7 maja 2014

Barbara Mutch - Kolor jej serca

Dlaczego tym, których kochamy, najtrudniej jest zadawać pytania? Czy dlatego, że boimy się odpowiedzi, które moglibyśmy otrzymać?
Cathleen Harrington opuszcza swoją rodzinną miejscowość w Irlandii i płynie do Afryki, by tam poślubić Edwarda, swojego narzeczonego. Właśnie tam, zakłada dom rodzinny, gdzie rodzą się jej dzieci: córeczka Rosemary i syn Phillip. Pomimo tego, że stworzyła wspaniałą atmosferę w domu, to czuje się tutaj niesamowicie samotna. Pociechą jest możliwość rozmowy ze służącą w nich domu Miriam oraz jej córką Adą. Z biegiem czasu czarnoskóra dziewczyna zaczyna być traktowana przez nią jak członek rodziny. Uczy ją czytać, pisać, liczyć, grać na fortepianie, a także chce ją posłać do szkoły, czemu sprzeciwił się jej mąż. W tym samym czasie syn Harringtonów, Phil, udaje się na wojnę a ich córka Rose przeprowadza się do Johannesburga, gdzie prowadzi frywolny styl życia. Ada staje się coraz bliższa całej rodzinie. Czy jest to dobre zjawisko w obliczu rozprzestrzeniającego się apartheidu?

Piękna, piękna i jeszcze raz piękna! Opowiada o przyjaźni kobiet, która jest silniejsza niż obowiązujące podziały społeczeństwa. Powieść napisana jest w narracji pierwszoplanowej, a osobą, która przybliża nam dzieje bohaterów jest nie kto inny jak Ada. Czasami dodawane są zapiski pani Harrington, które ukazują fabułę z innej perspektywy. Dzięki temu zabiegowi możemy poznać dziewczynkę, która pomimo wieku musiała bardzo szybko dorosnąć, wychować dziecko oraz spróbować zrozumieć zasady, którymi rządzi się świat.

Poznajemy historię dwóch diametralnie różnych osób, z innych warstw społecznych, lecz łączy je jedno: miłość do muzyki. Obydwie potrafiły na wiele godzin zatracić się w pięknych melodiach, które można było usłyszeć w ich domu. Ich historia obfituje w liczne zwroty akcji, więc podczas lektury bardzo trudno jest się od niej oderwać. Nieustannie coś się dzieje.

Książka opowiada o pięknej przyjaźni, miłości, którą rozpoznało się za późno, walce z podziałami. Porusza trudny temat, jakim jest zjawisko apartheidu. Niezwykle wzruszająca powieść. Gorąco polecam!


Ocena: 9/10 - po prostu nie mogłam się od niej oderwać


Autor: Barbara Mutch
Tytuł: Kolor jej serca
Tytuł oryginału: The Housemaid's Daughter

Tłumaczenie: Katarzyna Bieńkowska
Liczba stron: 432
Data premiery: 19 marca 2014
Wydawca: Wydawnictwo MUZA S.A.


Kolor jej serca [Barbara Mutch]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Za możliwość przeczytania tej pozycji bardzo dziękuję Wydawnictwu MUZA S.A.

                  ____________________________________________________
Książka bierze udział w wyzwaniu:
"Czytam opasłe tomiska"Źródło: www.muza.com.pl
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.