13 lutego 2015

61. Jacek Hugo-Bader - "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak"

znak.com.pl

Autor: Jacek Hugo-Bader
Tytuł: "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak"
Liczba stron: 329
Data premiery: 19 maja 2014
Wydawca: Wydawnictwo Znak

Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak [Jacek Hugo-Bader]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Broad Peak  (Falchan Kangri) – dwunasta pod względem wysokości góra na świecie, ośmiotysięcznik na granicy Chin i Pakistanu. Góra, która pochłonęła setki, o ile nie tysiące dzielnych alpinistów, którzy podjęli się zdobycia szczytu tego zdradliwego masywu. Na początku 2013 roku praktycznie cała Polska śledziła poczynania czterech alpinistów, którzy postanowili wejść na szczyt zima. Pomimo tego, że cała czwórka zdobyła Broad Peak, to tylko dwóch z nich wróciło z tej wyprawy. Tomek Kowalski oraz Maciej Berbeka zginęli podczas powrotu do obozu szturmowego zlokalizowanego na wysokości 7600m.n.p.m. Po powrocie do kraju rozpoczęła się wielka burza medialna wokół uczestników wyprawy, szczególnie wokół Adama Bieleckiego, który zadecydował o rozdzieleniu się i zdobywaniu szczytu w pojedynkę.


Kilka miesięcy później do Pakistanu wybrała się wyprawa poszukiwawcza, w skład której wchodził brat Macieja Berbeki, Jacek, Jacek Jawień, Krzysztof Tarasewicz oraz autor niniejszego reportażu, Jacek Hugo-Bader. Celem tej wyprawy było pochowanie dwóch zaginionych uczestników zimowego wejścia na ten szczyt. Twórca tej książki opisuje w swoisty sposób proces przygotowywania do wyjazdu, jego przebieg i nie tylko. W reportażu znajdziemy również wypowiedzi uczestników wyprawy, liczne zdjęcia, fragmenty wypowiedzi na forach oraz rozmowy z ludźmi, którzy przybliżają temat choroby wysokościowej. Ponadto, autor nie ocenia zimowej wyprawy, postawy jej uczestników – wydaje mi się, że to pozostawia czytelnikowi.

Reportaż sam w sobie jest dość chaotyczny, niekiedy gubiłam się w natłoku wszystkiego, jednak nie to jest ważne. Najważniejsza jest historia, aby przetrwała ona jak najdłużej. Dzięki niej dowiedziałam się o idei Polskiego Himalaizmu Zimowego, o dokonaniach Lodowych Wojowników, o tym, że Polacy są znani na całym świecie właśnie ze zdobywania szczytów zimą.

Co do odczuć… Łza w oku zakręciła się niejednokrotnie, szczególnie, że każdy z nich jest zwykłym człowiekiem , który umarł realizując się, oddając się pasji. Można rzec, że jest to opowieść o miłości… miłości do gór, które już nieraz okazały się zdradliwe. Nie mogę oceniać książki, która opisuje zarazem wielki triumf Polaków, jak i dramat rodzin, które zostały osamotnione, bo ojciec/mąż/ narzeczony/syn zginęli na górze.

Jednak wokół tej książki wybuchło wiele kontrowersji, o których możecie przeczytać m.in. TUTAJ.

Poza tym, mogę Wam polecić blog Tomka Kowalskiego, który w pełni oddaje jego pasję: www.magisterkowalski.blogspot.com


I co najważniejsze: BOHATEROWIE ŻYJĄ WIECZNIE!                                            ________________________________

Książka bierze udział w wyzwaniach:
* wyzwanie Klucznik (wydana w 2014r.)
* Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę!
*okładkowe love

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.