12 lutego 2015

60. Marie Lu - "Legenda. Patriota"

empik.pl

Autor: Marie Lu
Tytuł: "Patriota"
Tytuł oryginału: "Champion"
Seria: Legenda, t.III
Liczba stron: 352
Data premiery: 21 lutego 2014
Wydawca: Zielona Sowa

Legenda. Patriota [Marie Lu]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
"Czasami słońce zachodzi wcześniej. Nie ma dnia, który trwałby wiecznie"

Po powrocie do Republiki, drogi Daya i June rozeszły się. Chłopiec, któremu zostało kilka miesięcy życia skupia się na bracie, który jeszcze do niedawna znajdował się w tajnych laboratoriach, gdzie przeprowadzano na nim testy. Natomiast dziewczyna pnie się w hierarchii społecznej i zostaje jedną z trzech Princeps-Adeptek. Sama Republika zmieniła swoje oblicze - nie ma już Prób, testów laboratoryjnych, wyimaginowanych epidemii... a wszystko dzięki nowemu Elektorowi Primo, Andenowi. Wszystko układa się dobrze, ale do czasu... W Koloniach, z którymi Republika podpisała rozejm, wybucha epidemia i według tamtejszych władz to właśnie republikanie za nią stoją. Czy Kolonie ponownie rozpoczną wojnę z Republiką? Jaką rolę odegrają Day i June?

To już trzeci i zarazem ostatni tom trylogii "Legenda" autorstwa Marie Lu. Nie miałam okazji przeczytać tej sagi jednym tchem, lecz wierzcie, że każdy, kto się tego podejmie zostanie wciągnięty w świat objęty wojną, gdzie walka toczy się na dwa fronty i nieustanne przewroty są na porządku dziennym. Day i June reprezentują różne środowiska, ale łączy ich troska o najbliższych oraz patriotyzm. Poza tym, jest to historia o walce i poświęceniu, które podejmuje każdy, niezależnie od tego czy jest Elektorem czy też zwykłym, szarym człowiekiem. Najbardziej podobało mi się zakończenie, ponieważ pozostawia ono pewne sprawy niezamknięte, dzięki czemu każdy czytelnik sam może sobie dopisać ciąg dalszy historii.

„Patriota” to idealne zakończenie trylogii. Jest to opowieść o przyjaźni i prawdziwej miłości, która została w książce opisana niezwykle realistycznie. Nieprzesadzone uczucie, które nie zostało przejaskrawione – coś niespotykanego w tego typu powieściach. Cała trylogia zapadła głęboko w pamięć i pomimo tego, że jest ona adresowana do młodzieży, to z chęcią kiedyś do niej wrócę, ponieważ zawiera w sobie uniwersalne przesłanie. Jakie? Rodzina powinna być najważniejsza, a każdy z nas winien być wierny swojej hierarchii wartości i za nic nie pozwolić, by pod wpływem nacisku się ona zmieniła.

Jedyną wadą (podobnie jak w poprzednich tomach) są liczne błędy interpunkcyjne oraz literówki, które denerwują, ale po jakimś czasie można się do nich przyzwyczaić.

Dla kogo jest ta książka? Dla młodzieży; dla osób lubiących literaturę dystopijną;

Ocena: 8/10
                       _____________________________________________
Książka bierze udział w wyzwaniach:
* czytam opasłe tomiska,
*wyzwanie Klucznik (wydana w 2014 roku)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.