28 lipca 2014

Guillaume Musso - "Potem..."


Autor: Guillaume Musso
Tytuł: "Potem..."
Tytuł oryginału: "Et apres..."
Liczba stron: 304
Data premiery: 2009
Wydawca: Wydawnictwo Albatros


Potem [Guillaume Musso]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE


Wydawać by się mogło, że Nathan Del Amico jest naprawdę szczęśliwy. Pomimo tego, że pochodzi z ubogiej rodziny, udało mu się wyrwać i obecnie jest wziętym prawnikiem. Poślubił piękną Mallory, ma cudowną córkę Bonnie, jednak nie życie nie obeszło się z nim delikatnie. Najpierw zmarł jego mały synek, następnie rozpadło się jego małżeństwo, a teraz jakiś lekarz przychodzi do niego i mówi, że za niedługo umrze. Z pewnością każdy z nas wtedy pomyślałby, że to jakiś wariat, którego nie powinniśmy wierzyć. Jednak Nathan na własne oczy przekonał się, że Garrett Goodrich mówi prawdę i osoby, które wskazał, że umrą, rzeczywiście żegnają się z tym światem.

Garret Goodrich jest Posłańcem, czyli osobą, która widzi zwiastun śmierci, aureolę nad głową osoby która niebawem pożegna się z tym światem. To właśnie on będzie przewodnikiem Nathana oraz jego przyjacielem. Co w obliczu nieuchronnej śmierci zrobi prawnik?


Guillaume Musso po raz kolejny porusza problemy egzystencjalne. Tym razem jest to życie oraz miłość. Jak wiadomo każdy z nas nie chce być samotną wyspą i wszyscy szukamy bratniej duszy. Musso jest autorem, który idealnie opisuje tego typu rzeczy. Niezwykle wzruszająca książka. Autor w prosty sposób nakreśla fabułę, nie bawi się w jakieś metafory, porównania itp. Pisze bezpośrednio o ważnych rzeczach człowieka, o wyborach, które należą tylko do nas, o zatraceniu się w pracy, by stłumić cierpienie. Cała historia jest niezwykle spójna.

Wydaje mi się, że powieść będzie zawsze aktualna, ponieważ coraz więcej ludzi boryka się z podobnymi problemami i nie potrafi sobie z nimi poradzić. Jeżeli ktoś nie umie rozwiązać problemów, to rzutuje to na relacje z ludźmi, szczególnie najbliższymi. Musso przedstawił emocje, z którymi każdy z nas na pewno chociaż raz w życiu się zetknął - miłość, radość, rozczarowanie, frustracja, cierpienie. W takich momentach możemy identyfikować się z bohaterami powieści i starać się odnaleźć rozwiązanie w danej sytuacji. Wiadomo, nie zawsze będzie łatwo - od czasu do czasu jest pod górę, co idealnie obrazuje historia bohaterów tej powieści. Jednak nie wolno się poddawać i zapominać o celu, który sobie wyznaczyliśmy.
Ocena: 8/10 - ponadczasowa powieść Musso, do której z pewnością wrócę w przyszłości.
                                         ________________________________________________
Książka bierze udział w wyzwaniu:
*pod hasłem
*wyzwanie KLUCZNIK (lipcowe)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.