19 sierpnia 2013

Ken Kesey - Lot nad kukułczym gniazdem

Książka opowiada o losach pacjentów jednego z oddziałów szpitala psychiatrycznego. Narratorem jest jeden z bywalców oddziału, Indianin Bromden. Opisuje funkcjonowanie placówki, która jest zarządzana przez Wielką Oddziałową. Wszystko musi chodzić jak w szwajcarskim zegarku, a jeżeli wystąpi jakaś drobna usterka, to niemal natychmiast zostaje ona usunięta. Życie na oddziale jest monotonne. Pacjenci dzielą się na Okresowych, czyli takich, którzy mogą poruszać się o własnych siłach i dostrzegają sytuację na oddziale, i na Chroników, którzy nie są świadomi otaczającej ich rzeczywistości. Wszystko się zmienia wraz z pojawieniem się w placówce nowego pacjenta, niejakiego Randle'a Patricka McMurphy'ego. Oszust, rozpustnik, hazardzista, który by uniknąć odsiadki w więzieniu udał chorego psychicznie. Nowy, nieznający regulaminu i zwyczajów panujących w szpitalu, jest zszokowany monotonnością panującą na oddziale. Od samego początku zachodzi za skórę Wielkiej Oddziałowej. Nie chce dopasować się do reszty, próbuje obudzić w nich ochotę do życia. Z czasem udaje mu się to, coraz częściej na oddziale można usłyszeć pojedynczy chichot, słowo sprzeciwu. Czy jednej jednostce uda się zbudzić do życia innych? Czy przeciwstawią się wszechobecnemu Kombinatowi?

"Lot nad kukułczym gniazdem" to debiutancka oraz najgłośniejsza powieść Kena Keseya. Jest to METAFORA. Jedna, wielka metafora. Zaraz po skończeniu lektury, zaczęłam się zastanawiać o czym tak naprawdę jest ta powieść. Pierwsze skojarzeni: władza. Jest o władzy dyktatorskiej, która ogranicza innych. Jest o silnej jednostce, która potrafi podburzyć innych. Jest o wyzwoleniu się spod dyktatury. Jest o WOLNOŚCI. Jest to ewidentna krytyka totalitaryzmu. Dyktator, którego uosobieniem w powieści jest siostra Ratched, walczy z rewolucją, która przybiera na sile. Pomimo tego, że zniszczy jednostkę, która zburzyła podstawy jej władzy, nie będzie w stanie na nowo zaprowadzić porządek.

Świetny debiut pana Keseya. Powieść jest dość trudna, pełna alegorii, jednakże po przeczytaniu nie dziwię się, dlaczego znajduje się w kanonie literatury. Polecam!


Autor: Ken Kesey
Tytuł: Lot nad kukułczym gniazdem
Tytuł oryginału: One Flew Over Cuckoo's Nest
Tłumaczenie: Tomasz Mirkowicz
Liczba stron: 347
Premiera: 1995
Wydawca: Wydawnictwo Da Capo

Lot nad kukułczym gniazdem [Ken Kesey]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.