17 grudnia 2014

53. Matt Richtel - "Zabawka diabła"

Źródło: www.empik.pl

Autor: Matt Richtel
Tytuł: "Zabawka diabła"
Tytuł oryginału: "Devil's Playing"
Liczba stron: 528
Data premiery: 18 czerwca 2014
Wydawca: Wydawnictwo Akurat

Zabawka diabła [Matt Richtel]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Nat Idle - człowiek, który zrezygnował z medycyny dla swojej pasji - dziennikarstwa. Już sam ten fakt sprawił, że z ochotą sięgnęłam po tę książkę. Nathaniel razem ze swoją babcią Lane wybrali się w pewne popołudnie na spacer do parku. Miał to być kolejny nudny dzień i właśnie byłby taki, gdyby nie to, że zaczęto do nich strzelać. Nat chce się dowiedzieć, kto próbował ich postrzelić podczas spaceru. Jednak po słowach babci Lane, nie jest do końca pewny kto tak naprawdę miał być celem: on - jako dziennikarz piszący dość niechlubny artykuł o miejscowej policji, czy Lane, która w związku z demencją starczą nie pamięta za wiele ze swojej przeszłości. Czy Nat'owi uda się rozwikłać zagadkę?


Matt Richtel, dość popularny pisarz amerykański, który w 2010 roku dostał prestiżową Nagrodę Pulitzera w kategorii reportażu krajowego. Z pewnością opis tej książki miał duży wpływ na to, że po nią sięgnęłam. Ciekawy, intrygujący – czego chcieć więcej? Powieść to typowy kryminał, okraszona nowinkami ze świata techniki i medycyny. Niestety tych informacji jest odrobinę za dużo, przez co ta wiedza przytłacza czytelnika, który nie miał wcześniej styczności z tym tematem. Patrząc przez pryzmat nowinek z tej dziedziny, to książka powinna być przeznaczona dla medyków oraz osób, które orientują się w tej materii. Jednak trzeba przyznać, że autor był dość sumienny w przygotowaniach do pisania tej książki, za co go podziwiam.

Fabuła sama w sobie nie jest skomplikowana, niekiedy można się domyślić dalszych losów głównego bohatera. Akcja budowana jest już od pierwszych stron powieści, stopniowo narasta, dzięki czemu czytelnik się nie nudzi i książkę czyta się naprawdę szybko. Ciekawym zabiegiem, który zastosował autor, jest to, że wplata w fabułę opowieści Lane w ramach Krucjaty Ludzkiej Pamięci. Jeżeli i ten wątek by Wam nie przypadł do gustu, to można jeszcze skupić się na romansie.

Podsumowując, gdyby nie natłok informacji ze świata medycyny i techniki, to książka byłaby idealna. Jednak pomimo tych drobnych problemów ze zrozumieniem treści, czytelnik na pewno nie będzie się nudzić podczas lektury tego kryminału. Muszę przyznać, że ten gatunek nigdy do mnie nie przemawiał, chociaż uwielbiam filmy i seriale kryminalne. Jednak ta książka mile mnie zaskoczyła i może dzięki niej częściej będę sięgać po kryminały ;)

Ocena: 7/10


__________________________________________________
Książka bierze udział w wyzwaniu:
* Czytam opasłe tomiska
* wyzwanie KLUCZNIK: Śmierć w rozdziale, Wydawnictwo na "A", Autor jest mężczyzną, (wy)pożyczona, Mroczny klimat, 
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.