20 maja 2014

[PRZEDPREMIEROWO] Bogna Ziembicka - Tylko dzięki miłości

Rok 1935 - Polska międzywojenna, jednak pomimo tego można odczuć zagrożenie ze strony Rzeszy. Główna bohaterka, 16-letnia Zuzanna Hulewicz straciła rodziców w wypadku i musi przenieść się do babci do Krakowa. Tam styka się z kulturą. Wolny czas poświęca na czytanie książek, chodzenie do kina czy galerii sztuki. Dzięki temu wyrasta na mądrą, wykształconą kobietę, która olśniewa mężczyzn nie tylko swoją inteligencją, ale także niesamowitym wyglądem.

Jednak w powieści Bogny Ziembickiej poznajemy losy nie tylko Zuzanny, ale także brata jej przyjaciółki, Joachima. Pracuje jako inżynier w Afryce. Ani na moment nie rozstaje się ze zdjęciem Zuzy. Towarzyszy mu praktycznie wszędzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jej nie zna. Pomimo tego przeczuwa, że należy do wyjątkowych osób. Czy Niemcowi uda się przekonać rodzinę dziewczyny, że zależy mu na niej i to właśnie on byłby odpowiednim kandydatem na męża?

Cóż, tytuł może nie jest zachęcający, bo z pewnością wielu z Was pomyśli na początku, że to jest zwykły romans. Jednak to nieprawda! Powieść Bogny Ziembickiej opowiada piękną historię młodej dziewczyny i niemieckiego inżyniera, który praktycznie nie zna jej, ale wie, że jest wyjątkowa. Świat przedstawiony w książce jest niezwykle realistyczny, szczególnie opisy wyjść Zuzy do kina, galerii. Mamy okazję poznać środowiska ludzi, którzy ówcześnie żyli. Poza tym miasto zostało tak wspaniale opisane, że nawet osoby nie mające bujnej wyobraźni bez najmniejszych problemów przeniosą się do roku 1935.

Kolejną charakterystyczną rzeczą jest sposób napisania tej książki. Jak już wcześniej wspominałam poznajemy losy dwóch osób, Zuzy i Joachima. Każde z nich jest narratorem, ale także bohaterem własnych opowieści. Ich wspomnienia splatają się i tworzą zgraną całość. Muszę przyznać, że na początku było mi dość ciężko przekonać się do tego typu narracji, niekiedy się gubiłam, ale po kilkudziesięciu stronach przyzwyczaiłam się, ba, nawet polubiłam to! :)

Powieść Bogny Ziembickiej nie jest zwykłą książką. W jej treści znajdziemy artykuły, afisze, niemieckie ogłoszenia, które jak mniemam są autentyczne. Dodaje to realizmu i tworzy niesamowity rys historyczny.

Ocena: 7/10


Autor: Bogna Ziembicka
Tytuł: Tylko dzięki miłości
Cykl: Droga do Różan, #3
Liczba stron: 400
Data premiery: 21 maja 2014
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte

Tylko dzięki miłości [Bogna Ziembicka]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

                          
Książka bierze udział w wyzwaniach:
"Czytam opasłe tomiska"
"Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę!"Za możliwość przeczytania książki przed premierą dziękuję Księgarni Matras

Źródło okładki: matras.pl


Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.