20 września 2014

42. Kiera Cass - "Rywalki"


Autor: Kiera Cass
Tytuł: "Rywalki"
Tytuł oryginału: "Selection"
Seria: Selekcja
Liczba stron: 336
Data premiery: 5 luty 2014
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar


Rywalki [Kiera Cass]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Czasami, aby coś ukryć, najlepiej robić to na oczach wszystkich"


Przenieśmy się w czasy księżniczek, gdzie na każdym kroku królują piękne zamki, niesamowite sukienki, przystojni książęta. W niedawno powstałym królestwie Illei, włada rodzina Schreave. Według tradycji, syn królewskiej pary powinien poślubić dziewczynę pochodzącą z ludu. W związku z tym organizowane są Eliminacje, w których bierze udział 35 dziewcząt z całego państwa. Wśród nich znalazła się America, która urodziła się jako Piątka (królestwo podzielone jest na osiem klas, z czego ci najwyżej mają najlepiej i zajmują prestiżowe stanowiska. Im niższa warstwa, tym gorsze wiodą życie). Dziewczyna nie zgłosiła się do Eliminacji z własnej woli. Zrobiła to pod presją matki oraz swojego ukochanego Aspena. Ku jej zdziwieniu dostaje się do grona 35 dziewczyn, które powalczą o serce Maxona. Jak potoczą się losy Americi? Czym zaskoczy nas ta dziewczyna?Sięgnęłam po tę książkę po zapoznaniu się z wieloma pozytywnymi recenzjami. Na samym początku urzekła mnie bajeczna okładka. Niesamowite tło, piękne suknie – istna bajka! Domyślałam się, że książka skrywa w sobie historię miłosną z Americą w roli głównej. Kiera Cass przeniosła perypetie skromnej dziewczynie do realiów rodem z „Igrzysk śmierci”. Podział klasowy obejmuje osiem grup. Pierwszą z nich stanowi rodzina królewska i jej oczywiście wiedzie się najlepiej. America należy do Piątek, które z reguły zajmują się sztuką, muzyką i tańcem. Najgorszą sytuację mają osoby należące do grupy Ósmej, którzy traktowani są niczym niewolnicy. Podział klasowy przypomina mi ten z „Igrzysk śmierci”.

Głównym wątkiem „Rywalek” jest walka 35 dziewcząt o względy księcia Maxona. Jednak nie jest to jakiś zwykły romans, ponieważ ma ona także wątki polityczne, dzięki czemu poznajemy historię i ustrój nowoutworzonego państwa, a także zmiany, które chce wprowadzić młody książę. Opowieść lekka, przyjemna, bardzo szybko się ją czyta. Aż się zdziwiłam, gdy jej lektura zajęła mi raptem kilka godzin.

Zatrzymajmy się jednak chwilę nad bohaterami.

America to młoda dziewczyna wywodząca się z Piątek, która zachwyca członków innych klas swoim śpiewem oraz muzyką. Multiinstrumentalistka, bardzo wrażliwa na losy innych. Skromna, gotowa jest przejść do niższej klasy, byleby tylko móc być ze swoim ukochanym Aspenem. Zgłosiła się do Eliminacji po długich namowach chłopaka oraz matki. Po przyjeździe do zamku, dziewczyna zdaje sobie sprawę, że nie pasuje do tego otoczenia, jednak zostaje w pałacu tylko ze względu na to, że jej rodzina dostaje rekompensatę.

Maxon to potomek rodziny królewskiej, który w Eliminacjach powinien znaleźć żonę. Jedyny syn pary królewskiej, pretendent do tronu w Illei. Przed nim trudna decyzja. Musi wybrać jedną dziewczynę, którą zaakceptuje całe społeczeństwo, a także jego rodzice. Już na początku widać, że ma słabość do Americi, więc nietrudno domyślić się, że to właśnie ich relacje będą w centrum uwagi. Książę  bardzo szybko zakochuje się w Piątce i robi wszystko, by się jej przypodobać.

Aspen – ukochany Americi, który postanowił ją zostawić, bo zdał sobie sprawę z tego, że nie może jej zapewnić godziwej przyszłości. Chłopiec wywodzący się z Szóstek, dostał się do Gwardii Królewskiej, dzięki czemu awansował. Ponadto, będąc w szeregach wojska, awansował i od tej chwili stał się Dwójką. Mając tak ugruntowaną pozycję, chciał odzyskać swoją ukochaną, przez co dziewczyna miała twardy orzech do zgryzienia.

Trójkąt miłosny Aspen-America-Maxon do pewnej chwili jest znośny, ale potem zaczął być po prostu irytujący. Nierozsądny Aspen oraz wiecznie niezdecydowana America. Ten duet niesamowicie mnie denerwował pod koniec lektury.


Jednak klimat utworzony w powieści jest niesamowity. Taki magiczny i bajeczny. Która dziewczynka w dzieciństwie nie chciała zostać księżniczką? Dzięki tej powieści udało mi się przenieść do pięknego pałacu i poczuć się  na chwilę jak księżniczka.


Ocena: 7/10

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.