17 marca 2015

67. Rachel Hawkins - "Dziewczyny z Hex Hall. Diable szkło"

empik.pl
Autor: Rachel Hawkins
Tytuł: "Dziewczyny z Hex Hall. Diable szkło"
Tytuł oryginału: "Demonsglass"
Seria: Dziewczyny z Hex Hall, t.II
Liczba stron: 320
Data premiery: 15 czerwca 2011
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte

"Tęsknota bywa strasznie dołująca. Bo niby człowiek godzi się z utratą drugiego człowieka, opłakuje go i po sprawie, a tu nagle BUM! Wystarczy błahostka i raptem cały ten okropny żal powraca ze zdwojoną siłą"

Jeszcze do niedawna Sophie nie wiedziała kim tak naprawdę jest. Teraz, gdy prawda wyszła na jaw, opiekę nad nią przejmuje ojciec, którego nie widziała przez całe swoje życie. Okazuje się być wielką szychą w świecie Prodigium i Sophie ma być jego następczynią, dlatego tak ważne jest, by poznała zakres swoich zadań już teraz. Dlatego w wakacje jedzie do Anglii, gdzie mieści się główna siedziba Rady. Razem z nią jedzie Jen i Cal, który okazuje się być... przyszłym mężem Sophie. Przyjeżdża do Anglii, gdzie czeka na nią świat pełen intryg, zawiłości, żądzy władzy oraz uprzedzeń. Czy dziewczyna odnajdzie się w nowym świecie? Czy znajdzie wspólny język z ojcem, którego dotąd nie znała?

Po pierwszej części "Dziewczyn z Hex Hall" (moja opinia o pierwszej części TUTAJ )przenosimy się do Anglii, gdzie towarzyszymy głównej bohaterce, która stara się poznać ojca oraz przygotować się do przyszłej roli przywódczyni Prodigium. Na każdym kroku napotyka intrygi, walkę o władzę, polityczne rozgrywki pomiędzy różnymi istotami. Na początku nie zdaje sobie sprawę z tego, gdzie się znalazła, jednak po kilku dniach wie, że rezydencja, w której obecnie mieszka skrywa jeszcze więcej tajemnic niż szkoła Hex Hall. Rachel Hawkins zabiera nas do magicznego świata, którego fundamenty znamy z poprzedniej części. Oczarowuje nas opisami, dynamiką powieści, która ani na chwilę nie zwalnia i wierzcie mi lub nie, ale nie potrafiłam odłożyć tej książki, dopóki jej nie skończyłam. Autorka zgrabnie połączyła kilka dobrze znanych nam motywów z różnych powieści młodzieżowych i stworzyła jedną, spójną całość, dzięki której naprawdę fajnie się czyta o przygodach Sophie.

Mamy tutaj wszystko: intrygi polityczne, wielkie tajemnice, które mogą zaważyć o losach obecnego porządku świata, a także miłość, tęsknotę i zakazane uczucie do arcywroga. Jeżeli dodamy do tego dynamikę, to dostajemy przepis na całkiem udaną powieść młodzieżową, którą czyta się jednym tchem. Nie ma tutaj nudnych wstawek, opisów, które możnaby uznać za zbędne. Wszystko ze sobą współgra i moim zdaniem jest to zdecydowanie lepsza część niż poprzednia. Dlaczego?

  1. Akcja toczy się od pierwszych stron książki. 
  2. Każdy rozdział kończy się tak, że nie w sposób jest nie przeczytać kolejnego.
  3. Autorka stworzyła zdecydowanie mroczniejszy klimat, który doskonale pasuje do tego typu powieści.

Ocena: 7/10

                                __________________________________________________
Książka bierze udział w wyzwaniu:
*czytam opasłe tomiska

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.