1 listopada 2014

46. Veronica Roth - "Wierna"


Autor: Veronica Roth
Tytuł: "Wierna"
Tytuł oryginału: "Allegiant"
Seria: Niezgodna
Liczba stron: 384
Data premiery: 22 maja 2014
Wydawca: Wydawnictwo Amber


Wierna [Veronica Roth]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Odwaga może się przejawiać na wiele różnych sposobów. Czasem oznacza poświecenie własnego życia dla czegoś ważniejszego, dla drugiego człowieka. Czasem to rezygnacja ze wszystkiego, co znałeś, ze wszystkich, których kochałeś,w imię czegoś większego. Ale czasem coś zupełnie innego. Czasem oznacza, że mimo bólu zaciskasz zęby i każdego dnia na nowo podejmujesz wysiłek, mozolną pracę na rzecz lepszego jutra"

Hegemonia Erudytów została zakończona. Tym razem do władzy doszli bezfrakcyjni, na mecze z Evelyn, matką Tobiasa. Jednak nie to wstrząsnęło społeczeństwem najbardziej. Wszyscy obywatele dowiedzieli się, że są częścią eksperymentu, a Niezgodni są wyjątkowymi osobami, po które upomni się świat zewnętrzny. Tris, Tobias, Uriah, Christina i kilka innych osób, podjęli decyzję, że przekroczą mur. W dotarciu do granicy pomagają im członkowie "Wiernych", którzy chcą powrotu frakcji. Jednak po przekroczeniu muru, widzą, że wszystko, co wiedzieli o świecie, jest nieprawdą. Jak potoczą się losy Tris i jej przyjaciół?


Minęło kilka tygodni odkąd przeczytałam tę książkę i nadal nie za bardzo wiem co o niej myśleć. Po drugiej części do ostatniego tomu podchodziłam z dość dużą rezerwą, ponieważ nie wiedziałam czego się spodziewać. Jednak dzięki Roth poznajemy świat poza ogrodzeniem, który zaskakuje bohaterów trylogii. Pomimo tego, że jest to coś innego, niż miasto, z którym mieliśmy do czynienia w poprzednich dwóch częściach, to można zauważyć, że autorka nie miała jednego jasnego pomysłu na zakończenie cyklu. Nadal mamy do czynienia z licznymi konfliktami pomiędzy głównymi bohaterami, osobami rządzącymi a rewolucjonistami. Non stop ktoś chce się buntować, nie ma chwili, byśmy nie natknęli się na ślad rewolucji. Ponadto w książce mamy do czynienia z kilkoma wątkami i w każdym z nich jest wiele niedopowiedzeń, przez co nie zachwyciłam się tym zakończeniem. Nawet jedna z najważniejszych scen, która powinna być jakoś wyeksponowana, zaginęła w natłoku akcji.

W tym tomie losy bohaterów poznajemy w perspektywy dwóch osób - Tris i Tobiasa. Nie dość, że ich relacje są pogmatwane, to fakt, że oboje przedstawiają historię powoduje, że w połowie zaczęłam się gubić. Ponadto po raz kolejny muszę zaznaczyć, że już dawno nie spotkałam się z tak irytującymi bohaterami, którzy są niezdecydowani, co chwilę zmieniają swoje odczucia względem danej sprawy - pogubić się można!

Podsumowując, myślę, że zakończenie trylogii "Niezgodna" odrobinę mnie rozczarowało. Wydawać by się mogło, że zakończenie cyklu zostało napisane w naprędce, przez co wiele wątków zostało nierozwiązanych i prawdopodobnie już nigdy nie dowiemy się o co mogło chodzić pani Roth. Jednak nie skreślam całkowicie tej powieści, ponieważ zakończenie wprawiło mnie w lekkie zaskoczenie i nie ukrywam - nie spodziewałam się tego.
Ocena: 6/10 - nie jest źle, ale mogłoby być zdecydowanie lepiej
                 ________________________________________________________
Książka bierze udział w wyzwaniach:
*Czytam opasłe tomiska
*wyzwanie KLUCZNIK
*Grunt to okładkaŹródło okładki: empik.plSzablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.