22 marca 2014

Cecelia Ahern - Sto imion

Katherine Logan, zwana przez przyjaciół Kitty, to nieustraszona i ambitna dziennikarka, która chce być najlepsza i dąży do celu, chwilami po trupach. Jednak wystarczył jeden błąd, by kariera młodej reporterki legła w gruzach. Teraz musi stawiać czoło licznym próbom prześladowania i piętnowania za to, że niesłusznie oskarżyła nauczyciela o pedofilię. Została zawieszona przez stację telewizyjną, dla której pracowała, naczelny czasopisma, w którym pisze, także zastanawia się co z nią zrobić. W tym samym czasie Kitty odwiedza w szpitalu chorą na raka przyjaciółkę, która wskazuje jej materiały do artykułu, który sama chciała przygotować. Prosi ją, by przyniosła je przy najbliższych odwiedzinach. Niestety Kitty za długo zwlekała i naczelna "Etcetera" umiera. Jedyne co jej pozostaje to lista 100 nazwisk. Postanawia kontynuować dzieło przyjaciółki i napisać artykuł. Jednak co może łączyć setkę osób, które nie znają się nawzajem? Co skrywa ta lista? Dlaczego Constance prosiła, by to właśnie Kitty zajęła się tym artykułem?
Niektórzy twierdzą, że nie powinno się startować z pozycji lęku, ale przecież gdzie nie ma lęku, tam nie ma wyzwania.
Cecelia Ahern - autorka bestsellerowej powieści P.S. Kocham Cię powraca! Przystępując do lektury, zastanawiałam się czego mogę się spodziewać. Po przeczytaniu P.S. Kocham Cię moje odczucia względem pozycji tej autorki były pozytywne. Bardzo mile mnie zaskoczyła tą powieścią i nie wiedziałam czego mogę się spodziewać po tej. Patrząc na okładkę bardzo trudno odgadnąć, czym zaskoczy nas tym razem autorka. Początkowo akcja była dość monotonna. Ukazywała młodą, ambitną osobę, która nade wszystko chce się wybić w mediach. Jednak każdy z nas jest człowiekiem i rzeczą ludzką jest popełniać błędy. Jej pomyłka kosztowała ją bardzo dużo. Utraciła wszystko, a dzięki swojej przyjaciółce oraz artykułowi, który zamierza napisać, może zacząć wszystko od początku. Jednak, gdy Kitty dostaje listę i zaczyna poszukiwania osób, które się na niej znajdują, akcja nabiera tempa. Poznajemy różnych ludzi, wiele ciekawych historii. Z czasem dziennikarka widzi, że dobry artykuł nie musi zawierać sensacji - wystarczy historia zwykłych ludzi.

Jesteśmy świadkami wewnętrznej przemiany Kitty. Początkowo zadufana w sobie, za nic w świecie nie przyznaje się, że to ona popełniła błąd. Następnie widzimy, że dziewczyna staje się spokojna, nie biegnie za każdą napotkaną sensacją, poznaje ludzi i zaprzyjaźnia się z nimi.

Nowa powieść Cecelii Ahern ukazuje, że nie warto podłamywać się licznymi niepowodzeniami. W takich sytuacjach należy podnieść się i robić to, co się robi najlepiej. W przypadku Kitty było to pisanie. Podkreśla także to, że trzeba cieszyć się nawet najdrobniejszymi radosnymi chwilami, ponieważ to one nadają smaku naszemu życiu.

Ocena: 8/10 - no cóż, mam słabość do powieści pani Ahern ;)


Autor: Cecelia Ahern
Tytuł: Sto imion
Tytuł oryginału: One Hundred Names
Tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska
Liczba stron: 448
Data premiery: 5 marca 2014
Wydawca: Wydawnictwo Akurat
Sto imion [Cecelia Ahern]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję bardzo Business & Culture

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.