1 września 2013

" Dziewczyna z pomarańczami" ("Appelsinpiken" )


Autor: Jostein Gaarder
Tytuł: "Dziewczyna z pomarańczami"
Stron: 144
Numer wydania: drugie
Wydawnictwo: Czarna Owca


Fabuła:

15-letni Georg otrzymuje list, który został napisany przez jego ojca 11 lat wcześniej, przed jego śmiercią. Jan Olav, wiedząc, że nie będzie miał możliwości porozmawiać z synem gdy będzie starszy, pisze list, który opowiada o tajemniczej "Dziewczynie z pomarańczami". Wraz z nastolatkiem poznajemy historię miłości, która połączyła dwoje ludzi.

Recenzja:

Jest to moje kolejne spotkanie z Josteinem Gaarderem. "Dziewczyna z pomarańczami" to piękna opowieść o miłości oraz o więzi, która rodzi się pomiędzy ojcem i synem. Forma książki jest swego rodzajem dialogiem pomiędzy nimi; możemy zaobserwować, co syn myśli na temat postępowania ojca oraz jak odpowiada na zadane mu w liście pytania. Twórczość Gaardera zawsze mnie ujmowała na swój sposób, jednak ta powieść jest wyjątkowa. Opowiadana historia jest urzekająca - ukazuje rodzące się uczucie, spełnianie marzeń, spontaniczność młodych osób, tęsknotę oraz miłość - idealną miłość. Porusza także ważne problemy egzystencjonalne, takie jak miłość, śmierć, życie.. Ukazuje uniwersalną prawdę o tym, że życie ludzkie jest kruche i krótkie. 

Jeżeli nie przerażają Cię rozważania filozoficzne nad ludzkim życiem to sięgnij po powieść, nie wahaj się!


„Jesteśmy na świecie tylko ten jeden raz. Pojawiamy się tutaj zaledwie na krótką chwilę.”Ocena: 10/10Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.