prostą. W swojej powieści Natalia pokazuje różne próby radzenia sobie z przeciwnościami losu – jedni starają się od nich odciąć i zapomnieć poprzez ucieczkę w pracę, ale są i tacy, którzy nieustannie pielęgnują swój ból i nie pozwalają sobie na zrobienie kroku do przodu. Podkreśla również jak ważne w takich sytuacjach jest wsparcie najbliższych. O ile Tomasz może liczyć na rodzinę i przyjaciół, tak Jagoda znajduje oparcie jedynie w młodszej siostrze Agacie, gdyż rodzice odcięli się od niej przez swoje konserwatywne poglądy i nie tylko. Autorka wytyka małostkowość niektórych osób, stwarzanie pozorów idealnych związków i rodzin, a także nadmierne przejmowanie się opinią sąsiadów. Każdy ma jedno życie i należy je przeżyć właściwie. 

Ogromną zaletą powieści jest styl autorki. Natalia z typową dla siebie lekkością prowadzi czytelnika przez historię, a plastyczne opisy pomagają sobie wyobrazić te wszystkie ciasta, ciasteczka, muffinki, tarty, a sernik z chili „chodził” za mną przez kilka dni od skończenia lektury! 

W historii pierwsze skrzypce odgrywają Jagoda i Tomasz, jednak są jeszcze dwie postaci, na które warto zwrócić uwagę. Mowa o Agacie i Adamie, którzy stanowią wsparcie dla głównych bohaterów. Mam cichą nadzieję, że autorka poświęci im troszkę więcej miejsca w kolejnych częściach cyklu, bo o ile o Agacie wiemy co nieco, tak Adam stanowi wielką niewiadomą, a z chęcią poznałabym losy tej dwójki. Nadto, trzeba oddać autorce, że nieustannie potrafi tworzyć bohaterów z krwi i kości, których nie da się nie lubić. W odróżnieniu od poprzednich powieści, w których to drugoplanowe postaci znacznie bardziej przypadały mi do gustu, tutaj darzyłam sympatią wszystkich (no, może poza byłym mężem Jagody). 

Podsumowanie: Cała przyjemność po mojej stronie to słodko-gorzka opowieść o miłości i tęsknocie, a także stawaniu na nogi, mimo, że przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Wątek miłosny nie przytłacza i świetnie uzupełnia się z tym związanym z wychodzeniem na prostą, kreacje bohaterów intrygują, chce się poznać ich historię, a wszystko to z cukiernią, w której unosi się aromat pieczonych ciast w tle. Idealne połączenie i już nie mogę się doczekać kontynuacji! Tylko pamiętajcie – przed lekturą miejcie pod ręką małe co nieco, co gwarantuję, że już po kilkunastu stronach poczujecie głód 😉

Autor: Natalia Sońska
Tytuł: Cała przyjemność po mojej stronie
Cykl: Jagodowa miłość, #1
Liczba stron: 336
Premiera: 23 maja 2018
Wydawca: Czwarta Strona

Jagodowa miłość. Tom 1. Cała przyjemność po mojej stronie [Natalia Sońska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.