16 maja 2014

Zlatan Ibrahimović, David Lagercrantz - Ja, Ibra

Zlatan Ibrahimović - jeden z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy. Dlaczego? Ponieważ jest kontrowersyjny i nie owija w bawełnę tego, co myśli.  Zlatan Ibrahimović pochodzi ze Szwecji. Wychowywał się w nieciekawej okolicy, a swoje pierwsze buty do piłki nożne kupił... w hipermarkecie za 59 koron. Tak zaczęła się przygoda popularnego Ibry z piłką nożną. W wieku 18 lat zadebiutował w szwedzkiej ekstraklasie, a dwa lata później przeszedł do holenderskiego Ajaxu Amsterdam, gdzie sięgnął dwukrotnie po mistrzostwo kraju. Następnie przyszła kolej na Juventus, Inter Mediolan, FC Barcelonę, AC Milan, a teraz od dwóch lat związany jest z Paris Saint-Germain. To są niezwykle suche fakty, niezbyt ciekawe... Tymczasem kariera Zlatana była dość burzliwa. Szwed jest obdarzony niezwykle ognistym temperamentem, ostrym językiem i jeżeli coś mu się nie podoba, to nie kryje się z tym, tylko mówi o tym głośno. Bardzo często to wpływało na jego relacje z trenerami. Prawdopodobnie najgłośniejszą sprawą tego typu było to, gdy krzyknął do Pepe Guardioli: "Nie masz jaj!".Poza tym, ten człowiek jest szalony! Kto pokusiłby się na strzelanie gola z przewrotki, gdy dzieli go od pola karnego kilkadziesiąt metrów? Tylko Ibra! Ku ogólnemu zdziwieniu piłka ląduje w siatce, co sprawia ogólną radość kibiców zgromadzonych na meczu. Inni kładą się po boisku, starają się wywalczyć za wszelką cenę rzuty wolne lub karne, ale nie on. Szwed skupia się na grze, na pokazaniu piękna piłki nożnej.


"Only God can judge me". Mogli sobie pisać w gazetach co chcieli, mogli sobie krzyczeć z trybun co chcieli - nic mnie nie dotknie. Tylko Bóg może mnie osądzić.

Cóż, nie jest to typowa autobiografia. Bohater nie idealizuje siebie, lecz pokazuje takim, jakim jest naprawdę. Nie kryje się z tym, że dzięki grze w profesjonalnych klubach udało mu się wzbogacić i dzięki temu może pochwalić się własnym samolotem czy ferrari. Nikt nie może mieć mu tego za złe, ponieważ sam to wywalczył. Z tej książki płynie piękny morał: bycie innym nie zawsze znaczy, że jest się gorszym. Jest to bardzo ważne przesłanie, szczególnie teraz, gdy wiele dzieci, nastolatków wierzą, że są nieakceptowani przez swoje środowisko. Poza tym, Ibra na każdym kroku podkreśla, że on to wszystko wywalczył sam. Nikt nie grał za niego w meczach, nikt nie trenował. To on dokonał tego. Myślę, że jest to bardzo ważne, by pokazać, że dzięki walce i wierze we własne możliwości można sięgnąć po najwyższe cele.

Zlatan Ibrahimović jest jednym z moich ulubionych piłkarzy, dlatego jego autobiografia była dla mnie niezwykła gratką :D Podobała mi się bezpośredniość napastnika, nie krył żadnych myśli, podzielił się swoimi przemyśleniami. Język książki jest prosty, więc nikomu nie sprawi ona trudności. Wzbogacona jest wkładką ze zdjęciami Ibry.

Myślę, że ta pozycja jest prawdziwą gratką dla fanów piłki nożnej, a dla kibiców Zlatana jest to lektura obowiązkowa! :)

Ocena: 8/10


Autor: Ibrahimović Zlatan, Lagercrantz David
Tytuł: Ja, IbraTytuł oryginału: Jag är ZlatanTłumaczenie: Barbara Bardadyn
Liczba stron: 396
Data premiery: 7 marca 2012
Wydawca: Wydawnictwo Sin Qua Non


Ja, Ibra [David Lagercrantz, Zlatan Ibrahimović]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Za możliwość przeczytania tej autobiografii bardzo dziękuję Wydawnictwu Sin Qua Non

Źródło okładki: www.wsqn.pl
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.