3 grudnia 2014

51. [PREMIERA] Kami Garcia&Margaret Stohl - "Niebezpieczne istoty"


Autor: Kami Garcia & Margaret Stohl
Tytuł: "Niebezpieczne istoty"
Tytuł oryginału: "Dangerous Creatures"
Seria: Niebezpieczne istoty, t.1
Liczba stron: 333
Data premiery: 3 grudnia 2014
Wydawca: Wydawnictwo Feeria Young

Niebezpieczne istoty [Kami Garcia, Margaret Stohl]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Witajcie w spokojnym Gatlin, gdzie prym wiedzie kółko katolickie. Typowe senne amerykańskie miasteczko, gdzie nic się nie dzieje. Jednak to tylko pozory. W tym miejscu od kilkuset lat mieszkają osoby, które są obdarzone niezwykłymi mocami. Jedną z nich jest Ridley, która jest syreną. Jej specjalnością jest manipulowanie zachowaniem ludzi, przez co nie ma za wielu przyjaciół. Jednak wśród mieszkańców Gatlin znalazł się ktoś, komu udało się zawrócić w głowie Obdarzonej. To Link, przyjaciel Ethana, głównego bohatera "Pięknych istot". Niepozorny chłopiec, który żyje w swoim świecie, gdzie jest gwiazdą rocka.

Jednak przyjdźmy do fabuły. Wakacje się kończą. Lena i Ethan wybierają się na studia, Liv i John wracają do Wielkiej Brytanii, gdzie dziewczyna będzie kontynuować swoją naukę, by w przyszłości zostać strażniczką. Link planuje wyjechać w tajemnicy przed matką do Nowego Jorku, gdzie zamierza zostać najlepszym perkusistą na świecie. Jedynie Ridley nie ma planów na przyszłość. W ostateczności decyduje się wyjechać z Linkiem od nieznanego miasta i zostawiają stare życie i problemy za sobą. Jednak okazuje się, że początek w Nowym Jorku nie będzie taki łatwy, zaś Rid stara się uciec przed czyhającym na nią niebezpieczeństwie. Czy uda jej się?


Spin-off bestsellerowej sagi "Piękne istoty", z którą zapoznałam się jakiś rok temu. Jednak tutaj nie mamy do czynienia z Leną i Ethanem, którzy byli głównymi bohaterami tamtej serii. Tutaj na pierwszy plan wychodzą postacie drugoplanowe: Link - przyjaciel Ethana, oraz Ridley - kuzynka Leny. Muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawy pomysł, szczególnie, że czytając poprzednią sagę, polubiłam Linka, który stał się w 1/4 inkubem i musi nauczyć się innego stylu życia. Poczciwy chłopiec, któremu marzy się pełna sala fanów, którzy będą gotowi wysłuchać jego utworów rockowych. Jak go nie lubić?? Z drugiej strony mamy Ridley - Istota Ciemności, która od samego początku wprowadzała istny chaos tam, gdzie tylko się pojawiła. Syrena, która potrafi omamić każdego za pomocą swoich umiejętności manipulacji. Znakiem rozpoznawczym jest czerwony lizak, który towarzyszy jej wszędzie i to właśnie on jest narzędziem jej sztuczek.

Link i Ridley to para, która jest niczym ogień i woda. Chłopiec jest spokojny, ma ambitne plany na przyszłość i w celu ich realizacji ucieka z domu. Ridley to niebezpieczna dziewczyna, egoistka, która nie interesuje się sprawami innych. Pomimo tylu różnic, tworzą elektryzującą parę, od której nie mogłam się oderwać. Z nimi nie można się nudzić, zawsze coś się wokół nich dzieje.

Akcja skupia się wyłącznie na poczynaniach tej dwójki, które z kartki na kartkę są coraz ciekawsze i co najważniejsze wszystko jest dynamiczne, czytelnik nie ma czasu na nudę. Ridley jako główna bohaterka funduje wiele zwrotów akcji i nikt nie wie co wydarzy się w kolejnym rozdziale.

Z pewnością ogromnym plusem jest różnorodność głównych bohaterów, którzy nie są tak przewidywalni jak ci z "Pięknych istot" i dzięki nim lektura "Niebezpiecznych istot" to czysta przyjemność. Niekiedy czytając książkę, zaśmiewałam się do łez z poczynań Ridley, jednak nie będę zdradzać szczegółów, by nikomu nie spoilerować.

Widać, że ta część jest lepiej dopracowana niż poprzednie, dzięki czemu czyta się ją o niebo lepiej. Dynamizm, ciekawe kreacje bohaterów, którzy nie są jednowymiarowi, liczne zwroty akcji, nieprzewidywalność - to największe zalety tej powieści. Warto także zauważyć, że poszczególne rozdziały noszą tytuły ballad autorstwa najlepszych zespołów rockowych na świecie. Jak można się nie uśmiechnąć, gdy książka obfituje w nawiązania do mojego ulubionego gatunku muzycznego? :)

Jedynym minusem z pewnością jest to, że nie jest to książka dla wszystkich. Adresatami "Niebezpiecznych istot" są młodzi ludzie, którzy lubią fantastykę oraz twórczość tego duetu pisarskiego lub osoby, które zaczytują się w tego typu powieściach. Osobiście należę do tej drugiej grupy i muszę przyznać, że nowa saga Kami Garcii i Margaret Stohl jest naprawdę dobra. O ile seria "Piękne istoty" była do bólu przewidywalna, to "Niebezpieczne istoty" to ogromna dawka spontaniczności.Ocena: 8/10 - na pewno sięgnę po kolejne części tej sagi! :)Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu Feeria Young__________________________________________________
Książka bierze udział w wyzwaniach:
*czytam opasłe tomiska
* wyzwanie KLUCZNIK (kluczniki: Autor jest kobietą, Wydana w serii, Mroczny klimat)
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.