28 lutego 2014

Corina Bomann - Wyspa Motyli

Każdy z nas ma jakieś tajemnice. Czasami są one błahe, ale chwilami zdarzają się takie "z prawdziwego zdarzenia". Diana wraca do Anglii, gdzie mieszka najbliższa rodzina - ciotka Emmely. Niestety jest ona dość wiekową osobą i główna bohaterka jedzie do Londynu, by się z nią pożegnać. Po jej śmierci, Diana postanawia spełnić jej ostatnią wolę i przyrzeka, że rozwiąże rodzinny sekret. Na drodze do poznania tej tajemnicy dostaje małe wskazówki, które prowadzą ją prosto do egzotycznego raju w Kolombo, na Sri Lance. Pomaga jej miejscowy historyk, Jonathan Singh, znawca kultury. Kluczem do odkrycia rodzinnego sekretu jest liść palmowy znaleziony w schowku w angielskiej posiadłości. Zawiera zapis przyszłości jej praprababki Grace, która przeniosła się z rodziną do Kolombo, gdzie jej ojciec przejął uprawę herbaty. Co odkryje Diana?

(...) ciekawość nie zawsze jest naganna. - powiedział Vikrama. - Czasami pomaga otworzyć się na inne kultury
Nie będę ukrywać, że sięgnęłam po powieść Coriny Bomann ze względu na bajeczną okładkę. Od samego początku urzekła mnie i miałam nadzieję, że podobnie będzie z wnętrzem książki. Nie pomyliłam się. Niemiecka pisarka przenosi czytelnika w cudowny, egzotyczny świat, gdzie poznajemy kulturę od podszewki. Pomimo tego, że akcja nie toczy się w zawrotnym tempie, nie można się nudzić czytając tą powieść. Bogata kultura, filozofia - wszystko dla miłośników Dalekiego Wschodu. Autorka posługuje się niezwykle plastycznym językiem, dzięki czemu czułam, jakbym towarzyszyła głównej bohaterce w odkrywaniu sekretu.

Akcja jest dość ciekawa, na co z pewnością wpływa to, że mamy do czynienia z dwoma rzeczywistościami: teraźniejszością oraz przeszłością, w której poznajemy losy Grace po przeprowadzce do Kolombo. Muszę przyznać, że bardziej interesowała mnie historia praprababki niż poszukiwania głównej bohaterki.

Ocena: 7/10


Autor: Corina Bomann
Tytuł: Wyspa Motyli
Tytuł oryginału: Die Schmetterlingsinsel
Tłumaczenie: Paulina Filippi-Lechowska
Liczba stron: 464
Premiera: 16 lipca 2013
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.