26 kwietnia 2014

Luca Caioli - Neymar. Nadzieja Brazylii, przyszłość Barcelony

" Neymar był inny, był piłkarzem bardzo inteligentnym. Myślał szybko, szybciej niż inni przewidywał, co może się wydarzyć. Zawsze był krok przed innymi. Wiedział, dokąd dotrze piłka i jak zareaguje rywal"* - tak właśnie wypowiedział się o brazylijskim napastniku jego pierwszy trener, Betinho.

Biografia młodego piłkarza rozpoczyna się od ukazania początku piłki nożnej w Brazylii oraz od krótkiego przedstawienia kariery sportowej jego ojca, Neymara Seniora. Wszystko wskazuje na to, że był naprawdę dobry, więc można przypuszczać, że część jego talentu przeszła na syna. Tytuł "Nadzieja Brazylii" pokazuje, że pomimo młodego wieku, Neymar jest ważnym ogniwem w kadrze narodowej i wiele osób oczekuje od niego wspaniałych występów.

Niewielu wie, że mając cztery miesiące Neymar przeżył wypadek samochodowy wychodząc z niego z lekkim urazem, a przecież mogło się to zakończyć inaczej, zdecydowanie gorzej.... Od najmłodszych lat przejawiał ogromny talent. Piłka nożna towarzyszyła mu w każdej wolnej chwili. Jego ojciec zadbał o to, by mógł się nieustannie rozwijać.

Jego przygoda z piłką nożną rozpoczęła się tak naprawdę w Santosie. Zaczynał w drużynie juniorów, ale już w 2009 roku zadebiutował w składzie seniorskim. Kibice "Ryb" mogli obserwować zmiany zachodzące w zachowaniu i grze młodego napastnika. Na początku intrygował niezwykłą fantazją, niesamowitym dryblingiem, jednak z czasem pokazał, że potrafi o wiele więcej. Już po roku występów w pierwszym składzie Santosu wiele europejskich klubów piłkarskich zwróciło uwagę na Juninho.  Zawodnicy oraz trenerzy klubu podkreślają, że jest to niesamowicie pracowity młodzieniec, dla którego futbol jest wszystkim. Jednak od czasu do czasu pokazywał, że jest niepokorny. Po lekturze biografii mogę wskazać dwa przykłady impulsywności Neymara. Pierwszy z nich miał miejsce po zakończeniu meczu Ceara z Santosem. Juninho wdał się w kłótnię z obrońcą przeciwnej drużyny, co spowodowało, że chwilę później policja wbiegła na boisko, by zaprowadzić porządek. Drugą sytuacją jest pamiętny mecz z Atlético Goianiense, w którym ówczesny trener Dorival Junior nie pozwoli mu wykonać rzutu karnego po faulu na nim samym. Zdenerwowany napastnik nie krył oburzenia i ostentacyjnie wziął butelkę wody, a kamery telewizyjne zarejestrowały jego zachowanie. Wskutek tego, Dorival Junior zawiesił go na dwa spotkania, jednak władze klubu zażyczyły sobie, by 19-letni zawodnik zagrał w drugim meczu. Trener odmówił, co spowodowało, że musiał ustąpić z piastowanego stanowiska. Rok 2011 obfitował w sukcesy klubowe. Razem z Santosem sięgnął po wszystkie tytuły, dzięki czemu ten sezon przeszedł do historii. Pomimo tego, że kontrakt Neymara z Santosem obowiązywał do Mundialu, 26 maja 2013 roku Juninho ogłosił, że od nowego sezonu będzie zawodnikiem FC Barcelony. Wygrał ten klub spośród wielu propozycji, jednak po namowach kolegów, uznanych piłkarzy zdecydował, że zagra u boku takich gwiazd jak Leo Messi, Andres Iniesta czy Carles Puyol. Jego debiut w barwach nowego klubu odbył się w Polsce podczas towarzyskiego meczu z Lechią Gdańsk.  Jednak na pierwszego oficjalnego gola musiał poczekać aż do spotkania z Atletico Madryt w ramach Superpucharu Hiszpanii. Dzięki jego bramce udało im się zremisować, a następnie wygrać cenne trofeum.

Niektórzy porównują go do Robinho, Ronaldinho, a nieliczni nazywali go drugim Pele'm. Pomimo młodego wieku jest wzorem do naśladowania dla wielu chłopców, co potwierdził Betinho: "Spójrz na młodych piłkarzy: robią sobie takie fryzury jak on, tak samo się ubierają, słuchają muzyki w takich samych słuchawkach. Kopiują go".** W Brazylii jest jedną z największych gwiazd piłki nożnej, wszyscy na niego liczą, szczególnie, że zbliżają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, w których Canarinhos znajdują się w gronie faworytów.

Sama biografia jest bardzo dobra. Luca Caioli nie zawiódł mnie i jak zwykle utrzymał poziom. Autor skupił się głównie na dokonaniach sportowych Neymara, nie starał się doszukiwać sensacji w jego życiu prywatnym. Pozycja jest dość krótka, jednak nie dziwi mnie to, w końcu Juninho ma dopiero 22 lata i wszystko przed nim. Pomimo tego, warto po nią sięgnąć. Luca Caioli urozmaicił ją, przeprowadził liczne wywiady z osobami, które miały jakikolwiek wpływ na kształtowanie się kariery młodego napastnika. Z pewnością ta biografia jest lekturą obowiązkową dla wszystkich fanów nr 10 reprezentacji Brazylii.

Moja ocena: 7/10

Autor: Luca Caioli
Tytuł: Neymar. Nadzieja Brazylii, przyszłość Barcelony
Tytuł oryginału: Neymar
Tłumaczenie: Damian Juszczyk
Liczba stron: 288
Premiera: 15 stycznia 2014
Wydawca: Wydawnictwo Sin Qua Non

Neymar [Luca Caioli]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Za możliwość przeczytania tej pozycji bardzo dziękuję Wydawnictwo Sin Qua Non

___________________________________________
Pozycja  bierze udział w wyzwaniach:
"Nie tylko literatura piękna"
"Wyzwanie KLUCZNIK"

*L.Caioli, "Neymar. Nadzieja Brazylii, przyszłość Barcelony", str.47
**L. Caioli, "Neymar. Nadzieja Brazylii, przyszłość Barcelony", str.70
Źródło okładki i loga wydawnictwa: www.wsqn.pl

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.