29 maja 2014

23. Frank W. Abagnale - "Złap mnie, jeśli potrafisz"

Autor: Frank W. Abagnale, Stan Redding
Tytuł: "Złap mnie, jeśli potrafisz"
Tytuł oryginału: "Catch me if you can"
Liczba stron: 174
Data premiery: 2003
Wydawca: Wydawnictwo AMBER

Złap mnie, jeśli potrafisz [Frank Abagnale]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Frank Williams Abagnale, znany także jako Frank Williams, Frank Adams, Robert Conrad oraz Robert Monjo - to wszystkie pseudonimy słynnego na całym świecie fałszerza. W wieku 16 lat uciekł z domu i od tego czasu starał się samodzielnie utrzymać. W pewnym momencie doszedł do wniosku, że jest bardzo dobry w podrabianiu czeków. Poza tym, zauważył, że ludzie darzą niezwykle dużym szacunkiem pilotów. Postanowił zostać jednym z nich. Zapytacie: ale jak to? Nie trzeba mieć ukończonej szkoły i kursu? Spieszę z odpowiedzią: dla Franka nie było rzeczy niemożliwych! Zdobył mundur, odznaczenia, licencję i tak został jednym z pilotów amerykańskich linii lotniczych Pan Am. Dzięki tej przykrywce zwiedził wiele miejsc nie płacąc ani centa za bilet lotniczy. Frank W. Abagnale czując oddech policji, a szczególnie FBI, postanowił zmienić profesję. Był lekarzem - pediatrą, następnie prawnikiem, wykładowcą socjologii na uniwersytecie. W tym czasie ukradł ponad 2,5 miliona dolarów, a na jego działalności szczególnie ucierpiał linie Pan Am.


Frank W. Abagnale - geniusz wśród fałszerzy. Jednak po lekturze zaczęłam się zastanawiać czy ja już gdzieś tego nie spotkałam? Oczywiście, że tak! Fabuła "White Collar" została prawdopodobnie oparta właśnie na tej autobiografii. Neal Caffrey, podobnie jak Frank ma kilka tożsamości, jest najlepszym z fałszerzy i potrafi poznać podróbkę gołym okiem.

Autobiografia Franka Abagnale'a jest bardzo ciekawa. Autor opisał swoje życie, które było tak niezwykłe. Gdyby nie to, że jest to autobiografia, to mogłabym powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych jakie czytałam ;) Opowiedziana z humorem, Frank nie podaje tylko "suchych" faktów, lecz pokazuje nam wszystko ze swojej perspektywy - widać, że chce, byśmy mogli wczuć się w jego ówczesne położenie. Historia niczym z amerykańskich komedii kryminalnych, a jak wiadomo napisało ją samo życie. Kto by pomyślał, że 16-latek będzie zdolny do tylu przekrętów! Po kilku latach go złapali, spędził kilka lat w więzieniach na całym świecie, ale zaraz potem został konsultantem FBI.

Przewrotna kariera Abagnale'a zainspirowała wielu do wykorzystania tej historii. Powstała ekranizacja, w której w rolę Franka wciela się Leonardo DiCaprio, a agenta FBI gra Tom Hanks. Motyw autobiografii jest bardzo widoczny także we wcześniej wspomnianym serialu "White Collar".

Cóż mogę dodać, historia opowiedziana przez Franka Abagnale'a jest prawdziwa. Życie napisało najlepszy scenariusz.


Ocena: 8/10                        __________________________________________

Książka bierze udział w wyzwaniach:

wyzwanie KLUCZNIK
Pod hasłem
Nie tylko literatura piękna...
Źródło okładki: www.empik.pl
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.