21 grudnia 2014

54. Paul Hoffman - "Lewa ręka Boga"


Autor: Paul Hoffman
Tytuł: "Lewa ręka Boga"
Tytuł oryginału: "The Left Hand of God"
Seria: Lewa ręka Boga, t.I
Liczba stron: 448
Data premiery: 4 maja 2011
Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Lewa ręka boga  [Paul Hoffman]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Sanktuarium położone na Skarpie Shotover od dziesiątek lat owiane jest tajemnicą. Zamieszkiwane jest przez Odkupicieli, którzy od wieków walczą z antagonistami, którzy ich zdaniem są heretykami. Jednak nie zajmują się tylko tym. W sanktuarium oprócz zakonników mieszkają młodzi chłopcy, którzy od najmłodszych lat przygotowywani są do wojny z wrogami Jedynej Słusznej Wiary. Wśród nich znajduje się Thomas Cale, który traktowany jest z niewyobrażalną surowością. Bity, poniżany od samego początku pobytu w tym miejscu, karany za najmniejszy akt nieposłuszeństwa – wszystko to sprawiło, że Cale stał się zamkniętym w sobie chłopcem, który opanował sztuki walki oraz umiejętności strategiczne. Krótko mówiąc – zabójcza broń. Gdy odkrył haniebne czyny zakonników, zabił jednego z nich i razem z trójką chłopców uciekł z Sanktuarium. Jednak Odkupiciel Bosco, najważniejszy z zakonników, posyła za nimi swoich żołnierzy, którzy za wszelką cenę mają sprowadzić chłopca z powrotem. Czy Cale’owi uda się uciec? Dlaczego Odkupicielowi Bosco tak zależy na tym chłopcu?

Paul Hoffman to brytyjski pisarz. Studiował anglistykę na Oksfordzie, a po jej zakończeniu zajmował się wieloma pracami – był gońcem, nauczycielem oraz cenzorem filmowym. Do tej pory napisał trzy scenariusze oraz pięć powieści, do których zalicza się trylogia „Lewa ręką Boga”.

Muszę się przyznać, że do tej książki zabierałam się już od ponad roku. Zaczęłam ją czytać, jednak pierwszych kilkanaście stron jest dość nudne i to mnie właśnie zniechęciło (kilkakrotnie). Jednak ostatnio uznałam, że przeczytam to i tak właśnie zrobiłam. O ile pierwsze strony nie zachęcają czytelnika do dalszej lektury, tak z kartki na kartkę akcja zaczyna się rozkręcać i nawet nie zdawałam sobie sprawę, że pochłonęłam książkę w jeden dzień! Co z tego, że czytałam ją do 4:30 rano, ale warto było. Akcja jest dobrze skonstruowana, niełatwo jest się domyślić, co będzie się działo za chwilę. Jednak jest to utrzymane jedynie do połowy, może 2/3 książki. Następnie styl pisania Paula Hoffmana zmienia się – nadmiernie skupia się na strategiach, broniach itp., przez co nie zyskuje w moich oczach, wręcz traci.

Postacie wykreowane w tej książce są niezmiernie charakterystyczne.
Cale – czternastoletni chłopiec, od najmłodszych lat szkolony do tego, by nieść strach, zniszczenie oraz śmierć. „Zabójcza broń”, która miała pomóc Odkupicielom. Chłopiec, który na skutek nieszczęśliwego pojedynku zmienił się w zamkniętego w sobie człowieka, który zimno kalkuluje i przewiduje każdy ruch przeciwnika. Nie boi się zabijać, ponieważ został do tego przyuczony.
Kleist – znajomy Cale’a, który uciekł z nim z Sanktuarium. Ma tendencję do kłamania, ponadto doskonale radzi sobie z wszelkimi łukami.
Mętny Henri – przyjaciel Cale’a, najrozsądniejszy i najmilszy z całej trójki uciekinierów. Zna się na broni, dość dobrze odnajduje się w nowym miejscu.

Nie będę przedstawiać innych bohaterów, by przez to nie zdradzić za dużo z fabuły książki. „Lewa ręka Boga” to dość udany początek trylogii Paula Hoffmana, jednak trochę inaczej wyobrażałam sobie zakończenie.  Autor skupia się na szczegółach, dzięki czemu książka jest nieco trudniejsza w odbiorze, jednak język jest plastyczny i każdy, kto ma bujną wyobraźnię bez większych problemów zobaczy świat Thomasa Cale’a. Nie mniej jednak, moja styczność z twórczością tego pisarza na pewno nie zakończy się na tym tomie. Zamierzam sięgnąć po kolejne części trylogii.


Ocena: 6/10 – szału nie ma, ale jestem ciekawa kolejnych tomów
___________________________________________
Książka bierze udział w wyzwaniach:
* Czytam opasłe tomiska
*Wyzwanie KLUCZNIK: Śmierć w rozdziale, Autor jeszcze nieczytany, Wydawnictwo na A, Autor jest mężczyzną, Tytuł w trzech słowach, Literatura europejska, (wy)pożyczona, wydana w serii, ąćęłńóśźż, Mroczny klimat, bez happy endu
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.