6 września 2015

85. Stephanie Lehmann - "Butik na Astor Place"

Autor: Stephanie Lehmann
Tytuł: "Butik na Astor Place"
Tłumaczenie: Anna Rajca-Salata
Liczba stron: 480
Data premiery: 18 lutego 2015
Wydawca: Wydawnictwo MUZA S.A.

Butik na Astor Place [Stephanie Lehmann]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Styl vintage nieustannie przenika do współczesnej kultury. Jest to szczególnie widoczne w modzie oraz wystrojach wnętrz i jak widać w literaturze również jest to możliwe. „Butik na Astor Place” opowiada losy dwóch kobiet – Amandy Rosebloom oraz Olive Westcott. Dzieli je stulecie, jednak mają ze sobą wiele wspólnego. Jak to się w ogóle stało, że się poznały? Amanda prowadzi butik z ubraniami w stylu vintage w Nowym Jorku. Pewnego dnia, starsza pani chciała się pozbyć niepotrzebnych kreacji. Wśród zakupionych rzeczy, Amanda znalazła zaszyty dziennik w mufce. Nie zastanawiając się długo, rozpoczęła lekturę.


"Przeszłość nie znika, lecz trwa. Można dotknąć i zobaczyć jej pozostałości. Zachowana w pamiątkach staje się teraźniejszością"

„Butik na Astor Place” to pierwsza książka Stephanie Lehmann wydana w Polsce. Autorka uzyskała tytuł magistra filologii angielskiej na Uniwersytecie Nowojorskim, a następnie udzielała lekcji pisania. W swoim dorobku posiada kilka powieści, a obecnie mieszka razem z rodziną w Nowym Jorku.

W powieści poznajemy dwie bohaterki, które na pierwszy rzut oka nie są do siebie w ogóle podobne. Olive Westcott żyje na początku XX wieku i według rodziny jej jedynym zadaniem jest znalezienie dobrego męża i stworzenie ogniska domowego. Amanda Rosebloom - kobieta żyjąca w XXI wieku, kiedy rola kobiet nie ograniczy się jedynie do bycia żoną i matką. Wie, że w obecnych czasach prawie wszystko jest dozwolone, a zmiana partnerów nie spowoduje, że ktoś będzie na nią krzywo patrzeć. Jednak w miarę poznawania ich historii, można dostrzec podobieństwo. Dwie niezależne kobiety, które chcą udowodnić światu, że potrafią sobie poradzić pomimo przeciwności losu. Nowy Jork był i jest ich marzeniem i za wszelką cenę chcą utrzymać się w mieście, które daje im ogromne perspektywy na rozwój osobisty. Dzięki nim poznajemy miasto, które w ciągu 100 lat rozrosło się i stało się prawdziwą metropolią. Spacerujemy ulicami Nowego Jorku, widzimy te same miejsca oczami dwóch bohaterek. W pewnym momencie wydawało mi się, że razem z Olive spaceruję po XX-wiecznym Nowym Jorku, a chwilę później z Amandą przemierzam ulice metropolii.

"(...) to bardzo podejrzane, kiedy zwykli śmiertelnicy uważają, że wiedzą na pewno, czego chce                                                                                        Bóg"

Gdy tylko zobaczyłam okładkę tej książki, wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Niezwykle klimatyczna, doskonale odzwierciedla vintage. Fabuła sama w sobie jest ciekawa. Przeplatające się historie obu bohaterek opisane w oddzielnych rozdziałach to idealne rozwiązanie w tego typu powieściach.  Autorka ma lekkie piór, dzięki czemu czytanie książki to sama przyjemność. Krótkie rozdziały sprawiają, że powiedzenie „Jeszcze jeden rozdział” było przede mnie powtarzane kilkakrotnie, zanim rzeczywiście udało mi się odłożyć książkę na dobre. Jednak czegoś mi zabrakło w trakcie lektury… Przez dłuższy czas nie wiedziałam, dlaczego czuję ten niedosyt, jednak pod koniec lektury zdałam sobie sprawę, że jeżeli jest to książka o vintage, to tak naprawdę jest tu o tym naprawdę niewiele. Spodziewałam się opisów pięknych strojów z minionej epoki, które główna bohaterka będzie poprawiać i przywracać dawny blask. Fakt, było kilka opisów, jednak nie oddały tego, czego się spodziewałam po tej książce.


Reasumując, myślę że, „Butik na Astor Place” to historia dwóch niezwykle silnych kobiet, które na każdym kroku udowadniały swoją niezależność. Łączy je siła oraz to, że znały swoją wartość. Oczywiście powieść gorąco polecam, ponieważ dzięki plastycznemu językowi bez większych problemów można przenieść się do XX-wiecznego Wielkiego Jabłka.


Ocena: 7/10

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Okładkowe Love
Czytam opasłe tomiska

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.