10 września 2014

40. Krzysztof Ziemiec - "Rozmowy z dystansu"


Autor: Krzysztof Ziemiec
Tytuł: "Rozmowy z dystansu"
Liczba stron: 108
Data premiery: 3 września 2014
Wydawca: Wydawnictwo MZ pewnością wielu z Was kojarzy Krzysztofa Ziemca z „Wiadomości” na TVP1 lub „Panoramy” na TVP2. W 2008 roku uległ dość poważnemu poparzeniu podczas pożaru mieszkania i na jakiś czas wycofał się ze świata mediów. Jednak już w grudniu 2009 roku powrócił do pracy. Można było zauważyć w nim dość dużą zmianę. Zapoczątkować cykl wywiadów ze znanymi osobami, które przeżyły coś ciężkiego, trudnego w życiu. W programie „Niepokonani”, Ziemiec udowadniał, że pomimo przeciwnościom losu, jego rozmówcy potrafili wyjść na prostą. Teraz powraca z kolejną książką.


„Rozmowy z dystansu” to zbiór szesnastu wywiadów. Rozmówcami Krzysztofa Ziemca byli  politycy (np. Jarosław Kaczyński, Leszek Balcerowicz Adam Daniel Rotfeld), osoby związane z Kościołem (np. kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Józef Michalik), wojskowy – generał Waldemar Skrzypczyk, czy znane osobowości, takie jak Paweł Kukiz (były wokalista zespołu „Piersi”), Anna Dymna (aktorka) czy Norman Davies – historyk, pisarz, który w swych dziełach poruszył m.in. kwestię powstania warszawskiego w 1944 roku.

Każdy wywiad jest unikalny, jedyny w swoim rodzaju. Ziemiec zadaje pytania, które z pewnością niektó®zy sami chcieliby zadać, ale się obawiają. Dzięki przeprowadzonym rozmowom możmy poznać poglądy polityków na wojnę na Ukrainie, stanowisko Kościoła w tej sprawie. Ponadto poruszanych jest jeszcze wiele innych tematów, większość z nich jest dość kontrowersyjna. Najbardziej w pamięci zapadła mi rozmowa z wdową po generale Andrzeju Błasiku, który pełnił funkcję dowódcy sił powietrznych aż do tragicznej śmierci pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Nie mogłam uwierzyć, że po śmierci męża, kobieta musi zmagać się z wieloma oszczerstwami, które były kierowane pod jego adresem.

Muszę przyznać, że byłam bardzo ciekawa tej książki. Wiedziałam, że p. Krzysztof Ziemiec bardzo poważnie podchodzi do tego typu spraw i nie będzie to coś w rodzaju magla towarzyskiego. Wraz z rozmówcami porusza tematy niekiedy dość trudne, jednak nie mogą one zostać przemilczane. Spodobało mi się to, że dziennikarz nie skupił się na jednej grupie, tylko szukał osób, które mają coś do powiedzenia na dany temat. Wywiady nie są monotonne, można z nich wynieść naprawdę dużo rzeczy i z pewnością pomagają poszerzyć własne horyzonty myślowe.

Reasumując, książka Krzysztofa Ziemca, pomimo niepozornej objętości (liczy zaledwie 108 stron), jest niezwykle ciekawa. Pozwala spojrzeć na dane kwestie oczami rozmówców dziennikarza, dzięki czemu można spojrzeć na to wszystko z innej perspektywy. W cyklu wywiadów zawarte jest mnóstwo mądrych słów, które można wykorzystać w przyszłości.

Ocena: 7/10Za możliwość przeczytania tej książki bardzo dziękuję Wydawnictwu M


_________________________________________________
Książka bierze udział w wyzwaniach:
*Nie tylko literatura piękna,
*Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę!
Źródło okładki: www.lubimyczytac.pl

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.