18 lutego 2014

Jarosław Sokół - Czas honoru

II wojna światowa rozpoczęła się niespodziewanie. Wielu młodych ludzi zapragnęło walczyć za ojczyznę i zaciągnęli się do wojska. Inni chcieli jak najszybciej uciec z okupowanej Polski. Wśród tych pierwszych znaleźli się główni bohaterowie powieści Jarosława Sokoła: Michał, Władek, Janek i Bronek. Każdy z nich wychował się w innym środowisku, jednak każdy z nich chce walczyć. Michał i Władek (bracia) uciekają do wujka, a następnie do Francji, gdzie chcą pomóc Francuzom przed atakiem Niemiec. Bronek Woyciechowski - arystokrata, który do wybuchu wojny w ogóle nie myślał o sobie jako patriocie. Ukończył prestiżową angielską uczelnię, lubi polowania... i jest pod urokiem Wandy, warszawskiej aktorki. Podobnie jak bracia Konarscy udał się do Francji. Janek, ubogi chłopiec dostał się do rosyjskiej niewoli, jednak udało mu się wydostać. Cała czwórka spotyka się w Anglii, w tajnej Agencji Wywiadowczej, gdzie młodzi Polacy szkolą się na agentów. Mają być częścią oddziału "cichociemnych", którzy na spadochronach dostaną się na terytorium Polski i będą tworzyć siatkę wywiadowczą w Podziemiu. Jest rok 1941. W Generalnym Gubernatorstwie nie dzieje się najlepiej, wszyscy przygotowują się do wojny z bolszewikami, chcą raz na zawsze zlikwidować getto warszawskie. Właśnie w takim okolicznościach, w okolicach Warszawy lądują czterej żołnierze. Jakie będą ich losy? Czy znajdą swoich najbliższych? Czy uda im się zrealizować powierzone im zadanie?

Jest to jedna z tych pozycji, która porusza dość trudną tematykę, jaką jest II wojna światowa. Wydawałoby się, że jest to powieść historyczna jak wszystkie inne, jednak jest w niej coś unikalnego. Zawiera wiele faktów autentycznych: wojna niemiecko-bolszewicka, likwidacja getta warszawskiego, operacja "cichociemnych" i ich działalność na ziemiach polskich. Wszystko to, jak najbardziej, jest prawdą. Fikcyjni są niektórzy bohaterowie (np. ci główni). Język powieści jest bardzo plastyczny, czytelnik może bez trudu wyobrazić sobie to, co właśnie czyta. Nie jest to typowa powieść historyczna, dużo w niej fabuły i prawdopodobnie to ona sprawia, że tak wiele osób sięga po nią. Przedstawia rozterki młodych żołnierzy, którzy czują to samo, co inni - bezsilność, tęsknotę, niemoc. Pomimo tego walczą o wolność, która jest dla nich w owej chwili najważniejsza. Jednak już na początku, sprawy mają się nie najlepiej, ale nie będę zdradzać szczegółów.

Sokół przedstawił w powieści wiele typów postaci. Michał - młody chłopiec, dla którego świat kręci się wokół kobiet. Jednak chce walczyć w obronie ojczyzny, bo czuje, że to jego obowiązek. Władek - starszy brat Michała, który się nim opiekuje i zastępuje ojca podczas ich podróży przez Rumunię, Francję i Anglię. Oficer, który aż rwie się do walki. Bronek  arystokrata z dobrego domu. Zadurzony w Wandzie, marzy o spotkaniu z nią. Janek - cichy i skromny, zajmuje się fałszowanie wszelkich dokumentów, poszukuje swojej narzeczonej. Tak zróżnicowani, jednak łączy ich jedna rzecz - walka o wolność.

Warto wspomnieć, że jest także serial emitowany w TVP2, jednak w niektórych sprawach odbiega on od realiów przedstawionych w powieści. Występują w nim: Jakub Wesołowski (Michał), Jan Wieczorkowski (Władek), Maciej Zakościelny (Bronek), Antoni Pawlicki (Janek), Jan Englert (Czesław Konarski, ojciec Michała i Władka), Maja Ostaszewska (Wanda) i wielu, wielu innych.. Mimo świetnej obsady, wolę przeczytać książkę, a serial jest dla mnie uzupełnieniem fabuły :)

Ocena: 8/10 - podobała mi się, z pewnością sięgnę po kolejne części ;)

Autor: Jarosław Sokół
Tytuł: Czas honoru
Cykl: Czas honoru, #1
Liczba stron: 400
Premiera: 23 listopada 2011
Wydawca: Wydawnictwo Zwierciadło

Czas honoru [Jarosław Sokół]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.