25 sierpnia 2013

Jim Butcher - Śmiertelna groźba

Harry Dresden, jedyny profesjonalny mag w Chicago mający reklamę w książce telefonicznej, po raz kolejny musi zmierzyć się z istotami nie z tego świata. Tym razem są to duchy. Nie, nie są to miłe duszki, jak np. Casper, tylko złe, udręczone zjawy, które opuściły doczesny świat mając niezałatwione sprawy. Właśnie to trzyma je tutaj, w starym, szarym Chicago. Jest ich coraz więcej, bo cienka granica pomiędzy światem rzeczywistym, a Nigdynigdy jest niestabilna, co sprzyja ich pojawianiu się.  Razem z duchami zjawia się Koszmar Senny, który wkrada się do snu danej osoby i niszcząc jej wewnętrzne ja, powoduje jej śmierć. Giną osoby, które miały związek ze sprawą sprzed kilku tygodni.. Czy to jest klucz do całej sprawy? Kto stoi za zbrodniami?W walce ze zjawami magowi pomaga rycerz. Nie jest to zwykły średniowieczny rycerz, tylko Rycerz Boga. Michael Carpenter, bo o nim mowa walczy u boku Harry'ego z istotami paranormalnymi. Tymczasem matka chrzestna Dresdena upomina się o maga, który przysiągł, że będzie jej usługiwał w Nigdynigdy. Czy matce chrzestnej uda się ściągnąć Harry'ego do Nigdynigdy? Jaką rolę odegra zaproszenie Bianci na bal? Co się stanie? Kto buntuje duchy?

Na wszystkie te pytania odpowiedź czeka w tej powieści. Po lekturze jest skłonna przyznać, że z tomu na tom przygody maga są coraz bardziej ciekawe. Podoba mi się realistyczny świat wykreowany przez autora. Ta część jest zdecydowanie bardziej mroczna niż poprzednie. Trudno oderwać się od powieści, wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Postać Harry'ego Dresdena ewoluuje, jest bardziej stanowczy, nie użala się nad sobą, sam podejmuje decyzje. Jest impulsywny, lubi budzić kontrowersje. Michael Carpenter, Rycerz Boga jest postacią, która uzupełnia maga. Jest spokojny, posiada trzeźwy umysł, najpierw myśli, potem wykonuje jakąś czynność. W tej części częściej występuje Susan, która jest związana z Dresdenem. Nie chciałabym pisać jakiegoś spoilera, ale nie podoba mi się to, co dzieje się z nią na końcu. No i pozostaje jeszcze Karrin Murphy. Niestety w tym tomie jest występuje ona za często (a szkoda, bo bardzo lubię jej podejście od otaczającego ją świata oraz to, że twardo stąpa po ziemi). Jim Butcher stworzył realistyczny świat, w którym dzieją się rzeczy nie z tego świata.

Polecam fanom powieści paranormalnych, a także wszystkim fanom Jima Butchera. Z przyjemnością sięgnę po kolejny tom przygód maga, bo zapowiada się bardzo ciekawie :D

Autor: Jim Butcher
Tytuł: Śmiertelna groźba
Tytuł oryginału: Grave Peril
Cykl: Akta Harry'ego Dresdena, #3
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Liczba stron: 488
Premiera: 28 września 2012
Wydawca: Wydawnictwo MAG

Akta Dresdena: Śmiertelna groźba [Jim Butcher]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.