10 stycznia 2014

Wolverine (2013)


Tytuł: Wolverine
Tytuł oryginalny: The Wolverine
Produkcja: USA
Premiera: 16 lipca 2013 (świat),
26 lipiec 2013 (Polska)
Gatunek: Akcja, Sci-Fi;
Reżyseria: James Mangold
Scenariusz: Mark Bomback, Scott Frank
Czas trwania: 2h 6 min.


Fabuła:

Po śmierci Jean, Logan (Hugh Jackman) załamuje się i wyjeżdża na Alaskę, gdzie samotnie spędza każdy dzień. Co noc nawiedzają go koszmary, w których główną postacią jest właśnie jego ukochana. Jednak pomimo wielkiego bólu i cierpienia nie może zapomnieć kim naprawdę jest i pewnego dnia ludzie z przeszłości odnajdują go. Yukio (Rila Fukushima) została wysłana po niego, ponieważ jej pracodawca - dłużnik Wolverine'a - pragnie się z nim pożegnać przed śmiercią. 


Wtedy też poznajemy historię Logana, który znajdował się w więzieniu na Nagasaki podczas zrzutu bomb atomowych na tą wyspę oraz na Hiroszimę. Uratował strażnika, osłaniając go swoim własnym ciałem. Na łożu śmierci wdzięczny staruszek, który przez lata stworzył wielkie przedsiębiorstwo, zdradza mu tajemnicę, że może uczynić go zwykłym śmiertelnikiem. Poza tym prosi go o jeszcze jedną przysługę - o ochronę jego wnuczki Mariko (Tao Okamoto), która zostanie jego spadkobierczynią. Po jego śmierci, Wolverine dotrzymuje danego mu słowa i broni Mariko przed Yakuzą, co powoduje, że staje się częścią zamieszania wokół dziewczyny. Po pewnym czasie dostrzega, że jego proces regeneracji jest coraz wolniejszy. Co się stało z Loganem? Jaką rolę odegrał staruszek? Kim jest Viper (Swietłana Chodczenkowa) i dla kogo pracuje?

Recenzja:


Akcja rozgrywa się po "Ostatnim Bastionie". Reżyser, James Mangold sprawnie połączył dynamiczne sceny z losami Wolverine'a. Fani Marvela z pewnością zetknęli się z komiksami, gdzie "Rosomak" jest bohaterem pierwszoplanowym. Muszę przyznać, że treść komiksu a filmu nie odbiega w wielu elementach. Mangold wykonał doskonałą robotę - potrafił połączyć mroczną historię Logana z historią współczesną + wątek z Kraju Kwitnącej Wiśni i wszechobecna Yakuza, stworzyły film, który dla miłośnika X-menów będzie nie lada gratką. 


Jednak czy ta produkcja przyciągałaby nas tak do siebie, gdyby grał w niej inny aktor niż Hugh Jackman? Czy można wyobrazić sobie lepszą osobę na tym miejscu? Nie sądzę! Swoją grą potrafi ukazać mnóstwo emocji : cierpienie, bezwzględność, wściekłość oraz dobroć serca. Do Australijczyka została "przyszyta" łatka, że tylko on może wcielić się w tą postać. Stworzył wyjątkową i niepowtarzalną kreację, która na dobre wpisała się w dzieje kinematografii. Charyzmatyczny aktor odtwórcą zadziornego i wybuchowego mutanta, który zadziwiająco szybko potrafi się regenerować, a dłoni wysuwają mu się szpony wykonane z niezniszczalnego metalu - adamantium. Takie połączenie musiało się udać!Na uwagę zasługuje także Swietłana Chodczenkowa, która wcieliła się w rolę złego charakteru, mutantki zwanej Viper. Rosjanka jest dość znaną postacią w Polsce, szczególnie po występie w filmie "Mała Moskwa", który przyniósł jej popularność oraz uznanie krytyków. Aktorka zdecydowanie pasuje do tego typu produkcji i jak widać spisała się na medal.


Źródło plakatu oraz kadrów filmowych: filmweb.pl

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.